SGK 5 yıl içinde başvuru yapan herkese 801 TL ödeme yapacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

SGK 5 yıl içinde başvuru yapan herkese 801 TL ödeme yapacak

FİNANS

11 Ağustos 2020 Salı 13:12:01

Son Güncelleme: 11/08/2020 02:10:09

SGK 5 yıl içinde başvuru yapan herkese 801 TL ödeme yapacak

SGK, sigorta girişi olan vatandaşlara müjdeyi verdi.Yapılan açıklamaya göre, sigorta girişi yapılan vatandaşların vefat etmeleri durumunda yakınlarına 801 TL ödeme yapılacak.

Sigorta girişi olan vatandaşların yakınlarını ilgilendiren haber SGK’dan geldi. SGK girişi olan vatandaşlar vefat ettiğinde yakınlarına 801 lira yardım yapılacağı duyuruldu. Bu haberi duyan vatandaşlar detaylarını araştırmaya başladı.

CENAZE MASRAFLARINA SGK’DAN 801 LİRA DESTEK

Vefat eden kişinin yakınlarına cenaze masraflarına yardımcı olmak için geçen yıl 716 lira ödeme yapıldı. Bu sene ise bu rakam, 801 lira olarak güncellendi. SGK tarafından 1 kez ödenecek olan bu yardım sigorta girişi olan vatandaşların yakınlarına verilecek. Ödeme eşe, eş yoksa çocuğuna, çocuk yoksa anne ya da babaya verilecek.

5 YIL BAŞVURMAZSANIZ HAKKINIZ YANAR

Yapılan açıklamayla birlikte, vatandaşların 5 yıl içerisinde başvuru yapması gerektiği öğrenildi.5 seneden sonra yapılan başvuruların geçersiz sayılacağı duyuruldu. Bu haktan vazgeçmek istemeyen yakınların, 5 yıl içinde başvuru yapmadığı takdirde bu hakkından vazgeçmiş sayılacaklar.

KİMLERİN YAKINLARI CENAZE ÖDENEĞİ ALABİLİR?

-Meslek hastalığı veya iş kazası sonucu vefat eden sigortalı kişinin yakınları

-Yaşlılık, malullük, sürekli iş göremezlik raporu olan vefat eden kişinin yakınları

-Kişinin adına en az 360 gün yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilen vefat eden sigortalı kişinin yakınları

-360 gün yaşlılık veya ölüm sigortası primi bildirilen vefat eden kişinin öldüğü zaman sigortalı olup olmadığına bakılmaksızın,  yakınları cenaze ödeneğinden yararlanabilir.

KİMLER CENAZE ÖDENEĞİNE BAŞVURABİLİR?

SGK tarafından verilen cenaze ödeneğinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, vefat eden kişinin yakınıysa hak elde edebilir. SGK, bu ödemeyi öncelikli olarak vefat eden kişinin eşine, ikinci olarak çocuklarına, yoksa anne veya  babasına yapar. Vefat eden kişinin yakınları yoksa belgelenmesi halinde cenazenin masraflarını üstlenen kişiye ödeme yapılır.

CENAZE ÖDENEĞİNE NASIL BAŞVURULUR?

Vefat eden kişinin ölüm tarihinden itibaren 5 yıl içinde ölüm tarihinin belirtildiği bir dilekçeyi Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne götürerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Vefat eden kişinin henüz ölüm tarihi nüfus kütüğüne işlenmediyse, dilekçeyle birlikte ilgili makamlarca düzenlemiş olan ölüm belgesi de başvururken kuruma verilir.

Sadece ölen kişinin ailesine 1 kez verilecek olan bu yardıma, kişinin ölüm tarihinin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra başvurularsa, başvuru geçersiz sayılır ve kişiler bu haktan vazgeçmiş olurlar.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı