Satın alınan ev iade edilebilir mi? Ev aldıktan sonra cayma hakkınız var!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Satın alınan ev iade edilebilir mi? Ev aldıktan sonra cayma hakkınız var!

FİNANS

4 Ekim 2020 Pazar 15:12:01

Son Güncelleme: 04/10/2020 05:01:28

Satın alınan ev iade edilebilir mi? Ev aldıktan sonra cayma hakkınız var!

Ev, konut satımı yapan birçok vatandaşımız yasal olarak her hakkını bilmemekte. Özellikle ev satın aldıktan sonra vatandaşlarımız dilerlerse evlerinden cayabilirler. Bu yasal hak ise çok az vatandaş tarafından bilinmektedir. Vatandaşımızın ev alım – satımında sahip olduğu haklarından bir tanesi de ev alımından sonra sahip oldukları cayma hakkı. Vatandaşlar aldıkları evden herhangi bir koşul neticesinde memnun olmazsa aldıkları evi geri iade etmek hakkına sahipler.

Kredi sektöründe yaşanan canlılık emlak sektörünü de etkiledi ve kısa süre içerisinde oldukça fazla konut alım- satımı gerçekleşti. Son dönemler de ise kredi yöntemlerini kullanarak yüz binlerce vatandaşımız ülkemizin çeşitli bölgelerinden ev sahibi oldular. Yine kredi kullanmadan da ellerindeki birikimle ev sahibi olan da yine binlerce vatandaşımız var. Ev alan vatandaşlarımızın ise birçok hakkı bulunmakta. Fakat bazen gerek emlakçılar bazense gerek ev sahipleri tarafından vatandaşlarımıza her hakkı belirtilmez. Hatta bazen alım – satım işlerinden sorumlu olan görevliler bile ayrıntılara hâkim olamayabilirler.

Vatandaşlarımızın sahip oldukları haklardan bir tanesi de evin iade edilme hakkı.

İşte vatandaşlarımızın aldıkları evi hiçbir koşul veya gerekçe göstermeden iade etmesi için gerekli şartlı ve işlemler ise şu şekilde;

CAYMA BEDELİ İLE ALINAN EVİN İADE EDİLMESİ

Devlet tarafından ev alımı yapan vatandaşlara sağlanan belki de en önemli haklardan bir tanesi iade hakkı. İade hakkı alınan evin herhangi bir sebepten dolayı beğenilmemesi veya iade edilmekte istenmesi durumunda oluşuyor. Vatandaşlar kendilerine ait kişisel sebeplerden dolayı almış oldukları evden vazgeçmek isterlerse bunun için işlemleri başlatabilirler.

En Önemli Nokta 14 Gün Detayı

Ev alan vatandaşlarımız içinse en önemli koşullardan biri ilk 14 gün. Ev alan ve iade yapmak isteyen vatandaşlarımızın bilmesi gereken ilk koşul süre. Vatandaşlar aldıkları evin 14 gün içerisinde iade başvurusu yapma hakkınsa sahipler. 14 günlük süre zarfında vatandaşlar evin iadesi için hiçbir gerekçe göstermek zorunda değil.

TÜM MASRAFLAR TÜKETİCİYE AİT

Cayma hakkını kullanarak ise gerekçe göstermeden evi iade eden vatandaşlarımız tüm iade masraflarını karşılamak zorunda.

Bunun yanında da iade süresince başvuruda bulunan vatandaş cayma bedelini de ödemek zorunda. Bu ödemelerin tamamı ise başvuru sürecine göre belirlenmekte.

14 gün içinde cayma hakkını kullanan vatandaşlar, bu durumda konut satış bedelinin %2 oranına kadar cayma ücreti ödemekteler. Daha uzun süreli iade işlemlerinde cezalar şu şekilde uygulanmakta;

İlk 3 ay içinde başvuru yapılırsa cayma bedeli satımın %2 eğer satın alma işleminde 3 ay ila 6 ay geçtikten sonra yapılırsa %4 kadar cayma bedeli cezası kesilir.

Eğer vatandaşlar süreyi 6 ila 12 aya kadar çıkartırlarsa ise sözleşme bedelinde geçen miktarın %6’sı kadar bedel ödenir.

12 ila 24 aya kadar uzaması sonucunda ise bu cayma bedeli %8 oranına kadar yükselmektedir

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı