Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Sermaye Piyasa Kurulu(SPK) 16,7 milyon TL ceza kesti

FİNANS

18 Temmuz 2020 Cumartesi 19:12:38

Son Güncelleme: 18/07/2020 03:24:03

Sermaye Piyasa Kurulu(SPK) 16,7 milyon TL ceza kesti

Sermaye Piyasa Kurulu olan SPK 7 aracı kurum ile 18 yatırımcıya ceza verdi. Verilen toplam cezaların miktarı 16,7 milyon lirayı buldu. Ek olarak ilgili firma ve şahıslara altı ay süreyle işlem yasağı konuldu.

Sermaye Piyasa Kurulu ceza üstüne ceza yağdırdı. SPK tarafından alınan grup kararınca 7 aracı kurum ve 18 yatırımcı toplam da 16,7 milyon Türk lirası ceza aldı. Cezanın nedeni ise yatırımcı ve aracı kurumların açığa satış işlemleri sebebiyle kesildi. SPK gündeminde yer alan kararca, sosyal mecralar üzerinden piyasa işlem yasağı bulunan kişilerine gruplarına üye olmak suça iştirak olarak görülecek.

Facebook gibi sosyal medya platformları sayesinde oluşturulan üyelikler nedeniyle aralarında haklarında SPK tarafından daha önceden suç duyurusun yapılmış ve bunun dışında da işlem yasağı konulmuş kişilerin gruplarına üyelik açanlar da suça iştirak etmiş olarak tanınacak ve bu suçlar piyasa dolandırıcılığı kapsamında görülecek.

Sermaye piyasasında yatırım yapan yatırımcıların güvenli bir şekilde yatırım yapmalarını sağlayan piyasada gerçekleştirilen işlerin gözetimini ve denetimlerini yapmak olduklarının altını çizen Sermaye Piyasa kurulu, yaptığı yazılı açıklama ise şunları belirtti;

6 AY SÜREYLE İŞLEM YASAĞI

Bahsi geçen gözetim ve denetimleri sonucunda Telegram ve benzeri uygulamalarda açılmış bazı üyelik bazlı gruplar üzerinden gerçekleştirilen işlemler de 636 sayılı Sermaye Piyasa Kurulu’nun 107/1 maddesince bahsi geçen filleri ilendiğine dair şüpheli bulunan kişiler hakkında sermaye piyasası mevzuatı gereği 14.07.2020 tarihi başlangıç olarak borsalarda 6 ay süre boyunca geçici işlem yasağı uygulanmasına karar getirilmiş, Facebook gibi sosyal medya ile Whatsapp ve benzeri uygulamalar üzerinden açılmış olan üyelik bazlı gruplar üzerinden yatırımcıları yönlendirerek mağdur konumuna düşürülmeye çalışıldığı ve bahsi geçen gruplara üyelik açan yatırımcıların bu grupları yöneten şahıslar tarafından suçlara iştirak kapsamında sorumluklarının oluşabileceği gerekçesiyle 25.02.2020 tarihiden itibaren sermaye piyasayı düzenlemelerine karşı gelecek biçimde meydana gelen satış işlemlerine dair sorumluluğu tespit edine kişiler hakkında, Resmi Gazete ’de yayımlanmış olan 7222 sayılı Kanun’un 36.cı maddesi ile değiştirilmiş olan 6362 sayılı SPK’nın 103.cü maddesi gereği cezai yaptırımların olacağı, huşularının yatırımcılara hatırlatılmasında yarar görülmekte olduğun bildirildi.

7 ARACI KURUM VE 18 YATIRIMCIYA CEZA

Açıklamanın devamında Sermaye Piyasa Kurulu, sermaye piyasası düzenlemelerine karşın olarak yapılan satış işlemlerine dair yapılan incelemelere göre, Sermaye Piyasa Kurulu tarafından 7 aracı kurum ile 18 yatırımcıya toplamda 16 milyon 711 bin 762 Türk lirası para cezası uygulanmasına karar verildiği ifade edildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı