Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Suudi Arabistan’ın Petrol Gelirleri %25 Düştü

FİNANS

14 Mayıs 2020 Perşembe 19:50:05

Suudi Arabistan’ın Petrol Gelirleri %25 Düştü

Suudi Arabistan ve Rusya arasında yaşanan petrol krizi iki ülke ekonomisinide derinden etkiledi. Ülke gelirinin büyük birçoğunluğu petrole dayalı olan Suudi Arabistan, bu süreçte yıllık yüzde 25 kayıp yaşadı. Bu oranla birlikte ülke gelirinin net karında 16.6 milyar dolar azalma gözlendi.

Suudi Arabistan’ın petrol gelirlerinin dörtte biri düşmüş durumda. Dünyayı saran korona virüsünden dolayı petrol piyasası oldukça etkilenmişti. Petrol fiyatlarında oynamalar devam etmiş ve petrol arz-talep dengesi bozulmuştu. Yaşanılan virüs salgınının etkisiyle Suudi Arabistan petrol gelirlerinin dörtte birini kaybetmiş durumda. Saudi Aramco’nun, ocak- mart sürecine dair net karı se daha da geriledi. 16,6 milyar dolar daha kaybeden Saudi Aramco’nun ileriki stratejisi ise belli değil.

Korona virüs salgınının ekonomik üzerindeki olumsuz etkilerinden Suudi Arabistan’da payını aldı. Gelirinin büyük bir kısmı petrole bağlı olan Suudi Arabistan ekonomisi de oldukça olumsuz etkilendi. Suudi Arabistan milli petrol şirketi olan Saudi Aramco’nun ise kazançlarında büyük kayıplar meydana geldi. Dev şirket 2020 yılının yılında 2019 yılının aynı dönemine göre %25 geriledi.

NET KAZANÇTA %25 ORANINDA KAYIP

Saudi Aramco firması tarafından paylaşılan verileri şirketin kayıplarını göz önüne serdi. Açıklanan verilere göre, şirket sadece ocak-mart aylarında net kazancında %25 düşüş yaşadı. Yaşanılan bu düşüşle şirket net karından 16,6 milyar dolar kayıp yaşadı. Söz konusu oranlar ise 2019 yılının aynı sürecinde 22,21 milyar dolar olarak kayıtlara geçmişti.

GELİRDE %16 KAYIP

Geçen senenin ilk çeyrek döneminde 71,81 milyar dolar gelir elde eden Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco, 2020 yılının aynı döneminde ise %16 düşüşle 60,15 milyar dolar gelir sağlayabildi.

Saudi Aramco şirketinin ise üst yönetici olsan CEO, Amin Nasser tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklama da Saudi Aramco, korona virüsünü kastederek, virüs krizinin dünyanın daha önce tecrübe etmediği bir durum olduğunu ve hızla değişen iş ortamına uyum sağladıklarını ifade etti. Korona virüs nedeniyle küresel çapta petrol talepleri azalmaya devam ederken, ham petrolde de fiyat düşüşleri devam etmekte.

BRENT PETROLFİYATI DÜŞTÜ

Dünya genelinde ise en yaygın kullanılan ham petrol türü olan Brent türü varilin ortalama fiyatından %20,3 düşüş yaşandı. Brent türü ham petrolün fiyatı 2019yılının ilk çeyreğinde 63 dolardan alıcı bulurken bu yıl ise geçen yılın aynı dönemine göre %20,6 düşüş görerek ortalama 50 dolardan satışı gerçekleşti.

DÜNYANIN PİYASA DEĞERİ EN YÜKSEK ŞİRKETİ

İlk halka arzı 5 Aralık 20119’da Suudi borsası Tadawul’da gerçekleşen Saudi Aramco şirketi dünyanın en yüksek piyasa değerine sahip şirketi olmuştu. Fakat şirket 12 Aralık’ta piyasa değerini 2 trilyon düşürerek, bir rekor kırmıştı. İlk halka arzı 5 Aralık 2019’da Suudi borsası, dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketi olurken 12 Aralık’ta şirket, 2 trilyon doları aşan piyasa değeriyle bir rekor daha kırmıştı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı