SGK'dan toplu prim iadesi müjdesi! Başvuru yapanlar prim ücretini toplu alabilir
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

SGK’dan toplu prim iadesi müjdesi! Başvuru yapanlar prim ücretini toplu alabilir

FİNANS

6 Aralık 2020 Pazar 22:09:24

Son Güncelleme: 06/12/2020 22:09:20

SGK’dan toplu prim iadesi müjdesi! Başvuru yapanlar prim ücretini toplu alabilir

Vatandaşlarımız Sosyal Güvenli Kurumu(SGK)’na dilekçeyle başvuru yapmaları durumunda bugüne kadar ödenmiş prim ücretlerini toplu bir şekilde geri alabilirler. Gerekli şartları sağlayan kişileri başvurusu kabul edilir ve kısa bir sürede ödemeleri gerçekleştirilir. İşte SGK toplu prim iade başvurusu hakkında merak edilen tüm detaylar.

Sigortalı olarak çalışan ve emekli olmak isteyen vatandaşlar prim günlerinin ödemesini yaparlar, EYT’li olan  vatandaşlar başta olmak üzere, emekli olmayan vatandaşlarda Sosyal Güvenli Kurumuna gidip başvuru yaparak para iadesi alma hakkına sahipler. Peki, para iadesi nasıl alınır? Konuyla ilgili merak edilen tüm cevaplar haberimizde… Çalışan vatandaşlar emekli olabilmek adına prim günü ödemesi yapmaktalar ekonomik olarak zor durumda olan vatandaşlar biriken prim parasını peşin olarak çekebilirler. Vefat etmiş, sigortalı  olarak çalışmış olan vatandaşın üzerinde hak sahibi olan yakınları ise ölüm aylığı alamıyorlarsa eğer ödenmiş prim ücretini toplu bir şekilde alabilirler,  Aranan şartlar ise merak konusu oluyor.

Hangi Şartları Sağlayan Vatandaşlar Prim Ödemesini İade Olarak Alabilir?

SGK’ya yatırılmış olan prim günlerini iade almak isteyen vatandaşlar için bu yöntem iki farklı şekilde yapılabilmekte. Emeklilik yaş şartını sağlayan vatandaşlar ve gün sayısı yeterli olan  vatandaşlar SGK prim ödemelerini peşin halde geri alabiliyorlar. Bunun dışında çalışıyorken prim ödemesi fazla yatırılmış olan vatandaşlar da fazla olan tutarı iade olarak alabiliyorlar. Prim ödemesini yapıp diğer koşulları sağlıyor olan vatandaşlarda prim ücretlerini toplu bir halde geri alabiliyorlar, vatandaşların en çok merak ettiği diğer bir konu ise başvurunun nereden ve nasıl yapılacağı?

Toplu Prim İadesi için Başvuruyu Nasıl Yapabilirim?

Prim ödemelerinin yapıldığı halde  emekli olamayan vatandaşlar toplu prim ödemelerini  iade alabilmek için başvuru yapabilirler. Başvuruların ise nereden yapılacağına dair sorular gelmekte, Peki Başvuruları nereden yapabilirsiniz? Başvurular için ilinizde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine giderek başvuru yapabilirsiniz, veya size en yakın yerde ki Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru yapıp, yaptığı başvurudan onay alabilecek vatandaşlar

Çalıştığı işten ayrılmış olan kişiler.

1 Ekim 2008 tarihinden sonra iş hayatına katılmış olan vatandaşlar.

İş yerini kapatmış olan vatandaşlar.

Emeklilik yaşı gelmiş ama buna rağmen emeklilik şartı sağlayamayan vatandaşlar.

Bu kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine giderek ya da ki Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidip toplu prim iadesi başvurusu yaparak prim ücretlerini iade olarak alabilme şansına sahipler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı