Son Dakika: Merkez Bankası faiz kararı 19 Kasım belli oldu! Kaç baz puan artışı yapıldı?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Son Dakika: Merkez Bankası faiz kararı 19 Kasım belli oldu! Kaç baz puan artışı yapıldı?

FİNANS

19 Kasım 2020 Perşembe 14:01:08

Son Dakika: Merkez Bankası faiz kararı 19 Kasım belli oldu! Kaç baz puan artışı yapıldı?

Merkez Bankası son dakika faiz kararı 19 Kasım Perşembe saat 14.00 itibariyle duyuruldu. Yerli ve yabancı yatırımcıların heyecanla beklediği faiz arttırma kararı Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden duyuruldu. İşte Merkez Bankası baz puan artışı, faiz kararı, karar sonrası altın ve dolar fiyatında yaşanacak gelişmeler ve tüm merak edilen ayrıntılar.

Merkez Bankası’nın yeni atanan başkanı ile yapacağı ilk faiz toplantısı sonra bizleri ne bekliyor? Bugünkü toplantı ise bu yılın en önemli faiz toplantısı. Peki bu toplantıdan vatandaşı nasıl etkilenecek?

Gerek vatandaş gerek halk gerekse piyasalar bugün düzenlenecek faiz toplantısına kitlenmiş durumda. Döviz kurları, banka faizleri ve piyasalar bugünkü karara göre yeniden şekillenecek. Uzmanlar ise piyasaların beklentisini ve kararın olası değerlendirmelerini yorumladı. İşte o değerlendirmeler;

Piyasalar 19 Kasım yani bugün yapılacak olması beklenen toplantıya odaklanmış durumda. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, PPK toplantısını ardından saat 14.00’da faiz kararını basına duyuracak.

Peki bu seferki toplantı neden önemli?

Merkez Bankası her ay faiz kararı alsa bile bu seferki toplantının önemi çok daha büyük. Bunun sebeplerinden biri ise Naci Ağbal’ın ilk sınavı olması. Yeni atanan başkan gereken her şeyin yapılacağını söylemişti. Bugün açıklanacak faiz kararı da yeni başkanın güvenirliği açısından oldukça mühim.

Bugünkü karar sadece yeni atanan Merkez Başkanı’na olan güveni değil aynı zamanda Yeni Maliye Bakanı olan Lütfi Elvan’a yönelik olan güvenide belirleyecek.

Diğer önemli bir nokta ise kur. Döviz kuru düşüşe geçse bile bugün açıklanacak karara göre tekrar yükselmeye başlayabilir.

Belkide en önemlisi ise piyasa beklentisi. Piyasa ve yatırımcılar Merkez Bankası’ndan faiz artırımı bekliyor. Geçen sefer olduğu gibi tekrar piyasa beklentisi karşılanmazsa sadece yerli değil aynı zaman da yabancı yatırımcıda ülkemizden uzaklaşacaktır. Tabi artan döviz kuru ve piyasalarda güvenin azalması da cabası olacak.

Bu etkenler dikkate alındığında sadece yatırımcılar ve kurumlar değil sokaktaki vatandaşa kadar herkes Merkez Bankası’nın faiz kararını bekliyor.

Bugünkü toplantıyla beraber hisse ve altın fiyatlarının yanı sıra kredilerimizin faiz oranları da belirlenecek.

NEDEN BÜYÜK BEKLENTİ OLUŞTU?

Prof. Dr. Selva Demiralp, Doç. Dr. Baki Demirel ve Dr. Tolga Dağlaroğlu bugüne dair beklentiyi, tahminleri ve faiz kararının olası sonuçlarını yazdı. İşte o ayrıntılar;

Ekonominin gidişatını belirleyen döviz kurunun 8,57 ile tarihi rekoru kırmasını deprem etkisi olarak yorumlayan uzmanlar Murat Uysal yerine Cumhurbaşkanı kararı ile eski bakan Naci Ağbal’ın atanmasını da kur depreminin ilk sarsıcı sonucu olarak gösterdi.

Uzmanlar ise daha sarsıcı sonuç olarak ise Hazine ve Maliye Bakanı berat Albayrağ’ın istifasını ve yerine gelen Lütfi Elvan’ı işaret etti.

Uzmanlara göre ise hem Ağbal’dan, hem Elvan tarafından verilen ilk mesajlar ve ardından gelen Cumhurbaşkanı açıklamaları da piyasalara Merkez Bankası tarafından yüksek bir faiz artışı sinyali verdi ve bu beklenti ile birlikte kur 7,60 bandına kadar çekildi. Ayrıca borsaya yabancı girişi de oldu ve BİST 100 endeksi de rekor kırdı.

Geçmişte ise FED ekonomisti olarak görev alan Demiralp, perşembe günü olan toplantının hem sembolik hem de pratik olarak döneminin büyük olduğunu vurguladı ve toplantı öncesi hükümetten ve Merkez Başkanı Ağbal’dan gelen açıklamalara bakıldığında yeni para politikası açıldığına dair beklenti oluştu yorumunu yaptı.

Demirel’ e göre ise beklentiler sadeleşme faiz artışı ve bütçe disiplini olarak öne çıkıyor.

Dağlaroğlu ise Cumhurbaşkanı söylemleri ve yeni ekonomi kadrosu ile enflasyon ile sıkı bir mücadele ve sıkı para politikası vurgu gerçekleşecek mi bunu 19 Kasım da göreceğiz diyor.

NE KADAR FAİZ ARTIŞI OLACAK?

Merkez Bankası politika faizi şu an %10,25 seviyesinde açıklanan ekim enflasyonu ise %11,89. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yaptığı açıklamasında faizlerin enflasyon seviyesinde tutulması vurgusunu yapmıştı. Bu sebeple piyasalar ve birçok kurum Merkez Bankası’nın faiz artırımına kesin gözüyle bakıyor. Faiz artışının da 450 baz puan civarında olunması bekleniyor. Fakat yine de net bir tahmini kimse veremiyor.

Demiralp ise açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından söylenen acı reçete, sözlerini vurguladı ve yüklü bir faiz artışının işareti olduğunu belirtti. Faiz artışının ne kadar olduğuna dair ise bunun kestirmenin kolay olmadığını belirtti. Ayrıca, açık politika faizinin %10,25 olduğunu düşününce en az 425 puan yükselme ile geçen hafta vurgulanan “şeffaflık” sağlansın yorumunda bulundu.

Demirel, ise kur enflasyon sarmalında çıkmak için şok bir faiz artışı gerekir diyor ve 700 baz puanından bahsediyor.

Dağlaroğlu ise piyasaların beklentisinin 450 ila 500 baz puanı olduğunu öne sürerek, salgın nedeniyle tekrar kapanmalar gündemdeyken böyle belirsizliklerin olduğu bir dönemde Merkez Bankasından çok yüksek bir faiz artışı beklemediklerini belirten Dağlaroğlu, kasım enflasyonunun %12,80 gelmesinin beklendiğini politika faiz artışının da 275 bazla bu seviyede olmasını beklediğini açıkladı.

Piyasalar ise oldukça şiddetli beklentilerde. Genel de 450 baz puanı beklense de Morgan Stanley 150 baz puanı gibi ufak bir artış bekliyor.

FAİZ ARTIŞININ ETKİSİ NASIL OLUR?

Demiralp ise güvenirliğini tekrar kazanmak ve enflasyonu düşürmek isteyen bir banka başlangıçta faiz artırımına gider dedi bu şekilde uzun vadede faizler tekrar düşmeye başlar ve TL ‘nin değer kazandığı ortam oluşur yorumunu yaptı.

Aynı zaman 450 baz puanın Demirel enflasyon ve kurda istenilen etkiyi yaratmayacağı görüşünde. Öte yandan Dağlaroğlu ise salgın yüzünden zor olan ekonomi için faiz şokunun işleri daha zor hala getireceği düşüncesinde.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ise aldığı faiz kararını bugün 14.00’da basına duyuracak.

SON DAKİKA: MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI

Merkez Bankası bugün itibariyle faiz konusunda aldığı kararı duyurdu. Faiz arttırılması konusunda alınan karara göre ayrıntılar şu şekilde:

Naci Ağbal (Başkan), Murat Çetinkaya, Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Oğuzhan Özbaş, Emrah Şener, Abdullah Yavaş.

Para Politikası Kurulu (Kurul),

  • Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltilmesine
  • Tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına

karar vermiştir.

Küresel ekonomi üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma göstermiştir. Ancak, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle önümüzdeki dönemde küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler yükselmiştir.

İktisadi faaliyette toparlanma devam etmektedir. Artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısmi kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikleri arttırmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan güçlü kredi ivmesinin gecikmeli etkileriyle artan iç talep, ithalat kanalıyla cari işlemler dengesini olumsuz etkilemektedir.

Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli etkileri, uluslararası gıda fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma enflasyon görünümünü olumsuz etkilemektedir. Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle birlikte, para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacaktır. Bu ilkeler ışığında, Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacak ve bu faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacaktır.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı