SGK'dan çift maaş almak mümkün! Dilekçe, başvuru ve ödeme işlemleri
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

SGK’dan çift maaş almak mümkün! Dilekçe, başvuru ve ödeme işlemleri

FİNANS

22 Eylül 2020 Salı 23:27:35

SGK’dan çift maaş almak mümkün! Dilekçe, başvuru ve ödeme işlemleri

Aranan şartları sağlayan vatandaşlarımız Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çift maaş alabilirler. Binlerce vatandaşımız ikinci maaş alabilecekken, haklarını bilmediği için bu haklarından mahrum kalmaktadır. Bu yazımızda SGK’dan çift maaş almak için nasıl başvuru yapılır, dilekçe nasıl doldurulur ve kimler yararlanabilir gibi soruların cevaplarını araştıracağız.

Sosyal Güvenlik Kurumu, bazı şartları taşıyan vatandaşlara çift maaş alma hakkı tanıyor. Türkiye’deki çoğu vatandaş, koşulları karşılamasına rağmen bu hakkını bilmediği için çift maaş hakkından yararlanamıyor. Bazı vatandaşlar ise mevcut durumda aldığı maaşın kesilmesinden korktuğu için ikinci maaşa başvuru yapmıyor. Peki kimler SGK’den çift maaş alabilir? Çift maaş alma koşulları nelerdir? İşte SGK’nın bazı kişilere verdiği çift maaşla ilgili tüm detaylar…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)yönetmeliklerince belirlenen şartları taşıyan vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı almaya hak kazanıyor. Buna ek olarak, emekli maaşı almaya hak kazanan kişilerin vefat etmesi durumunda kişinin mirasçıları bu marşlardan belirli oranlarda yararlanabiliyor. Vefat eden kişinin yalnızca eşi ve çocuğu maaştan yararlanabiliyor.

ÇİFT MAAŞ ALMAK

SGK, bazı şartları taşıyan vatandaşlara çift maaş alma imkanı tanıdı. SSK emeklisi olan bir kadının bağ-kur emeklisi eşinin ölmesi durumunda, kadın ikinci maaş olarak dul aylığı alabiliyor. Bununla birlikte, emekli maaşı alan bir kadın, emekli olan anne ve babasının ölümünden sonra yine ikinci bir maaş almaya hak kazanıyor.

Erkekler de çift maaş alma hakkına sahip. Tıpkı kadınlarınki gibi, erkekler de emekli maaşı alan vefat eden eşinden dul aylığı alma hakkına sahip oluyor. Ancak erkekler vefat eden anne babalarının emekli maaşlarını bazı istisnalar harici ikinci maaş olarak alamıyorlar.

ÇİFT MAAŞ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

  • Vefat eden emekli vatandaşın; eşi, çocukları ve anne-babası ölüm aylığı alma hakkına sahiptir.
  • Okumayan erkek çocukları 18 yaşına kadar, liseye giden erkek çocukları 20 yaşına kadar, yüksek öğrenim gören erkek çocukları 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilirler.
  • Kız çocukların yetim aylığı alması için bir yaş şartı bulunmuyor.Sadece, evlendiklerinde ve sigortalı bir işe girdiklerinde kız çocuklarına yetim aylığı verilmiyor. Bu kişilerin boşanması veya işten çıkarılması durumunda yetim aylığı tekrar bağlanıyor.
  • Vefat eden kişinin anne ve babasının çocuğundan maaş bağlanabilmesi için asıl hak sahibi olan eş ve çocuklarından hisse artması gerekmektedir. Aksi halde vefat eden kişinin anne ve babası çocuklarından maaş alamaz. Buna ek olarak çocuğundan emekli maaşı alacak olan anne babanın geliri asgari ücretten az olmalıdır.
  • Dul eşlerin ikinci maaş alabilmesi içinresmi nikah şartı aranır.
  • Emekli vatandaşlar hangi sigorta kurumuna bağlı olursa olsun, vefat eden eşinden ikinci maaş alma hakkı vardır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı