Son dakika: Ekmek fiyatlarına zam geldi mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Son dakika: Ekmek fiyatlarına zam geldi mi?

FİNANS

4 Temmuz 2020 Cumartesi 16:44:26

Son dakika: Ekmek fiyatlarına zam geldi mi?

TÜİK verilerine göre TEFE-TÜFE oranlarının belli olmasıyla birlikte ekmek fiyatlarına zam yapılacak mı sorusu merak ediliyordu. Konu hakkında açıklamalar ise Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarafından yapıldı. Başkan İbrahim Balcı vatandaşlarımızın merak ettiği ekmek fiyatlarına zam geldi mi sorusunu yanıtladı.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu ekmek fiyatları hakkında son dakika açıklaması yaptı. İşte açıklamanın detayları; Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı olan Halil İbrahim Balcı Bey, vatandaşları telkin edecek açıklamalar da bulundu. Başkan Halil İbrahim Balcı, konuşmasında vatandaşların tedirgin olmasını gerektirecek bir durumun oluşmaması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Balcı yaptığı açıklamalar da ekmek fiyatlarını 2020 yılının sonuna kadar sabit tutmayı amaçladıklarını açıkladı. Türkiye Fırıncılar Federasyon Başkanı İbrahim Balcı, vatandaşları teskin edecek açıklamalar da bulundu. Balcı yaptığı konuşmasında, ekmek fiyatları konusunda vatandaşlarımızın korkması veya endişe duymasını gerektiren bir hadisenin gündemde olmadığını ifade etti ve konuşmasının devamında günümüzdeki ekmek fiyatlarını 2020 yılının sonuna kadar korumayı hedeflediklerini belirtti.

Ekmek fiyatlarına zam geldi mi?

İbrahim Balcı, katıldığı Kocaeli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğinde düzenlenen basın toplantısında yapılan zam taleplerinin gerçeği göstermediğini açıkladı.Balcı katıldığı basın toplantısında, ekmeğe istenen %40 zam talebi veya ardında gelen açıklamaların doğru olmadığını ifade etti.

Ülke genelinde ekmek fiyatlarının geçen senenin aralık döneminde bu yana 7,50 Türk lirası ile 7,75 Türk lirası arasında devam ettiğini belirten Balcı, bunun tüm illerde bu fiyattan uygulanmadığını ekmeğin kilosunun 7 Türk lirası olduğu illerin de mevcut olduğunu belirterek ülke genelinde ekmek fiyatlarının 6 aydan uzun bir süredir 7,50 ile 7,75 Türk lirası bandında olduğunu hatırlattı.

Enflasyon üzerinde zam gelemez

İbrahim Balcı, aynı zamandan 2002 yılından bu yana hiçbir dönemde federasyon ya da fırıncı esnafının Türkiye enflasyonunun üstünde bir fiyat artışına gitmediklerini hatırlattı.

“BU SENE YAKLAŞIK 21 MİLYON TON BUĞDAY HASADI BEKLENİYOR”

Bahsi geçen %40 zam talebinin ise gerçeklikle yakından uzaktan alakası olmayan bir talep olduğunu belirten Balcı açıklamasının devamında;

Bu oranda bir talebin mümkün olmayacağını ve federasyonun gündeminde olan bir konu olmadığını ekledi. Neredeyse 2 hafta önce federasyon genelinde yapılan toplantıda un ve maya fiyatlarındaki artış ve bununla alakalı çalışmaların ele alındığını ve ekmeğin kilogram fiyatı olan 7,50 – 7,75 Türk lirasının bandının üstüne yıl sonuna kadar çıkmayı belirtmediklerini aktardı.
İbrahim Balcı un fiyatlarında iki ayı aşkın bir süredir zamların devam ettiğini vurgulayarak bu yaşanan artış %10- %15 civarına ulaşmış durumda olduğunu belirtti ve sözlerine devam ederek konu hakkında bakanlık ve federasyonun yakından takip ettiğini söyledi. 2020 yılında ise neredeyse 21 milyon ton buğday hasadının yapıldığını belirterek verimliliğin 2019 yılına göre çok fazla olduğunu söyledi. Bu yüzden bazı şeylere bahane ederek un fiyatları tekrar artacak bu sebeple maliyetimiz de artacak gibi ifadelerin kullanılmasını son derece yanlış bir açıklama dolduğunu ve gerçeği yansıtmadığını aktardı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı