Son Dakika: Doğalgaz Fatura İadesi Yapılacak!(İGDAŞ)
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Son Dakika: Doğalgaz Fatura İadesi Yapılacak!(İGDAŞ)

FİNANS

6 Mayıs 2020 Çarşamba 19:38:40

Son Dakika: Doğalgaz Fatura İadesi Yapılacak!(İGDAŞ)

İGDAŞ yüksek doğalgaz fatura nedeniyle vatandaşlarımızın isyanları devam ederken. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’dan konu hakkında açıklama geldi. Son dakika açıklamalarına göre vatandaşlarımıza yüksek doğalgaz faturası için iade işlemi yapılacak.

Tüm dünyaya yayılmış olan korona virüsün, ülkemize de girmesiyle virüsün yayılmasının önüne geçmek için bazı kısıtlamalar alındı. İnsanları gerekmedikçe sokağa çıkmamaya davet eden bu kısıtlamalar, elektrik, su ve doğalgaz gibi kaynaklar üzerinden hizmet veren firmaları da etkiledi. Sayaçların okunması yerine belirli ortalama alınıp, ortalamada çıkan tutar faturaya aktarılacaktı. Ancak uygulanması planlanan bu sistem beklenen şekilde performans sağlamadı. Birçok vatandaşımız faturalarda hata olduğu yönünde şikayette bulundu.

Ücret İadesi Yapılacak

Bazı vatandaşlarımızın faturalarının 30 günün üstünde kesildiği şikayetini çokça aldıklarını dile getiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, faturaların 30 günlük kesilmesi gerektiğini bildirerek, 30 gün üzerinde kesilmiş olan ve tahsil edilmiş olan faturalar, İGDAŞ tarafından abonelere iade edilecektir mesajını verdi. İGDAŞ faturaları ile ilgili şikayet yoğunluğunun geçen hafta başladığını belirten EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, buna kayıtsız kalınmayacağını da belirtti. İGDAŞ tarafından kesilen faturaların %50 oranından daha fazlasının olması gerekenden “kabarık faturalar” olduğu yönünde vatandaşlarımızdan şikayet geldi diyen EPDK başkanı, bu faturaların incelendiğini ve vatandaşın bu şikayeti konusunda haklı olduğu kanısına varıldığını söyledi. İGDAŞ, Türkiye’de en çok aboneye sahip olan şirketimiz, kendisi sektörün öncülerinden sayılır, diyen EPDK Başkanı, İGDAŞ’tan böyle bir uygulama beklemezdik diyerek hayal kırıklığını dile getirdi. EPDK Başkanı, aynı zamanda 30 günde kesilmesi gereken faturayı 45’inci günde tahakkuk ettirdiğinizde insanların bütçesini sarsmış olursunuz, böyle bir işe kalkışmayın dedi.

6 Milyon Aboneyi İlgilendiriyor

Biz, bu sürecin hemen öncesinde, pandemi dönemi içerisinde okuma sıkıntısı yaşayabileceğimizin farkında olarak, 25 ve 30’uncu gün sayaçları okuyamıyorsak, 2018 yılı meskeninde yapılan tüketimin ortalamasını alarak kimse mağdur olmadan tahakkuk edeceğiz kararı aldık. Mustafa Yıldız aynı zamanda sert sözleri ile de uyardı. “Ya gelecek ay mahsup edecekler aksi takdirde de biz bunun takipçisi olacağız ve bunu kendi kararımızla iade ettirip; o zaman cezaya da muhatap olurlar.” Diyerek sert bir uyarıda bulundu. Bütün şirketlerden kayıtları istenecek diyen EPDK başkanı, İGDAŞ şirketinin 6 milyon kadar abonesi olduğunu, eğer bütün abonelerinin hepsine aynı olayı yansıttı ise, firmayı korkunç bir finansal yükün beklediğini söyledi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı