Son Dakika: Türkiye Yunanistan Savaşı 2020 Gelişmeleri
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Son Dakika: Türkiye Yunanistan Savaşı 2020 Gelişmeleri

FİNANS

11 Ağustos 2020 Salı 15:12:12

Son Güncelleme: 11/08/2020 14:59:19

Son Dakika: Türkiye Yunanistan Savaşı 2020 Gelişmeleri

Akdeniz’de yaşanan gerilim sonrasında Türkiye-Yunanistan savaşı giderek yaklaşıyor. İki ülke arasında gerilimin artmasıyla birlikte Avrupa Birliği devreye girecek. 2020 yılında Türkiye Yunanistan savaşı çıkacak mı?

Akdeniz’de yaşanan gerilim sonrasında Türkiye-Yunanistan savaşı giderek yaklaşıyor. İki ülke arasında gerilimin artmasıyla birlikte Avrupa Birliği devreye girecek. 2020 yılında Türkiye Yunanistan savaşı çıkacak mı?

TÜRKİYE YUNANİSTAN SAVAŞI 2020

Akdeniz’de doğalgaz kaynaklarının bulunmasıyla birlikte Türk keşif gemileri Akdeniz’de arama yapmaya başlamıştı. Türkiye ekonomisini şahlandıracak doğalgaz kaynakları yabancı ülkeler tarafından engellenmeye çalışılıyor. Türkiye uzun bir süredir arama çalışmalarına devam ederken, Haziran ayında araştırmalarına ara vermişti.

Türkiye’nin araştırma gemileri NAVTEX ve Oruç Reis’i Akdeniz’e göndermesi Yunan basınında geniş yankı uyandırdı. Yunanistan geçtiğimiz günlerde Mısır ile yeni bir anlaşma imzalamıştı. Türkiye’nin araştırma gemilerini Akdeniz’e göndermesi uluslararası medyada son dakika haberlerine konu oldu.

Dünyaca ünlü Kathimerini gazetesi Türkiye Yunanistan arasında yaşanan durumu ‘Bıçak sırtında’ olarak değerlendirdi. İki ülkenin savaş gemilerinin Akdeniz’de toplandığını belirterek savaşın yakın olduğuna işaret etti.

Amerikan savaş uçaklarının bölgeye sevk edildiği bilgisi doğrulanırken önümüzdeki 24 saatin iki ülke içinde çok kritik olduğu ifade ediliyor. Öte yandan Başbakan Kiryakos Miçotakis’in Milli Güvenlik Hükümet Konseyi’ni (KYSEA) acil toplantıya çağırdı. Toplantıya askeri üniformasıyla katılan Genel Kurmay Başkanı Floros bölgede yaşanan hareketliliği değerlendirdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan ise “Hiçbir şantajı kabul etmeyeceğiz” açıklaması yapıldı.

Bir diğer Yunan gazetesi Ta Nea ise Akdeniz’de yaşanan durumla ilgili ‘Ege’de dehşet dengesi’  ifadelerini kullandı. Yunanistan’ın savaş hazırlıklarıyla ilgili Yunan savaş gemilerinin Oruç Reis karşısında hazır kıta beklediği yazıldı. Yunan savaş uçakları ise olası bir savaş durumu için hazır bekletilmekte.

Yunan savaş gemileriyle Türk savaş gemilerinin yanyana olduğu belirtilirken, Yunan savaş gemilerinin Türk araştırma gemilerinin bölgeden ayrılması için anons yaptığı ifade ediliyor. Yunan ordusu üst düzey alarm pozisyonuna geçerken Yunanistan beklenen hamleyi yaptı ve Avrupa Birliği’ni acil toplantıya çağırdı. Akdeniz’de yaşanan gerilime Avrupa Birliği’nin müdahale etmesi talep edildi.

Avrupa Birliği ise Doğu Akdeniz’de yaşanan yüksek tansiyondan endişe duyduklarını ifade etti. Ek olarak Avrupa Birliği Yunanistan, Güney Kıbrıs’a tam destek vereceğini söyledi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’de faaliyetlerini sürdürdüğü bölgeyle ilgili bir harita paylaştı. Yapılan açıklamada: “Yunanistan ana karasına 580 kilometre uzaklıktaki Kastellorizo (Meis) adlı 10 kilometrekarelik Yunan adası nedeniyle Yunanistan, 40 bin kilometrekare deniz yetki alanı talep ederek, Oruç Reis’i durdurmaya ve Doğu Akdeniz’i Türkiye’ye kapatmaya çalışmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Yunanistan’ın görüşmelere kapalı olduğu ifade edilirken; “Bölgedeki askeri varlığımız, herhangi bir tırmanmaya yol açma hedefi taşımamakta olup, tamamen, gerekmesi halinde meşru savunma hakkını kullanmaya yöneliktir. Sivil bir gemimize askeri müdahalede bulunulmasına tabiatıyla izin verilmeyecektir” ifadeleri kullanıldı.

Mısırla Antlaşma

Yunanistan ve Mısır arasında 6 Ağustos tarihinde deniz yetki alanlarıyla ilgili bir anlaşma imzalanmıştı. Yapılan bu antlaşma Doğu Akdeniz’de Türkiye-Yunanistan müzakerelerini olumsuz etkiledi. Yunanistan’ın Mısır kozunu kullanarak bölgede etkin güç sağlamasını hedefleyen antlaşmaya Türkiye’nin tepkisi sert oldu. Resmi kaynaklardan yapılan açıklamada Mısır antlaşmasının henüz Mısır parlamentosundan geçmedi ve en az 2 ay süreceği ifade ediliyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı