Sudan Hükümeti Enflasyonu Durduramıyor! Enflasyon 2 Katına Çıktı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Sudan Hükümeti Enflasyonu Durduramıyor! Enflasyon 2 Katına Çıktı

FİNANS

18 Mayıs 2020 Pazartesi 19:03:12

Sudan Hükümeti Enflasyonu Durduramıyor! Enflasyon 2 Katına Çıktı

Kişi başı gelir seviyelerinin en düşük olduğu ülkelerden biri olan Sudan, koronavirüs salgını sonrasında ekonomisini bir türlü toparlayamadı. Ülkenin istatistik kurumu tarafından açıklanan verilere göre Sudan’da enflasyon yüzde 98.8 seviyelerine kadar yükseldi.

Sudan’da enflasyon oranları gün geçtikçe daha da kötüye gidiyor. Sudan hükümeti ise kötüleşen enflasyon oranlarını durdurmakta yetersiz kalıyor. Sudan Merkezi İstatistik Kurumu, enflasyon oranlarını açıkladı. İstatistik Kurumu tarafından açıklanan oranlara göre nisan ayında enflasyon bir önceki ay olan marta göre oldukça yüksek. Bir önceki aya göre %17,7 oranla yükselen enflasyon ise ülkedeki bazı gerçekleri göz önüne sermekte. Sudan halkının hali hazırda %69’u kırsal bölgelerde yaşamakta ve ülkede yoksulluk oranının %58 civarında olduğu tahmin edilmekte. Halkın zor günlerde yaşarken enflasyonun durdurulamaması da hükümetin elini oldukça zora sokuyor.

Yüzde 98 Enflasyon!

Ekonomik krizin yeni boyutlara ulaştığı Sudan’da Merkezi İstatistik Kurumu tarafından nisan ayında yıllık enflasyon oranı açıklandı. Oran ise yüksek bir artışla %98,81 oldu.
Merkezi İstatistik Kurumu tarafından paylaşılan oranlara göre mart ayında açıklanmış olan %81,64 olan yıllık enflasyon bir ay gibi kısa sürede %17,17 oranın da artış göstererek %98,81’e yükseldi.
Yükselişin nedenleri arasında ise yiyecek ve içecek gruplarında başta yağ, et, şeker, bakliyat ve yakıt krizine bağlı tüp ve ulaşım ücretleri yer almakta. Bunların yanı sıra kömür ve odun gibi ısıtmada kullanılan malzemelerde yaşanan önemli artışlar da Merkezi İstatistik Kurumu tarafından enflasyonun sebepleri olarak gösterildi.

Sudan ekonomisi ise zor günlerden geçmeye devam ediyor. Sudan para birimi olan cüneyhin dolar karşısında hızla değer kaybetmeye devam ediyor. Bu sebeple de ülkede nakit para konusunda problemler de baş göstermeye başladı.

PETROL ZENGİNİ GÜNEY SUDAN’IN AYRILMASI EKONOMİK DENGELERİ DEĞİŞTİRDİ

Güney Sudan’ın ülkeden ayrılışı ise bölgedeki dengelerin değişmesindeki en önemli sebeplerden biri olmuştu. Petrol zengini olan Güney Sudan 2011 yılında yapılan referandumla ülkeden ayrılmıştı. Hükümet yapılan referandum da sadece Güney Sudan’ı değil aynı zaman da Güney Sudanile beraber hükümet petrol gelirlerinin %80’nine yakınını da kaybetmişti. Hükümet referandumdan sonra girdiği ekonomik çalkantılardan ise hala kurtulabilmiş değil.

Ülkedeki hayat pahalılığının artması ve ekonomik krizler sebebiyle başlayan gösteriler ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmüştü. 2018 yılının aralık ayında başlayan bu gösteriler sonucunda ise Sudan ordusu 11 Nisan 2019’da yapılan müdahale ile ülke rejim değişikliği yaşamıştı. Ülkedeki 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Fakat Sudan’ın rejim ve hükümet değiştirmesi de içinde bulunduğu ekonomik krizden kurtulmasına yardım edememişti. Mevcut hükümet ise yükselerek artan enflasyonunu durduramamakta.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı