Tesla hisseleri yatırımcısına bir senede yüzde 500 kar getirdi!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Tesla hisseleri yatırımcısına bir senede yüzde 500 kar getirdi!

FİNANS

12 Temmuz 2020 Pazar 14:12:15

Tesla hisseleri yatırımcısına bir senede yüzde 500 kar getirdi!

Dünyanın en büyük elektrikli araç üretim firması Tesla, son bir yılda aldığı yatırımlarla hisselerini beşe katladı. Yatırımcısının yüzünü güldüren dev firma 138.6 milyar dolar piyasa değerine ulaştı.

Son bir yılda yüzde 500’ün üzerinde artış gösteren Tesla hisselerinin piyasa değeri 286 milyar dolara çıktı. Dünyanın en değerli otomobil üreticisi olan Tesla, Toyota’yı da geçti. Sadece bununla kalmayan Tesla hisselerinin güncel değeri Ford, Volkswagen, BMW, General Motors, Daimler’in toplamını geçti. Bu yükselişle birlikte, şirketin kurucusu olan ElonMusk, servetine geçen hafta 6 milyar dolar, Ocak ayından beri de 43 milyar dolar arttırdı.

ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla, hisselerinin son 1 yılda yüzde 500’ün üzerine yükselmesiyle dünyanın en değerli otomobil üreticisi oldu. Yaklaşık 200 milyar dolarlık Toyota’yı geride bırakarak 286 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı. Tesla’nın borsadaki ani yükselişine onlarca yıllık mazisi olan BMW, Ford, Volkswagen, Daimler, General Motors’un toplamı bile yetişemedi.

Hisselerdeki artış hem yatırımcıyı sevindirdi hem de ElonMusk’ın servetine milyarlarca dolar arttırdı. Yıl başından bu yana servetine 43 milyar dolar ekleyen Musk, bu ayın başından beri 6 milyar dolar daha ekledi. Bu sayede Musk’ın serveti WarrenBuffett, Google’ın kurucusu SergeyBrin, Zara’nın sahibi Amancio Ortega gibi milyarderlerin servetini geride bıraktı. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre ElonMusk 70 milyar dolarla dünyanın en zengin 7.kişisi oldu.

ELON MUSK DÜNYADAKİ EN ZENGİN KİŞİ OLACAK

2018 yılında onaylanan ödeme paketine göre, ElonMusk şirketten maaş veya nakit bonus almıyor. Şirket, piyasa değeri hedeflerini tutturduğu sürece Musk’a 10 yıl boyunca 12 eşit dilim halinde 20.3 milyon hisse opsiyonu veriliyor. Musk, 28 Mayıs tarihinde şirketin ortalama 100 milyar dolar piyasa değerine ulaşmasıyla birlikte 1.7 milyon blok hisseye hak kazanmıştı. 6 aylık ortalama piyasa değerinin 150 milyar dolara ulaşmasıyla birlikte de ikinci blok hisseye hak kazanacak.

ElonMuskTesla’daki hisse opsiyonlarından 1.8 milyar dolara hak kazanmıştı. Musk’ın iki ay içinde ikinci kez turnayı gözünden vuracağı öngörülüyor. Tesla’nın şu anki değeri 258.6 milyar dolar ve 6 aylık ortalama piyasa değeri 138.6 milyar dolar. Hisselerde ani bir düşüş yaşanmadığı ve mevcut seviyeyi 2 hafta daha koruduğu sürece Musk 1.7 milyon hisseyi alacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı