Son Dakika: Petrol fiyatları düşüşe geçti! Motorine indirim gelecek mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Son Dakika: Petrol fiyatları düşüşe geçti! Motorine indirim gelecek mi?

FİNANS

9 Eylül 2020 Çarşamba 20:12:24

Son Güncelleme: 09/09/2020 17:23:26

Son Dakika: Petrol fiyatları düşüşe geçti! Motorine indirim gelecek mi?

Motorine yakın zamanda bir indirim haberi gelmişti. Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde ise motorine bir indirim gelmesi daha bekleniyor. Bu gece yarısından itibarense motorinin litre fiyatına 17 kuruş daha indirim söz konusu olacak. Hafta başında yapılan bir önceki indirimde de 21 kuruş litre başına gelmişti. 

Sektör kaynakları tarafından paylaşılan bilgilere göre, gece yarısından geçerli olacak şekilde motorinin litre fiyatına 17 kuruş daha indirim bekleniyor.

PETROL FİYATLARI DÜŞÜŞTE

Ülkemize bakıldığın da ise indirimler akaryakıt fiyatlarındaki değişimlere göre meydana gelmektedir. Bu değişimler de ülkemiz için en önemli rolü oynayan brent petroldür.

Brent petrolün düşüşünden yaşananlar ise motorin fiyatlarına indirim gelmesine sebebiyet verdi.

Petrol vadeli kontratlar bir önceki işlem gününde sert şekilde düşmesinin ardındansa birçok ülkede korona virüsü vakalarının yeniden artmasıyla bugün de geriledi.

Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde önemli rol oynayan brent petrolün fiyatı düşüşe geçti. Petrol vadeli kontratları önceki işlem günündeki sert düşüşlerin ardından birçok ülkede corona virüsü vakalarının yeniden artmasıyla bugün de geriledi.

Brent petrol haziran döneminde bu yana ilk kez varil başına olan fiyatı 40 doların altına indi. Fakat brent petrolde de korona virüsü nedeniyle dolaylı yoldan etkilenme olmuş ve fiyatları geçen yılın aynı dönemlerine kıyasla oldukça düşüş göstermişti.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı ise dün itibariyle %5 oranından fazla geriledi ve bugün de yine %0,4 düşüş ile birlikte 93,62 dolar bandından işlem gördü.

Amerika Birleşik Devletleri’nde hafif ham petrolü ise dün neredeyse %8 gerileme gösterdi ve bugün de %0,7 düşüş ile birlikte 36,52 dolar bandından işlem görmekte.

FITCH YIL SONU TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ

Ahlatcı Yatırım analizi tarafından paylaşılan verilere göre SaudiAramco tarafından yapılan fiyat indirimi bir yana üstüne de artan baka sayılarının sebebiyet verdiği arz – talep dengesindeki endişelerle birlikte tüm bu etmenler Brent petrolde aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden oldu.

Brent petrolde yaşanan bu düşüşler işaret edilerek ise Uluslararası Kredi Derecelendirme kurumu olan Fitch 2022 yılı brent petrole dair olan varil fiyat tahminlerini güncelledi.

Fitch, brent petrol 2022 yılı varil fiyatlarına dair tahminlerini 53 dolardan 50 dolara çekerken, uzun vadeye dair olan varil fiyatı tahminlerini de yine aşağı çekerek 55 dolardan 53 dolara indirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın ise Amerika ve Çin arasındaki ekonomik ilişkilerini azaltmak istediğini belirtti. Donald Trump tarafından yapılan bu açıklamanın ardından ise iki ülke arasından gerginlik iyice arttı. İki ülke arasında gerginlik devam ederken, OPEC+ koalisyonundan gelen daha fazla üretim kararı da yine Brent Petrol’de aşağı yönlü hareketlerin oluşmasına sebebiyet verdiği yorumu ise Uluslararası Kredi Derecelendirme kurumu, Fitch tarafından yapıldı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı