Sata Sata Bitiremedik! Şimdide Borsa İstanbul'un Yüzde 10'u Katara Satıldı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Sata Sata Bitiremedik! Şimdide Borsa İstanbul’un Yüzde 10’u Katara Satıldı

FİNANS

27 Kasım 2020 Cuma 11:50:53

Son Güncelleme: 27/11/2020 11:48:02

Sata Sata Bitiremedik! Şimdide Borsa İstanbul’un Yüzde 10’u Katara Satıldı

Son dakika gelişmesi… Türkiye Varlık Fonu, Borsa İstanbul’un %10’luk payını Katar Yatırım Otoritesi’ne devrini imzaladı. Ekonomi için bu ne demek? Ekonomi uzmanları neler dedi? Bundan sonra bizi ekonomide neler bekliyor? İşte habere dair tüm detaylar;

Türkiye Varlık Fonu ve Katar Yatırım Otoritesi, Borsa İstanbul’un %10’luk payının QIA devri için bugün akşam saatlerinde anlaşma imzaladı.

Türkiye Varlık Fonu tarafından yapılan açıklama da Türkiye Varlık Fonu CEO’u olarak görev yapan Zafer Sönmez ile QIZ CEO’su olan Mansoor bin Ebrahim Al-MAhmoud tarafından Cumhurbaşkanı Külliyesinde bir tören ile anlaşmanın imzalandığı duyuruldu.

VARLIK FONU’NUN PAYI YÜZDE 80,6’YA GERİLEYECEK

Türkiye Varlık Fonu ise %90,6 orandaki payı ile Borsa İstanbul’un en büyük pay sahibiydi. Katar Devleti’nin yatırım fonu olan QIA’ya devri yapılacak paylardan sonra Türkiye Varlık Fonu’nun Borsa İstanbul’da olan payı %80,6 olarak devam edecek.

Daha önce ne olmuştu?

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, 2015 yılında Borsa İstanbul’dan %10 bir pay almıştı. Daha sonra ise Amerika tarafından İran yaptırımlarını delmek suçlamalarıyla yargılanmış ve ceza almıştı. Hisseler ise eski Halkbank yöneticisi de olan Hakan Atilla’nın Borsa İstanbul Genel Müdür olarak atanması sonucu Türkiye Varlık Fonu’na satılmıştı.

İSTİNYE PARK’DA KATAR’A DEVREDİLDİ

Borsa İstanbul’daki pay dışında ise İstinye Park da Katar’a devredildi.

Türkiye’ye yatırımlarını devam ettiren Katar Borsa İstanbul’daki %10’luk payı dışında aynı zaman İstinye Park’ın da sahibi oldu.

Türkiye ile Katar arasından yapılan diğer bir anlaşma ile eskiden Ferit Şahenk’in sahibi olduğu İstinye Park, Katar’a satılmış oldu.

İSTİNYE PARK 1 MİLYAR DOLAR

Ferit Şahenk ise Doğuş Grubu patronu. Şahenk İstinye Park içinse 1 milyar dolarlık satış bedeli belirlemişti. Şimdi ise İstinye Park, Katar’a ait.

İMZALAR ATILDI

Cumhurbaşkanı Külliyesinde gerçekleşen mutabakat sonrasında ise imzalar atılarak Katar Devleti Borsa İstanbul’un %10 sahibi konumuna geldi.

Aynı zaman da Katar Devleti İstinye Park’ın da yeni sahibi oldu.

Ayrıca imzalar arasında aynı zaman da İstanbul Haliç Altın Boynuz Projesi’nde yapılacak olan ortak yatırıma dair mutabakat ve bunun dışında Antalya Liman İşletmeli AŞ’nin hisse devri ve satış alımına dair de anlaşma yer aldı.

Uzmanlar ne diyor?

Ankara Üniversitesi Maliye Ekonomi Bölümü Faik Öztrak, Onursal Adıgüzel gibi ekonomistler tarafından da alınan karar sosyal medyadan sertçe eleştirildi.

Cumhurbaşkanı Külliyesi’nde gerçekleştirilen törenle imzalana anlaşma aynı zaman da Borsa İstanbul’un yönetimi konusunda iki kurumunda ileride iş birliği yapabileceğini kapsıyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı