Sigaraya zam geldi mi? 2020 Güncel alkol ve sigara fiyat listesi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Sigaraya zam geldi mi? 2020 Güncel alkol ve sigara fiyat listesi

FİNANS

4 Temmuz 2020 Cumartesi 16:59:26

Sigaraya zam geldi mi? 2020 Güncel alkol ve sigara fiyat listesi

Günün son dakika gelişmeleriyle alkol ve tütün ürünlerine uygulanan vergilerinin arttırıldığı açıklandı. Buna göre 2020 yılı alkol ve sigara fiyatlarının güncel fiyat listesi değişmiş oldu. Marlboro, Kent, Camel, Rothmans, Winston gibi sigaraların yeni fiyatları artış gösterirken, Yeni Rakı fiyatları da zamlı olarak raflarda yerini alacak. İşte detaylar..

Sigara ve alkole vergi zammı geldi. Son dakika açıklaması olarak verilen bilgilere göre sigara ve alkole vergi zammı geldi.

ÖTV Arttı

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından liste yayınlandı. Yayınlana listeye göre ise alkol ve türün ürünleri başta olmak üzere yeni zamlar geldi. Yayınlana listede alkol ve tütün ürünlerinden alınmakta olan ÖTV turtalarının artırıldığı görüldü.

Alkol ve tütün ürünlerinde ÖTV oranlarının arttırıldığı açıklandı ÖTV oranı %6,98’a artarken en ucuz sigara fiyatı ise 14 Türk lirasına ulaşmış oldu.

En Ucuz Sigaraya 10 TL Vergi

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan listeye göre alkol ve ütün ürünlerinde bulunan ÖTV tutarlarında artışa gidildi. Bira, rakı ve sigara başta olmak üzere ürünlerdeki ÖTV oranları %6,89’a ulaştı. En ucuz sigaran alınan ÖTV’nin değeri ise 9,75 Türk lirası oldu.

En Ucuz Sigara Ne Kadar Oldu?

Yapılan vergi artışlarıyla birlikte alkol ve türün ürünlerinin fiyatı arttı. Vergi zammı ile birlikte en ucuz sigara fiyatı gelen 50 kuruş zamla birlikte 14 Türk lirasına ulaştı. 14 Türk lirası değerindeki sigaraya ise 38 kuruşluk vergi zammı eklendi ve sigara satış fiyatı 14,50 Türk lirasına yükselmesi bekleniyor.

15 Türk lirasının üstündeki sigaralara ise 3 kuruş değerinde vergi zammı yapıldı ve bu fiyat artışının yine satış fiyatlarını arttırması beklenmekte.
Rakı, votka ve cin gibi alkol ürünlerine ise litre başına 8 Türk lirası ÖTV artışı yaşandı. Yeni yapılan zamla birlikte hesaplandığında ise 100’lük bir rakının fiyatı 208 Türk lirasından 8 Türk lirası zam ile 216 Türk lirasına çıkmış durumda.

Bir kutu biraya ise ortalama 50 kuruş değerinde zam beklenmekte.

BİRA’YA EN 50 AZ KURUŞ ZAM

Alkolde ise zam oranları tütün ürünlerinden biraz farklı şekilde seyrediyor.

Biranın asgari maktu vergisi 1,91125 Türk lirasından 2.0442 Türk lirasına çıkarılmış durumda biranın asgari maktu vergi alkol derece %5 olduğundan dolayı 5 ile çarpılarak alınmakta.
Yapılan hesaplamalara göre 1 litre biradan alınan veri 9,56 Türk lirasından 10,22 Türk lirasına artmış durumda bu da 50’lik şişe de bulunan bir biradaki ÖTV oranını 33 kuruş artarak 4,78 Türk lirasının yerine 5,11 Türk lirasına çıkması demek oluyor.

Bu vergi zammı üzerinden %18 oranında KDV, de alınacağı için biranın şişe başına fiyatı 38 kuruş artmış olması bekleniyor. Fakat şirketlerin satış fiyatlarını 50 kuruş olarak arttırması beklenmekte.

70’LİK YOK ARTIK 170’LİK VAR

KDV ile birlikte hesaplandığında ise rakıda vergi artışı neredeyse 7 Türk lirası civarında gerçekleşmiş durumda. Şarap ürünlerinde ise ÖTV vergisi 9,40 Türk lirasından 10,05 Türk lirasına yükselmiş durumda. 70’lik bir şarap şişesinden KDV ile beraber hesaplandığında 76 kuruş bir atış gözlemlenmekte.

Rakıda ise fiyat artışı diğer ürünlere göre daha fazla meydana geldi. Rakı, viski, votka ve cin gibi alkol oranı %40’tan fazla olan alkol çeşitlerinde ÖTV 261,2825 Türk lirasından 279,2902 Türk lirasına arttırıldı.

Hesaplandığında ise 70’lik bir rakıda ÖTV 82,3 Türk lirasından 88 Türk lirasına çıkmış durumda. Fakat ÖTV artışının KDV vergisini de etkilemesiyle birlikte satış fiyatı 163 Türk lirasından 170 Türk lirasına yükselecek.

70’lik rakı fiyatları yeni zamlarla birlikte 170 Türk lirasına ulaşmış olacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı