Son Dakika: Berat Albayrak İstifa Etti Mi? Berat Albayrak Neden İstifa Etti?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Son Dakika: Berat Albayrak İstifa Etti Mi? Berat Albayrak Neden İstifa Etti?

FİNANS

8 Kasım 2020 Pazar 21:57:48

Son Dakika: Berat Albayrak İstifa Etti Mi? Berat Albayrak Neden İstifa Etti?

Son dakika. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 8 Kasım Pazar günü Twitter paylaşımı üzerinden istifa ettiği haberini takipçileriyle paylaştı. Bir süredir kötü giden ekonominin sorumlusu olarak gösterilen Berat Albayrak, istifa ettiği açıklamasını sosyal medya üzerinden duyurdu. Albayrak istifa haberine ise AK Parti cephesinden yanıtlar gecikmedi.

Ülkemizin Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev yapan Berat Albayrak bu akşam saat 20.00 ile birlikte istifa ettiğini sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

Bakan Berat Albayrağ’ın istifasının ardından ise bir takım hack saldırıları olduğuna inanırken, Twitter üzerinden Berat Albayrak için destek kampanyası başlatıldı.

Berat Albayrak istifasını sosyal medya paylaşım platformu olan Instagram üzerinden duyurdu. Ardından ise Berat Albayrağ’ınTwitter hesabını kapattığı görüldü.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak İnstagram hesabı üzerinden paylaştığı gönderide, sağlık sorunları sebebiyle görevinden istifa ettiğini halka duyurdu.

Ardından ise Albayrak BBC Türkçe ’de konuştu ve istifasını doğruladı. Fakat Berat Albayrak istifasının kabul edilip edilmediğine dair henüz bir açıklama olmadığını da ekledi.

2018 TEMMUZ DÖNEMİNDE GÖREVE GELMİŞTİ

Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine 2018 yılının temmuz döneminde getirilmişti.

Paylaşılan istifa duyurusunda ise Albayrak yaklaşık “5 yıldır sürdürdüğüm bakanlık görevine sağlık sorunlarım sebebiyle devam etmeme kararı aldığını belirtirken bundan sonraki süreçte uzun yıllardır ihmal etmek zorunda kaldığı ve kendisini desteklemeyi hiç bırakmayan anne, babası, eşi ve çocuklarına ayıracağını” söyledi.

Millet Meclisi’nin 25-26 ve 27.dönemlerinde İstanbul milletvekili olmuş, 64-65 ve 66. Hükümetlerinde ise Enerji Bakanı olarak görev yapmıştı. Ardından ise Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte Temmuz döneminde ilk kabinenin Hazine ve Maliye Bakanı olarak görevine başlamıştı.

UZUN ZAMANDIR ELEŞTİRİLİYORDU

Berat Albayrak ise uzun zamandır ülke ekonomisindeki yapısal sorunlara gerekli çözümleri getiremediği için eleştiri oklarının önündeydi.

YENİ EKONOMİK PLAN

Berat Albayrak tarafından Yeni Ekonomik Plan eylül döneminde açıklanmıştı ve buradaki kısa dönem hedeflerinin gerçekleştirilememesi yine Albayrağ’ı eleştiri oklarının önüne itmişti.

Biz dolarla uğraşmıyoruz

Berat Albayrak özellikle de dolar kuruna dair yaptığı yorumlar nedeniyle halktan oldukça sert tepkiler almıştı. Döviz kurunda Türk lirasının keskin kaybı nedeniyle eleştirileremaruz kalan Albayrak daha sonra basında çıkan haberlere göre “biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil demişti. Yine bu sözler ise gündeme oturmuş ve eleştirileri arttırmıştı.

Albayrak yine geçen hafta ise AKP milletvekilleriyle gerçekleştirilen sunumunda “Dövize müdahale yok” mesajını vermesi üzerine sosyal medyadan tepkiler yağmıştı.

Twitter’da istifa çağrıları vardı!

Twitter’da ise geçtiğimiz hafta sonu Berat Albayrağ’a yönelik istifa çağrıları vardı. Buna karşı olarak halkın bir kesiminden #SeninleyizBeratAlbarayk etiketiyle destek mesajları gelmişti.

ÖNCE MERKEZ BANKASI BAŞKANI ŞİMDİ DE EKONOMİ BAKANI

Cuma gecesi yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile birlikte de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, başkanı olarak görev yapmakta olan Murat Uysal görevden alınmıştı. Uysal yerine ise yine aynı kararname ile eski ekonomi bakanı olan Naci Ağbal getirildi.

Bu değişiklik ardından ise Albayrak’ a karşı yapılan istifa çağrıları artmıştı.

Berat Albayrak Kimdir?

Berat Albayrak 21 Şubat 1978 İstanbul’da doğmuştu. Albayrak İstanbul Üniversitesinde İngilizce İşletme bölümü mezunu ve aynı zamanda New York Pace Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı. Bankacılık ve Finans bölümünden ise “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” tezi ile doktora derecesi almıştı.

1996 yılında çalışma hayatına başlayan Albayrak ekonomi, enerji ve finans gibi birçok farklı alanda faaliyet gösterdi.

Sabah gazetesinde köşe yazarlığı da yapan Albayrak, Marmara Üniversitesi’nde bankacılık ve finans üzerine ders verdi.

Berat Albayrak ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Erdoğan ile evli ve dört çocukları var.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı