Son dakika: Vergi affı var mı? 2020 sorusu mutlu sonla bitiyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Son dakika: Vergi affı var mı? 2020 sorusu mutlu sonla bitiyor

FİNANS

17 Ekim 2020 Cumartesi 12:12:07

Son Güncelleme: 17/10/2020 02:33:19

Son dakika: Vergi affı var mı? 2020 sorusu mutlu sonla bitiyor

Özellikle koronavirüs sonrasında vergi affı bekleyenleri yakından ilgilendiren son dakika haberi geldi. AK Parti Grup Başkan Vekili, TBMM’ye sunulan yeni torba yasa kapsamında vergi ve SGK borçlarıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı. 2020 vergi affı çıktı mı sorusunun cevabını merak eden tüm okurlarımız için torba yasanın ayrıntılarını ele aldık.

Vergi ve SGK borçları için yapılandırma çalışmaları yapılmaya başlandı. Salgın dönemiyle birlikte vatandaşlarımız oldukça zor günler yaşıyor. Uzun zamandır çalışmayan ya da kısa çalışma ödeneği ile geçinmeye çalışan binlerce vatandaş var. Öte yandan hala çalışanlar ücretsiz izne çıkartılıyor ve bu sürede de maaş alamıyorlar. Hal böyle olunca binlerce kişinin gelirleri azaldı giderleri arttı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ise buna yönelik yeni bir adım atıldı. Vergi ve SGK borçları için yapılandırma çalışmalarının başlandığı açıklandı. İşte binlerce vatandaşımızı ilgilendiren haberin detaylarını sizler için araştırdık.

AK Parti Grup Başkan Vekili olarak görev yapan Mehmet Muş tarafından yeni bir açıklama geldi! Muş, vergi ve SGK borçlarından yapılandırma çalışmalarının olduğunu belirtti. Muş tarafından paylaşılanlara göre ise, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 43 maddelik bir torba teklifi sunuldu. Sunulan bu torba teklif içinse çalışmalar devam ediyor. Eğer planlanan şekilde kanun teklifleri kabul edilirse Plan ve BütçeKomisyonu’nda onay verirse yapılandırma gerçekleşecek!

VERGİ VE SGK BORÇLARI İÇİN YAPILANDIRMA YOLDA!

Vergi ve SGK prim borçları için yapılandırmanın yolda olduğu vekil Mehmet Muş tarafından açıklanmış ve Muş, Millet Meclisi’ne 43 maddelik ekonomiyle ilgili bir torba teklifi yapıldığını açıklamıştı. Buna göre eğer torba yasa kabul edilirse Vergi ve SSK borçları için de yapılandırma gelecek!

Başkanvekili Mehmet Muş, şu an torba yasa üzerinden çalışmaların devam ettiğini de açıkladı. Başka ayrıntı verilmezken başvurular için koşul konulup konulmayacağı veya yapılandırma için bir limitin belirlenip belirlenmeyeceği henüz net değil.

TORBA’DA NELER VAR?

Peki ya Meclis’e sunulan bu torba yasada başka hangi kanun teklifleri bulunmakta?

  • Mehmet Muş, kısa çalışma süresinin sona ermesiyle birlikte normalleşe desteğinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılabilmesi için kanun teklifi bulunduğunu bununla birlikte yine,
  • 2019 Ocak ile 20 Nisan 2020 tarihlerinde en düşük sigortalı çalışan sayısına yeni bir istihdam yapılması halinde çalışanlara verilecek SGK prim desteğinin İşsizlik Fonu’ndan karşılanması,
  • Ülkedeki istihdamı arttırmak adına ise, yarı zamanlı da olsa çalışmayı kabul edenler için gelir ve damga vergisi istisnası

Yukarıda geçenlerin haricinde farklı destek paketlerinin de görüşüldüğü biliniyor fakat yetkililerden net bir açıklama henüz gelmiş değil.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı