Son dakika: EYT gelişmeleri bugün neler yaşandı? İlk emekli olacakların listesi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Son dakika: EYT gelişmeleri bugün neler yaşandı? İlk emekli olacakların listesi

FİNANS

15 Ekim 2020 Perşembe 18:42:16

Son Güncelleme: 15/10/2020 17:58:15

Son dakika: EYT gelişmeleri bugün neler yaşandı? İlk emekli olacakların listesi

EYT son dakika gelişmeleri gün gün vatandaşlarımız tarafından yakından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında yaşanan son dakika gelişmelerini ve EYT’de son durumu sizler için araştırdık. 1999 yılından önce ve sonra işe başlayanlar için emekli olma durumları, yasa çıkması durumunda ilk kimler emekli olacak ve daha fazlasını bu yazımızda bir araya getirdik.

EYT konusu çoğu vatandaşın merak içinde çözüme kavuşmasını bekledikleri bir konu olarak biliniyor.Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar için son durumlar ne ? EYT’li olup hangi tarihten önce iş hayatında bulunanlar emekli olabilecek ? Merak edilen bütün sorular ve EYT için son güncel durumu sizler için haberimizde toparladık…

EYT konusu ile ilgili muhalefet partilerinin çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı tarafınca bu alanda bir çalışma yürütmesi ve düzenlemenin TBMM’den geçmesi durumunda ise her EYT’li hemen emekli olamayacak. İşte ilk emekli olacakların listesi;

Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar için hem siyasilerin hem de EYT’li vatandaşların çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Hükümet tarafının EYT konusunda çok net bir açıklamalarının olmaması ve bu alanda düzenleme bekliyor olan vatandaşların umutlarını bir nebze  kırıyor olsa da halen düzenleme için bekleme halindeler.

TBMM’DEN SON EYT ÇALIŞMALARI VE HÜKÜMETİN EYT PLANI NELER ?

TBMM’nin açıklamasının ardından emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için yeni kanun teklifleri ve soru önergeleri yavaş yavaş gelmeye başladı.  Bu durumda ise  hükümetin fikri oldukça çok önemli bir yer alıyor .TBMM’de en fazla milletvekili  sahibi olan parti AK Parti. Bunun dışında MHP’nin milletvekili sayısı da oldukça önemli bir unsur. EYT konusunda hükümet tarafından gelen son açıklamaların üzerinden oldukça uzun bir zaman geçti.

Ancak o dönemde başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda EYT konusunda herhangi bir çalışmanın yapılmayacağı yönündeydi. Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı’nın EYT konusunda ise bilinen herhangi bir çalışmaları bulunmuyor.

PEKİ EYT’Lİ VATANDAŞLARDAN KİMLER EMEKLİ OLABİLECEK?HANGİ TARİHTEN ÖNCE İŞE GİRENLER EMEKLİ OLABİLECEK ? 

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra EYT konusunda sürpriz, beklenmedik bir adım gelirse eğer, tüm EYT’liler aynı zamanda emekli olamayacaklar.EYT’liler için burada uygulanacak olan emeklilik formülü ise bu şekilde olabilecek; 1999 yılından yani düzenlemenin hayata geçirilmesinden önceki tarihte işe giren EYT’li kadınlar için 20, erkekler için ise 25 yıl sigortalılık şartı ile birlikte 5000 gün prim şartlarını karşılıyorlar ise emekli olabilecekler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı