Sigortalı çalışanlara 801 TL devlet destek ödemesi yapılıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Sigortalı çalışanlara 801 TL devlet destek ödemesi yapılıyor

FİNANS

30 Eylül 2020 Çarşamba 13:12:17

Son Güncelleme: 30/09/2020 00:27:30

Sigortalı çalışanlara 801 TL devlet destek ödemesi yapılıyor

Devlet tarafından sağlanan çoğu destekten, sigortalı olarak çalışan vatandaşlar yararlanamıyor. Ancak ne yazık ki, sigortalı bir işte çalışmasına rağmen maddidesteğe ihtiyacı olan vatandaşlarımız vardır. Bu nedenle, vatandaşlarımız sigortalı kişilerin de başvurabildiği devlet yardımlarını araştırıyor.  Sizler için sigortalı çalışanların da başvurabildiği iki devlet desteğini araştırdık. İşte sigortalıların dahi yararlanabileceği devlet destekleri…

Devletin sağladığı maddi destek ödemelerinin çoğunluğu, ihtiyaç sahibi olan kişilere ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara verilir. Sigortalı olarak çalışan vatandaşlar ise bu yardımların çoğundan yararlanamaz. Ancak devletin kişinin gelirine ve sigorta durumuna bakmadan herkese verdiği bazı yardımlar vardır. İşte sigortalı çalışanların da faydalanabileceği maddi yardımlar…

SİGORTALI OLAN ÇALIŞANLARA VERİLEN DEVLET DESTEKLERİ

Kişinin maddi durumuna ve sigortalı olup olmadığına bakılmaksızın ödenen yardımlardan birisi kadınlara özeldir. Bu yardım kapsamında çalışan ve doğum yapan kadınlara çalışamadığı süre için maaş ödemesi yapılır. Diğer bir yardım ise cenaze yardımıdır. Bu yardımdan tüm vatandaşlar yararlanabilir.

Doğum İzni Ödemesi

Doğum izni ödemesi, yalnızca çalışan kadınlara ödenen bir maddi yardımdır. Hamile olan çalışan kadınlar doğumdan önce ve sonra doğum izni kullanır. Bu izin sürecinde çalışamayan annelerin çalışamadıkları dönemdeki ödemelerini devlet yapar.

Doğum izninin tutarının belirlenmesinde kişinin maaş tutarı dikkate alınır. Maaşı yüksek olan çalışan kadınlar doğum izni alırsa yüksek miktarda doğum izni ödemesi almaya hak kazanır. Doğum izni ödemesini en asgari ücretle çalışan kadınlar alır. Asgari ücretle çalışan bir kadına doğum izni için yapılan ödeme 9 bin 325 liradır.

Cenaze Ödemesi

Cenaze desteği ödemesi kişinin çalışma durumuna bakılmaksızın tüm vatandaşlara yapılır. Bu ödemeden yararlanmak için tek bir şart vardır. Vefat eden kişinin sigorta primi 360 gün ödendiyse bu yardım kişinin yakınlarına verilir.

Bu yıl için 801 lira olarak belirlenen cenaze yardımı ilk olarak vefat eden kişinin eşi ve çocuklarına verilir. Vefat eden kişinin bekar olması durumunda cenaze ödemeleri anne, baba ve kardeşlere yapılır. Bu destek 5 yıl geriye dönük bir biçimde alınabilir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı