Son Dakika: İkinci el araç fiyatları düşecek mi? Uzmanlar yanıtladı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Son Dakika: İkinci el araç fiyatları düşecek mi? Uzmanlar yanıtladı

FİNANS

20 Kasım 2020 Cuma 17:20:47

Son Güncelleme: 20/11/2020 17:18:00

Son Dakika: İkinci el araç fiyatları düşecek mi? Uzmanlar yanıtladı

İkinci el araba fiyatları yaz aylarının başından itibaren büyük bir rally yapmış ve neredeyse iki katına çıkmıştı. Araç almak için ikinci el araç fiyatlarının düşmesini bekleyenlere müjdeli haber uzmanlardan geldi. Doların geri çekilmesiyle birlikte ikinci araç fiyatlarının düşmesi bekleniyor.

Merkez Bankasının aldığı faiz kararın ardından vatandaşlar araç fiyatlarında değişiklik olup olmayacağını merak etmeye başladı. Dolar kurunda yaşanan düşüşle birlikte hem sıfır hem de ikinci el araç fiyatlarında indirim bekleniyor. Vatandaşlar “İkinci el araç fiyatları düşer mi? Sıfır araç fiyatları düşecek mi? 2021 yılında araç fiyatları düşer mi? Yeni yılda araç fiyatları ne olur? Aralık ayı araç kampanyaları nelerdir?” gibi soruların cevaplarını araştırıyor. Sizler için, otomotiv sektörünün iki uzmanının araç fiyatları için yaptığı çarpıcı açıklamalara haberimizde yer verdik…

Pandemi sürecinde, dalgalı olan otomotiv sektöründe yaşanan durgunluğun ardından yoğun talep alınmıştı. Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, 2020 yılında rekor üstüne rekor kıran 0 ve ikinci el araç fiyatları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Göstergelerin, ikinci eldeki fiyat artışının 2020 yılının sonuna kadar devam edeceğinigösterdiğini dile getiren Yanık, 2021 yılında her sene olan KDV, ÖTV, muhtasardaki oynamaların fiyat yansımasına sebep olmasını beklediklerini söyledi.

2.EL ARAÇ FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞER, SIFIR ARAÇ FİYATLARI DÜŞER Mİ, 2021’DE ARAÇ FİYATLARI NE OLUR?

Araç yatırımı yapmak isteyen ve araç sahibi olmak isteyen vatandaşların yakından takip ettiği araç fiyatları hakkında açıklama yapan otomotiv sektörünün iki duayen ismi, araç fiyatlarına indirim beklediklerini dile getirdi. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, yaptığı açıklamada 2020 yılında döviz kurlarının sürekli yukarı yönde ve sert çıkışlar gösterdiğini, ancak bu artış oranlarının birebir aynı oranda araç fiyatlarına yansıtılamadığını belirtti. Fakat son zamanlarda; markalar, bu düşüşü fiyatlara yansıtmaya başladığını dile getirerek 2020 yılının son iki ayında hem düşük faizli satış kampanyaları hem de fiyat düşüşleri görüleceğini vurguladı.

DOLAR KURUNDA YAŞANAN GELİŞMELER ARAÇ FİYATLARINA YANSIR MI?

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu tarafından yapılan açıklamaya göre, araç fiyatlarında yaşanacak düşüşün markaların stok durumuna ve bu markaların hangi kur seviyesinden kaç adet araç ithal edidiğine bağlı olacak. Bununla birlikte, geçmişte ne kadar zam yapıldığı ve hangi kur seviyesine göre fiyat ayarladıkları da araç fiyatlarında etkili olacak. Bilaloğlu, stok sorunu çözüldüğünde araç fiyatlarının da düşmesini beklediklerini belirtti. Dolar kurunda 14 gün içinde 8.57 liradan 7.55 liraya kadar düşüş yaşandı. Uzmanlar, bu farkın araç fiyatlarına da indirim olarak yansıyacağını öngörüyorlar. Sıfır araç stoklarının normale dönmesi ile yapılacak olan indirimlerin, ikinci el fiyatlarına da kademeli olarak yansıyacağı düşünülüyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı