Taşeronlar ve Asgari Ücretliye İki Zam Birden! 2020 TİS ile Asgari Ücret Düzenlemesi Tamamlanıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Taşeronlar ve Asgari Ücretliye İki Zam Birden! 2020 TİS ile Asgari Ücret Düzenlemesi Tamamlanıyor

FİNANS

22 Ağustos 2020 Cumartesi 17:12:34

Son Güncelleme: 22/08/2020 15:39:56

Taşeronlar ve Asgari Ücretliye İki Zam Birden! 2020 TİS ile Asgari Ücret Düzenlemesi Tamamlanıyor

Taşeron işçilerin en çok merak ettiği konu 2020 TİS görüşmelerindeki maaş zam oranlarıydı. Gözler Çalışma Bakanlığı’na çevrilmişken taşerona çift maaş müjdesi bekleniyor.

Kamu sektöründe işlerine devam eden taşeron işçiler için müjde Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’tan gelmişti.

Tatil öncesin müjdeyi veren Bakan Selçuk, tediye ödemesinin yapıldığını aktarmıştı. Yeni süreçle birlikte ilk aşamalarda ileriki dönemlerde devlet dairelerinden görev alan ve 4/D statüsünde olan kamu çalışanları için olacaktır.

Uzun bir sürenin ardından KHK ile çalışmakta olan taşeron vatandaşlar taleplerini Bakanlığa iletecek ve cevap bekleyecek.

Bakanlık ile yapılmaktan olan görüşmeler de ise ana konulardan biri maaşların miktarı ve ne kadar artacakları.

Taşeron işçilerin 2020 TİS görüşmelerinden ilk beklentileri zam oranları. Bu aşamada ise maaşların belirli bir oranda artması beklenmekte. İşte haberim tüm detayları;

Kamu sektöründe görev alan taşeronların maaşlarını arttırmak için görüşmeler başlayacak. Görüşmelerin önceliği ise maaş zammı olacak, asgari ücret belirlenmesi ve yüzde diliminde düzenlemeye gidilmesi de yine görüşmelerdeki ana konulardan.

Çalışma Bakanlığı ve Türkiye İşçi Sendikası’nın görüşmelerinde bahsi geçen bu konular masaya yatırılacak. 2020 TİS görüşmelerinde tartışılması beklenen bir diğer hususta asgari ücret zammı, sebebi ise özelikle basında asgari ücretteki artışların yüzdelik dilimlerinin düzenlenmesi konusunda yoğun bir talep bulunmakta.

2019 ve 2020 yılında sonra eren mahkeme kararlarına bakıldığında ise taşeronlar maaşlarının yüzde olarak kesilmesini istemekte fakat bu yapılması beklenen düzenlemenin tüm taşeron çalışanlar için 2020 TİS görüşmelerinde tartışılması beklenmekte. Fakat konu hakkında ne sendikalardan ne Bakanlıktan henüz bir açıklama gelmiş değil.

Taşeronlar 2020 TİS ile Çift Zam Alacak Mı?

Taşeronların 2020 TİS görüşmelerindeki en büyük beklentileri maaş zam oranları. Bu zam oranlarının belirlenmesi içinse 6 aylık dönem dikkate alınacak. Türkiye İşçi Sendikası, Çalışma Bakanlığı’na 6 aylık dönem boyunca ne kadar zam oranı istediğini sunacak ve karşılığında ise Çalışma Bakanlığı’nda ne kadar verebileceğini aktaracak. İki tarafta orta yolu bulmaya çalışacak ve maaş zam oranları belirlenecek. Gündemde en çok konuşulan ise %15 oranında artış fakat bu kesin bir oran değil.

Taşeronların ise 2020 Toplu İş sözleşmesinden beklediği bir diğer düzenleme ise asgari ücret oranlarındaki maaşların tekrardan belirlenmesi. Bazı taşeron işçiler ise iş alımlarından önce maaşlarını dönemin asgari ücreti üzerinden hesaplattı ve davaları da kazandı. Olum sonuç alınan mahkemeler sonrasında işse taşeronların maaşlarında artış oldu. İşçiler davaların kazanılmasının ardından ise bu gelişmenin tüm işçiler için yeni bir düzenlemeye gidilmesindeki neden olarak gerekmekte.

Fakat Çalışma Bakanlığı ise konuya dair herhangi bir açıklama henüz yapmadı.

Taşeronlar için müjde var mı?

Taşeron işçiler maaşlarının 6 ayda bir enflasyonun üzerine çıkmasını beklemekte. Ayrıca işçiler maaşlarındaki %4 oranındaki artışı da hesaba katmak istemekte. Bu bağlamda ise yapılan değerlendirmeler sonucu %10, %12, %12,5 ya da %15 gibi yüksek oranların bahsi geçmekte. 2020 TİS görüşmelerinde ise asgari ücret düzenlemesi de yine oranlarla birlikte ele alınacak fakat şu an içinse ne olacağı hakkında net bir bilgi verilememekte.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı