Son Dakika: Bakan Berat Albayrak açıklamaları! Konut kredileri arttı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Son Dakika: Bakan Berat Albayrak açıklamaları! Konut kredileri arttı

FİNANS

23 Haziran 2020 Salı 22:42:26

Son Dakika: Bakan Berat Albayrak açıklamaları! Konut kredileri arttı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bugün gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Koronavirüs salgını sonrasında normalleşme adımlarını değerlendiren Albayrak, normalleşme sürecine hazırlıklı girdiğimizi ifade etti. Albayrak, düşük faizli konut kredileri ve ihracat oranlarına ilişkin açıklamalarda da bulundu.

Türkiye Bankalar Birliği’nin 63.Genel Kuruluna davet edilen Bakan Albayrak konuşma yaptı, Albayrak yaptığı konuşmada kalkınma hedeflerine daha uyumlu bankacılık beklediklerini belirtti.
Türkiye Bankalar Birliğinin Genel Kuruluna davet edilen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuşmasında milli şuurun ön planda olduğu bir kalkınma beklediklerini belirtti.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın konuşmasını devamı ise şu şekilde;

NORMALLEŞME SÜRECİNE HAZIRLIKLI GİRDİK

Normalleşme süreci kapsamında böyle bir toplantıya katıldığı içim memnuiyetini belirten Albayrak, korona virüsüne karşı alınan önlemlerle normalleşme sürecine olabildiğinde hazır giren ülkelerin biri olduğumuzu belirtti ve gerek piyasayalar da gerek ise ekonomide toparlanmak için her anlamda çalışılmaya devam edildiğini açıkladı.

Veriler Pozitif

Salgın öncesine büyüme hedeflerimiz de ilk çeyrekte %4,5 ve üzeri büyüme hedefimiz ve diğer dönemler de bu eğilimi sürdürmek amacımızdı fakat ikinci çeyrekte yaşanan olumsuz gelişmeler olmasına rağmen haziran ve öncesinde açıklanan veriler toparlanmaya ve tüketicinin güvenini arttığını işaret ediyor. Verilerin pozitif işaretler vermeye başladığını belirten Albayrak yaşanan bu gelişmeler de ekonomik altyapının ve sağlık sisteminin güçlü olmasının sağladığı yararın ve alınan erken tedbirlerin yanı sıra ihracata devam edilmesi ile mayıs ayında normalleşmeye geçimin etkili olduğun belirtti.

Talep ve beklentiler de iyileşme var

Özel bankaların katılımlarıyla birlikte iktisadi faaliyetlerin daha hızlı toparlanma görüldüğünü belirten Bakan Albayrak, ivme kazanan kur etkisinden ayrılmış olan kredi büyümesinin %27,3 seviyesinde gerçekleştiğini belirtti. Ayrıca bakan Albayrak, talep ve beklentilerde pozitif yönde bir iyileşmenin olduğunun da gözlemlendiğini aktardı.
Daha önce açıklanan ekonomik paketler ile yeni açıklanan istihdam paketinin de iyileşmeye destek vereceği belirtildi.
Bakan Albayrak ayrıca düşük maliyetli konut kredisi başvurularının 133 bini geçtiğini bildirdi ve şu ana kadar 101 binin üzerinde 25 milyar Türk liralık tahsislerin yaşandığını aktardı. Ayrıca Albayrak nisan ayına göre karşılaştırdığımız da haziran ayının ilk 21 gününde bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatımızın %24,6 oranında bir artış gösterdiğini ekledi ve bu trendin güçlü şekilde devam ettiğinin bir işareti olduğunu belirtti.

Temel iki hedef: istikrar ve güvenlik

Türkiye’nin ekonomik ve değişim sürecinden geçtiği belirten Albayrak yeni dönemin iki temel hedefinin finansal istikrar ve güvenliği güçlendirmek olduğunu duyurdu. Değişim sürecinde devlet olarak biz nasıl bir şeyleri değiştiriyorsak bankacılık sektörünün de bazı eski alışkanlıklarını bırakması ve kabuk değiştirmesi gerektiğini düşündüğünü açıkladı. Albayrak kalkınma hedefleriyle daha uyumlu bir bankacılık görmek istediklerini belirtti ve bu yapılırken milli bir şuurla hareket edilmesi gerektiğini savundu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı