Sosyal medya yasası maddeleri nelerdir? Sosyal medya kapanacak mı?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Sosyal medya yasası maddeleri nelerdir? Sosyal medya kapanacak mı?

FİNANS

9 Temmuz 2020 Perşembe 23:32:56

Sosyal medya yasası maddeleri nelerdir? Sosyal medya kapanacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medya uygulamalarının kapatılmasına yönelik konuşmalarının ardından sosyal medya yasasının maddeleri ve sosyal medya kapanacak mı sorularının cevapları merak ediliyordu. Peki, Türkiye’nin sosyal medya üzerindeki yatırımları ve kazançları nelerdir?

Türkiye’de dijital medyanın maliyeti ne kadar? Ekonomik büyüklüğü ne kadar? Sosyal medya denetlemesi gündemdeyken akıllara sosyal medyanın maliyeti ve ülke ekonomisinin içerisindeki yeri gibi sorular geliyor. İşte haberin detayları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya ile ilgili sözleri sonrasında sosyal medya kapanacak mı yoksa kontrol mu edilecek merak konusuydu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medyanın tamamen kaldırılmasını kontrol edilmesi gerektiği belirtmişti. Bu sözlerin ardındansa tartışmalar almış başını büyümüştü. İstatistiklere bakıldığında ise Türkiye’de dijital medyaya yönelik yatırımlar 2019 senesinde 2,94 milyar Türk lirasına ulaşmıştı.

Öte yandan 2018 yılından 530 milyon dolar internet reklamcılığı gelirinin Türkiye’de 2023 yılına kadar 711 milyon dolarak yükselmesi beklenmekte. Bir diğer yandan sosyal medya fenomenleri ve onların getirileri de var. Bu getiriler tam olarak kayıt altına alınamasa da 100 milyon Türk lirasının üzerinde olduğu düşünülmekte. Türkiye’de medya yatırımlarının küresel anlamdaki pozisyonu ise %0,2.

Ak Parti Genişletişmiş İl başkanları toplantısına video konferans yöntemiyle bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kızı hakkında gelen yorumlara tepki göstermiş ve neden Youtube, Twitter benzeri mecralara karşı olduğumuzu anlıyor musunuz yorumunda bulunup bu ahlaksızlıkları ortadan kaldırmak için olduğunu dile getirmişti.

1 Temmuz tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından dile getirilen bu yorumdan sonra ise AKP tarafından düzenleme taslağı çalışmaları hızlandırılmıştı.

Fakat henüz taslak hakkında veya düzenlemelerin, denetlemelerin nasıl olacağı konusunda kesin bir yargı olmaksızın bilinen gerçek ise sosyal medyanın hayatının her alanında hızla önemini arttırmış olması. Öte yandan sosyal mecraların gerek vatandaşların hayatında gerek haberleşme de gerekse ekonomik anlamda oldukça değerli bir yer kapladığı herkes tarafından bilinen su götürmez bir gerçek.

Bir diğer yandan Youtube, Tik tok, İnstagram gibi mecralarda içerik üreten kişisel hesapların sayısı gün geçtikçe çığ misali artarken şirketlerinde reklam ve pazarlama bölümlerinde bu mecralara ayrılan pay artmakta.

DİJİTAL MEDYA YATIRIMLARININ BÜYÜKLÜĞÜ 2,9 MİLYAR TL

Öte yandan “Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları” raporu Deloitte tarafından yayınlanmıştı. Raporun 2019 yılına ait istatistikleri ise mart ayında paylaşıldı. Paylaşılan verilere göre Türkiye medya yatırımlarının büyüklüğü 2019’da 2,94 milyar Türk lirasında ulaşmış durumda. Bu değer ise toplam medya üzerine yapılan yatırımlarının üçte birine eşit olmakta. Raporda ise yine keskin bir şekilde dijital medyaya yönelik yapılan yatırımların 2018 yılına kıyasla %19 oranında büyüdüğü gözlenmekte.

SOSYAL MEDYA YATIRIMLARI YÜZDE 46 ARTTI

Öte yandan Türkiye’de sosyal medya gelirleri aslında çok daha büyük sadece tam olarak net değerleri ölçülememekte. Türkiye’de sosyal medya yatırımları ise 2019 yılında 2018 yılına kıyasla %46,7 oranında yükseldi ve 603 milyon Türk lirasına ulaştı.

Dijital medya yatırımlarının tamamına bakıldığında ise beşte birinin sosyal medya yatırımlarının içerildiği gözüküyor. Küresel olarak ise aynı tablo ele alındığında dijital medya yatırımlarının toplam medya yatırımlarının yarısına gelmiş olduğu görülmekte.

DİJİTAL MEDYA TELEVİZYONU GEÇTİ

MediaCat’in Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan, korona virüs salgınıyla birlikte medya yatırımlarının ileriki süreçler de hızlı bir atış yaşayacağını belirtiyor.

Özkan’a göre salgın ile birlikte insanların haberleşme kaynaklarının başına Twitter gelmiş durumda, ikinci sırada ise Youtube ve ardından haber sitelerinin yer aldığını daha sonra ise televizyon kanalları ile yazılı basının geldiğini belirtiyor.

Bu tablodan ise Özkan’a göre medya ve reklam yatırımları da aynı şekilde etkilenecek. Şimdilik yeni veriler paylaşılmamış olsa da 2019 yılına göre ikinci sırada gelen dijital medya yatırımları 2020 yılının ilk yarısında televizyonu geride bırakmış olması bekleniyor yorumunda bulundu.

Özkan ayrıca, salgınla birlikte dijital ekonominin artan önemini şu şekilde dile getirdi;

Özkan, 2020 mart döneminde %6- %10 arasında olan kullanımın 3 ay içerisinde %43’e ulaştığını belirtti ve online alışverişlerden örnek vererek, online alışverişlerde ilk kez kullanıma giren kredi kartı sayısının 2,5 – 3 milyonu geçtiğini belirtti. Özkan, dijital alışveriş yapanların oranının da 2,5 kat arttığını belirtti.

3,5 MİLYAR DOLAR: İNERNET ERİŞİMİNDEN SAĞLANAN GELİR

Bir diğer yandan danışmanlık hizmeti veren PricewaterhouseCoopers, Türkiye hakkında dijital medya ve eğlence sektörüne dair veriler paylaştı.

Paylaşılan verilere ise “Küresel Eğlence ve Medyaya Bakış 2017-2021 adlı raporda toplandı. Rapora göre ise Türkiye’de internet erişiminden kaynaklanan gelir 3,5 milyar doları aşmış durumda.

Ülkemizde eğlence ve medya sektörünün 2021 yılına kadar yıllık oranda ise %6,6 büyümesi bekleniyor.

Öte yandan video gelirleri de 2018’de 159 milyon dolar olarak açıklanmıştı fakat bu miktarın 2023 yılında 291 milyon dolara çıkması da beklenilmekte.

3,5 KAT BÜYÜME POTANSİYELİ

Deloitte’un Reklamcılar Derneği ile ortaklaşa 2019 yılına dair paylaştıkları verilerde Türkiye, medya yatırımları büyüklüğü bakımından dünya da 35.konumda.

Türkiye’de bulunan medya yatırımlarının büyüklüğünün küresel hacminin payı ise %0,2 olarak paylaşılmıştı. Yıllık medya kapasitesi ise 1 milyar doları geçmiş olan 41 ülkenin toplam yatırım hacim değeri 610 milyar dolara ulaşmış bu durumda bu değer ise dünya genelindeki yatırımların %95’ine denk gelmekte.

Türkiye ise medya yatırımlarındaki en büyük 41 pazara bakılınca en düşük orana sahip bu sebeple de ise sahip olduğu değerin yaklaşık 3,5 katı büyüme potansiyeline sahip olduğu tahmin edilmekte.

SOSYAL GİRİŞİMCİLER VE KOBİ’LER

MediaCat’in Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan ise bu mecraya bir yasak gelmesi halinde iş yapan insanların mağdur olacağını ve toplumun da etkileneceğini düşünüyor. Özkan, özellikle de salgın döneminde girişimcilerin desteklenmesi gerektiğini ve KOBİ’ler için önemli bir Pazar haline gelen sosyal medyanın öneminin daha da arttığını dile getiriyor.

Ayrıca Özkan, sosyal medya ve dijital medyanın büyük bir ekosistem oluşturduğunu ve milyonlarca insanın çalıştığını bir yer haline geldiğini ve bu kanalları kapatmanın toplumun her alanını etkileyeceğini belirtiyor.

Sosyal Medya Yasası Maddeleri

Önümüzdeki günlerde AK Parti grubu tarafından yasa teklifi olarak sunulacak maddelerde; 5671 Sayalı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınların Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu sosyal ağlar ile ilgili maddeler eklenecek.

İlgili yasaya göre mahkeme kararı sonrasında 24 saat içerisinde içeriği kaldırmayan şirketler tazminat ödemek zorunda kalacak. Kullanıcı sayısı bir milyonun üzerinde bulunan şirketler ise temsilcilik açmak zorunda kalacaklar. İftira, terör, küfür, kadın ve çocuk istismarı gibi sosyal medya üzerinden işlenen suçlar anında cezalandırılacak. Sosyal medya üzerinde dolaşan yalan haberlere müdahale edilebilecek. Kişisel bilgilerin korunması konusunda da birçok uygulama yasaklanacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı