Son dakika: KYK borç affı Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi! 500 milyar TL silinecek
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Son dakika: KYK borç affı Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi! 500 milyar TL silinecek

FİNANS

23 Ekim 2020 Cuma 17:12:39

Son Güncelleme: 23/10/2020 13:54:36

Son dakika: KYK borç affı Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi! 500 milyar TL silinecek

KYK borçlarıyla ilgili son dakika açıklaması sonrasında 4 milyon borçlu vatandaşımız detayları araştırmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla birlikte 500 milyar TL borç yapılandırılacağı yönünde bilgiler paylaşıldı. Peki kyk borç affı ne zaman yapılacak, sadece faizler mi silinecek ve borçlarını ödeyenlere ne olacak?

Milyonlarca öğrenci tarafından merakla beklenen KYK borcu hakkında müjdeli haber sonunda geldi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatla birlikte, bugüne kadar yapılan en büyük borç yapılandırması ve düzenlemesi gerçekleşecek. İşte KYK borç yapılandırmasıyla ilgili tüm detaylar…

SON DAKİKA KYK BORÇ AFFI

Öğrencilerin üniversite akademik eğitim süresi boyunca yararlandığı KYK kredileri, mezun olduktan bir süre sonra geri ödenmeye başlar. Bu nedenle, öğrenciler sık sık KYK borçları ile ilgili yapılandırma ve KYK borç silme haberlerini takip eder.Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatla birlikte, yakın zamanda tarihin en büyük ve en kapsamlı borç yapılandırmalarından biri gerçekleştirilecek. Bunu duyan öğrenciler ise borç yapılandırmasının detaylarını ve “KYK borçları silinecek mi?” sorusunun detaylarını merak ediyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatla birlikte, pandemi sürecinden kötü bir şekilde etkilenen vatandaşların ekonomik yaralarını sarmak için bugüne kadar yapılacak en kapsamlı borç yapılandırma paketi hazırlanmaktadır. Bu paket kapsamında, yaklaşık 4 milyon vatandaşın 500 milyar lira civarındaki borcu yapılandırılacak. Vatandaşın, trafik cezalarından emlak vergilerine kadar kamu kurumlarına olan tüm borç ödemelerinin kolaylaştırılması, ödemesiz bir dönemle ertelenmesi ve ardından uzun vadeli taksitlendirilmesi planlanıyor. Bu yapılandırma paketine, KYK öğrenim kredisi borçlarının da dahil edilmesi bekleniyor.

BAŞKAN ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

Yaz tatili boyunca sahada olan milletvekillerinden vatandaşların en çok talep ettiği şey, devlete olan borçların yeniden yapılandırılmasıydı. Aynı yönde istekler iş dünyasından da geldi. Gelen taleplerin ardından, Başkan Erdoğan, bu konuda kapsamlı bir çalışma yapılması için talimat verdi. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yaptığı açıklamada, yeniden yapılandırma ile ilgili çeşitli çalışmalar yaptıklarını, ve bu düzenlemeyi istihdam paketine dahil etmeyi planladıklarını belirtti. Hazine ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıkların bürokratlarıyla toplantılar yapan AK Parti grubu, bu düzenlenmenin çerçevesini belirlemeye başladı. AK Parti tarafından hazırlanan paketin detayları yavaş yavaş ortaya çıktı.

EN KAPSAMLI YAPILANDIRMA OLACAK

Yapılandırma kapsamına; sigorta prim, vergi borçlarının, kaçak köprü geçişlerinin, trafik cezalarının, gümrük cezalarının, bazı idari para cezalarının, belediyelere olanlar da dahil olmak üzere çeşitli borçların dahil edilmesi planlanıyor. Yapılacak olan düzenlemenin, tarih boyunca yapılan en kapsamlı yapılandırma olması öngörülüyor.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARINA DA KOLAYLIK SAĞLANACAK

Başkan Erdoğan’a daha önce, üniversitelerden mezun olan öğrencilerin KYK öğrenim kredilerinin silinmesi veya yapılandırılmasıyla ilgili talepler iletilmişti. Milyonlarca öğrencinin beklediği müjde sonunda geldi. Başkan Erdoğan’ın verdiği talimatla birlikte öğrencilerin KYK kredi borçları da yapılandırma kapsamına dahil edildi.

500 MİLYAR BORÇ YAPILANDIRILACAK

Yapılandırma paketi kapsamında yapılacak yeniden yapılandırmalardan yaklaşık olarak 4 milyon vatandaş yararlanacak ve toplam 500 milyar liralık borç yapılandırılacak.

BİR YIL ERTELEME VE UZUN TAKSİTİMKANI TANINACAK

Yaptığı açıklamada; pandemi döneminde borç ödemekte zorlanan vatandaşların olduğunu belirten AK Parti grubu, bu dönemde borçlar yapılandırılıp taksit ödemeleri hemen başlatılırsa vatandaşın yine ödeme konusunda sıkıntı yaşayabileceğini dile getirdi ve tüm borçların bir yıl ertelenmesini talep etti. Fakat erteleme süresinin 6 ay veya daha kısa bir süre olması ve ertelemenin ardından borçların daha uzun süreli taksitlere bölünmesi planlanmakta.

FAİZ VE CEZALAR DA İNDİRİLECEK

Bu zamana kadar yapılmış geniş kapsamlı yapılandırma paketiyle birlikte, kamuya ilişkin borçların gecikme faizi, gecikme zammı gibi şeylerde de indirime gidilmesi planlanmakta fakat bu indirimin ne kadar olacağı henüz belli olmadı. Bunların yanı sıra taksitlerini düzenli ödeyen vatandaşlarla ilgili her türlü haciz işleminin de durdurulması planlanıyor.

BORÇLARINI DÜZENLİ ÖDEYENLER ÖDÜLLENDİRİLECEK

Gündeme, borçlarını düzenli olarak ödeyenlerin ödüllendirilmesi konusu da geldi. Bu kişilere bir jest yapılması düşünülüyor fakat bu konu henüz bir karara bağlanmadı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı