Telefonuma mobil onay doğrulama kodu gelmiyor sorunu! İş Bankası çözümü
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Telefonuma mobil onay doğrulama kodu gelmiyor sorunu! İş Bankası çözümü

FİNANS

12 Haziran 2020 Cuma 00:08:03

Telefonuma mobil onay doğrulama kodu gelmiyor sorunu! İş Bankası çözümü

BDDK tarafından Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik kapsamında yapılan değişiklikler sonrasında tüm mobil bankacılık uygulamalarına mobil onay doğrulama kodu gelmesi zorunlu hale getirildi. 1 Temmuz sonrasında Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, Akbank ve tüm bankalarda geçerli olacak mobil onay kodu uygulaması hakkında kod gelmiyor sorununu hep birlikte inceleyeceğiz.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) tarafından alınan yeni karar doğrultusunda Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik’te değişiklik yapıldı. Yeni kurallara göre vatandaşlarımızın mobil bankacılık işlemlerinde güvenliğini arttıracak bazı yeni uygulamalar yer alıyor. Bunlardan en önemlisi ise mobil onay kodu oldu. 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren mobil bankacılık uygulamalarına giriş yapmak isteyen vatandaşlarımızın telefonuna mobil onay kodu gelecek. Cep telefonlarına gelen kodu uygulamaya giren vatandaşlarımız bankacılık işlemlerine sorunsuz bir şekilde devam edecebilecekler. Bu uygulama İşbank Mobil uygulaması üzerinden arzu eden müşteriler için halihazırda kullanıma sunulmuştu. Güvenliğini arttırmak isteyen müşteriler ayarlar bölümünden mobil onay koduyla giriş yapma seçeğini kullanabiliyordu. Yeni uygulamayla birlikte mobil onay doğrulama kodu Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, ING Bank gibi tüm bankalar için de zorunlu hale gelecek. Bu yazımızda telefonuma doğrulama kodu gelmiyor, İşbankası mobil onay kodu gelmiyor sorunlarının çözümleri hakkında bilgilendirme yapacağız.

Mobil Uygulamalarda  Mobil Onay Kodu

11 Haziran tarihinde yeni uygulanacak sistem hakkında İşbankası müşterileri e-posta yoluyla bilgilendirildi. Banka tarafından gönderilen içerikte şu ifadeler yer aldı:

“1 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe girecek olan yasal düzenlemeyle birlikte işlemlerinizin aksamaması için bazı hatırlatmalarda bulunmak ve sizi bilgilendirmek istiyoruz.

1 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe girecek olan, Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik kapsamındaki yasal düzenlemeler ile, 0 850 724 0 724 numaralı Telefon Şubemiz ve bu numaradan bağlanılan Çağrı Merkezimiz işlemlerinde değişiklikler yapılacaktır. Bu değişiklikler:

Telefon Şubemize müşteri numarası veya kart numarasıyla giriş yaparken şifrenin yanı sıra cep telefonunuza gönderilen mobil onay kodunun da girilmesi zorunlu olacaktır. Mobil onay kodunuz işlem sırasında tarafınıza SMS veya Anlık Mesaj (bildirim) ile gönderilecektir.

Mobil Onay Kodu Neden Gelmiyor?

İşCep kullanıyorsanız mobil onay kodunuz Anlık Mesaj ile gönderilecektir. Mesajı İşCep’ten gelen bir bildirim olarak hızlıca görüntüleyebilmek için telefonunuzun “Ayarlar” menüsünden İşCep’in bildirim göndermesine izin vermiş olmanız gerektiğini hatırlatırız. İşCep’in bildirim göndermesine izin vermemiş olmanız halinde ise Anlık Mesajı görüntülemek için İşCep’e giriş yaparak sağ üst köşede yer alan zil simgesini tıklayabilirsiniz.

İşCep kullanmıyorsanız mobil onay kodu Bankamız sisteminde kayıtlı olan cep telefonu numaranıza SMS ile gönderilecektir. Bankamızda kayıtlı cep telefon numaranızı İnternet Şubesi’nden “Ayarlar-Bilgi Sorma/Güncelleme’’ menüsünden, çipli kartınız ile giriş yaparak Bankamatiklerimizden veya Şubelerimiz aracılığıyla kontrol edebilir ve güncelleyebilirsiniz. Cep telefonunuzu İnternet Şubesi’nden güncelleyebilmeniz için cep anahtar ile giriş yapmanız gerekmektedir.

Telefon Şubemizden kart şifresi belirleme işlemleri, Telefon Şubesine müşteri numarası, müşteri şifresi ve mobil onay kodu ile giriş yapıldıktan sonra gerçekleştirilebilecektir. Müşteri şifrenizi/Ticari Şifrenizi İşCep’ten, www.isbank.com.tr adresimizden, Telefon Şubesinden, Bankamatiklerimizden belirleyebilirsiniz. Dilerseniz Şubelerimizden geçici şifre alabilir, dijital kanallarımıza ilk girişinizde kalıcı müşteri şifrenizi belirleyebilirsiniz.

İşlemlerinizi, Çağrı Merkezimiz müşteri temsilcileriyle gerçekleştirebilmeniz için de Telefon Şubemize müşteri numarası/kart numarası, şifre ve mobil onay kodu ile giriş yapmanız gerekecektir. Bu bilgilerle giriş yapmadan Çağrı Merkezimize bağlandığınızda sadece kayıp/çalıntı kart ve şüpheli işlem bildirimi yapmanız ve ürün ile uygulamalarımız hakkında genel bilgi almanız mümkün olacaktır.

Telefon Şubemize hesap numarası ile giriş yapılması mümkün olmayacaktır. Bankamatik Kartı numarası, kart şifresi ve mobil onay kodu ile giriş yaparak daha önce hesap numarası girişi ile yaptığınız işlemleri yapmaya devam edebilirsiniz.”

1 Temmuz itibariyle tüm bankaların mobil bankacılık uygulamalarında da benzer sistem devreye alınacak. Sizde telefonunuza mobil onay kodu gelmemesi durumunda ayarlar bölümünden ilk olarak bildirim izinlerini kontrol edebilirsiniz. Eğer tüm denemelere rağmen mobil onay kodu sorunu yaşarsanız bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak anında çözüme ulaşabilirsiniz. Müşteri temsilcisi telefonunuza deneme mesajı göndererek, sistemsel bir sorun olup olmadığını kontrol edecektir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı