Son Dakika: Tüm ev sahiplerini ilgilendiriyor! Tapu harcı yüzde 75 azalacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Son Dakika: Tüm ev sahiplerini ilgilendiriyor! Tapu harcı yüzde 75 azalacak

FİNANS

4 Kasım 2020 Çarşamba 18:22:58

Son Güncelleme: 04/11/2020 18:28:59

Son Dakika: Tüm ev sahiplerini ilgilendiriyor! Tapu harcı yüzde 75 azalacak

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi tarafından meclise sunulan kanun teklifi kapsamında tapu harcı ödemeleriyle ilgili önemli gelişmeler yaşandı. Hali hazırda bin 40 olarak uygulanan tapu harcı ödemelerinin binde 10 oranına düşürülmesi için teklif verildi. Kanun teklifinin meclisten geçmesi durumunda tapu harcı ödemeleri yüzde 75 oranında düşmüş olacak.

Ev satın alan veya ev satmak vatandaşlar için müjdeli haber geldi sonunda… Meclise sunulan kanun teklifi ile vatandaşların ev alırken veya ev satarken ödedikleri tapu harçlarında ödeme oranları düşebilir. Eğer teklif kabul edilirse tapu harç ödeme oranı yüzde 4’ten yüzde kaça düşecek? Merak edilen soruların cevabı haberimizde.

Sunulan kanun teklifi TBMM Genel Kurulu tarafından eğer kabul edilerek yasa haline gelir ise vatandaşların taşınmaz alım satımlarında ödemiş oldukları tapu harcı kalıcı bir şekilde olmak üzere düşürülecek. Tapu harcı için merak edilen bütün sorular ve detaylar haberimizde..

TAPU HARCINA İNDİRİM GELİYOR

Tapu dairelerinde yapılıyor olan taşınmazların alım, satım ve devir gibi işlemlerinde tahsil edilen tapu harcı için meclise yeni bir kanun teklifi sunuldu.  CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin sunduğu kanun teklifi kapsamında şu anda binde 40 oranında uygulanıyor olan  tapu harcının binde 10 olmasını talep edildi.

TAPU HARCI YÜZDE KAÇ ORANINDADIR, TAPU HARCINI KİM ÖDER?

Şu anda uygulamada olan kanun kapsamına göre  tapu harcı binde 40 yani % 4 oranında olacak şekilde  tahsil ediliyor. Tapu harcını  ise kanunen alıcı taraf %2 ve satıcı taraf % 2 oranında olmak üzere taraflar toplamda % 4 olacak şekilde eşit olacak şekilde ödüyor.  Ancak tarafların karşılıklı olarak birbirleri ile anlaşmaları durumunda tapu harcını tek bir tarafın da ödemesi gerçekleşebiliyor. Misal konut  sahibinin fiyata indirim uygulaması karşılığında sadece tapu harcını alıcı olan tarafın ödemesi ya da istediği fiyata satması durumunda sadece kendisinin ödemesi gibi durumlarda tapu harcı taraflar için bir pazarlık unsuru olarak ta kullanılabilmektedir.

ÖRNEK TAPU HARCI HESAPLAMA

Tapu harcı şu an % 4 oranı üzerinden hesaplanıyor. Bu rakam üzerinden 250 bin Türk Lirasında olan bir evin satışında taraflar alıcı taraftan 5 bin Türk Lirası ve satıcı taraftan da 5 bin Türk Lirası olmak üzere 10 bin Türk Lirası tapu harcı ödüyor.  Söz konusu  kanun teklifi yasalaşır ise eğer tapu harcı % 1 olarak hesaplanacağı için toplam ödenecek tutar sadece 2 bin 500 Türk Lirası olacak ve taraflar bu rakamı 1. 250 TL olmak üzere ikiye bölerek ödeyecekler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı