Tapu randevusu için HES kodu nasıl alınır? Valilik yeni zorunluluk getirdi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Tapu randevusu için HES kodu nasıl alınır? Valilik yeni zorunluluk getirdi

FİNANS

20 Eylül 2020 Pazar 16:12:53

Son Güncelleme: 20/09/2020 15:09:05

Tapu randevusu için HES kodu nasıl alınır? Valilik yeni zorunluluk getirdi

İstanbul Valiliği, son dakika haberi olarak açıkladı! Artık o işlemleri yapmak için HES kodu zorunlu! Salgınla mücadele kapsamında yeni tedbirler alınmaya devam ediliyor. Buna göre tapu randevusu almak için artık Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodu almak zorunlu hale getirildi. İşte tapu işlemlerinden önce randevu alabilmek için yapmanız gerekenler;

İstanbul Valiliği tarafından korona virüs salgınına dair mücadele de yeni tedbirler açıklandı. Yapılan son dakika paylaşımına göre valilikler, kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve son olarak İlçe Tapu Müdürlerinden randevu almak için HES kodu zorunluluğu getirildi.

Korona virüs pozitif olan veya pozitifli olanların izolasyonda olması gereken kuralları sık sık ihlal etmeleri ve salgının git gide kötüleşmesi sonucunda yeni tedbir kuralları açıklandı. İstanbul ilimizde de salgının artılı yeniden hızlandı ve bu neden yeni ilave önlemler duyuruldu.

TAPU RANDEVUSU İÇİN HES KODU ALMAK

Ülkemizin dört bir yanından her gün yeni vaka sayıları rapor ediliyor. Cumhurbaşkanı, korona virüs ile mücadele kurulan mücadele ekibi ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşlarımızı kurallara uyulmaması durumunda ilave tedbirlerin ve kısıtlamaların geleceği konusunda uyarmıştı. Özellikle de vakaların hızla arttığı şehirler için ek ilave önlemleri alınmaya çoktan başladı. Ülkemizde en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip olan İstanbul ilimiz de ise vakaların artması oldukça korkutmakta. Hal böyle olunca da İstanbul Valiliği her geçen yeni ilave önlemler almaya başladı. Şimdi ise HES kodu olmayan vatandaşlarımız tapu işlemleri dahil olmak üzere belediye ve devlet kurumlarındaki işlemlerini gerçekleştiremeyecek. Tapu randevusu almak için bile vatandaşlarımızdan HES kodu talep edilecek.

İstanbul Valiliği tarafından alınan ilave önlemler neticesinde, evde izolasyonda olması gereken pozitif hastaların ya da pozitif hastalarla temaslı vatandaşların yapılan denetimler de evde izolasyonda olmadıkları görülünce harekete geçirildi.

Vatandaşların sosyal hayata katılmak için halk sağlığını ciddi şekilde riske attıklarının tespit edildiği bildirilirken Valilik bu durumun önüne geçmedik adına Hayat Eve Sığar uygulamasından HES kodu alınmasını ve bu kodun 23 Eylül tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde; Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlüklerine randevu öncesi zorunlu olarak kullanılması kararını aldı.

Alınan kararlara uymayanlar içinde İstanbul Valiliği idari işlem ve adli işlem başlatılacağını duyurdu.

HES KODU NEDİR, NASIL ALINIR?

HES kodu, Hayat Eve Sığar uygulamasının baş harflerinden oluşan bir kısaltma olup, HED kodu alma işlemleri de E-devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Vatandaşlarımız E-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra HES kodunu aratarak çıkan linkten kodlarını oluşturabilirler.

Aynı zaman vatandaşlarımız SMS yoluyla da HES kodlarını alabilirler. Bunun için vatandaşlarımız sırası ile HES, boşluk, kimlik numaraları, boşluk, kimlik numaralanın son dört hanesi ve paylaşım süresini yazmalıdırlar. Daha sonra vatandaşlarımızın bu mesajı 2023 numarasına mesaj göndermeleri yeterli olacaktır.

Vatandaşlarımızın eğer akıllı telefonları varsa Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmeleri ve HES kodu oluştur demeleri yeterli olacaktır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı