Salgını atlatan Çin Büyümeye Devam Ediyor! Dengeler Değişecek Mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Salgını atlatan Çin Büyümeye Devam Ediyor! Dengeler Değişecek Mi?

FİNANS

18 Temmuz 2020 Cumartesi 14:12:01

Son Güncelleme: 18/07/2020 02:36:53

Salgını atlatan Çin Büyümeye Devam Ediyor! Dengeler Değişecek Mi?

Çin ekonomisinde salgınla birlikte rekor düzey de birdüşüş gerçekleşmişti. Tarihinden bu yana ilk de fa ekonominin bu kadar durgunlaştığı Çin tekrardan kendini toparlamaya başladı ve 2020 yılının ikinci çeyreğinden %3,2 büyüme oranı sağladı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisini temsil eden Pekin yönetimi, korona virüs salgını nedeniyle 2020 yılının ilk çeyreğini sıkı bir karantina altında geçişmişti. Ülke adeta kilit altına alınmıştı. Haliyle de ekonomide sert bir düşüş meydana gelmişti. Fakat bu Çarşamba açıklanan verilerde Çin’in Gayri FaiYurtiçi Hasılasının nisan ve haziran dönemleri arasında büyüdüğügözlemlendi.

Çin ekonomisi yavaş yavaş tekrar açılırken büyüme verileri de tüm dünyanın dikkatlerini çeker vaziyette.

Şu an açıklanan verileri yorumlayan uzmanlar ise bu rakamların Çin’de V şeklinde bir büyümeyi işaret ettiğini belirtti. Keskin bir düşüşün ardından hızlı bir iyileşme bekleniyor.

Bu büyümeler ise yine Çin’in yaşayabileceği ardışık iki negatif yönlü gerilemeden ya da teknik bir resesyondan kurtarır durumda.

Çin ekonomisi ise çok uzun bir süredir ilk defa daralmaya girmişti. Çin son 10 yıllık dönem boyunca sürekli gelişmiş ve ekonomisini büyütecek yatırımları ile dünya gündeminden düşmemekteydi.

Her ne kadar gelişmeler olumlu yönde olsa da Çin Hükümeti ilk defa bu yıl büyüme hedeflerini yakalamakta başarısız oldu. Ayrıca Çin ve İngiltere arasından yaşanan Huawei 5G sorunu da ekonomiyi etkilemişti.

Ülkede gayri milli hasılanın kayıt altına alınmasının bu yana Çin bu denli bir düşüş yaşadı. Bu tarih düşüş 2020 yılının ilk çeyreğinde yani salgının ülkede en çok etkisini gösterdiği zamanda %6,8 oranında yaşandı. Bu ülkenin kayıtlara geçen aynı zaman da en büyük küçülme oranı oldu.

Bahsi geçen dönemde ise Çin Hükümeti salgını kontrol altına almak için ülkedeki fabrikaları bile kapatmış ve çok katı önlemler almıştı.

Şimdi ise hükümet ekonomiyi tekrar ayağa kaldırmak için veri indirimleri dahil bir çok önlem alıyor ve yeni teşvik paketleri hazırlıyor.

Bu V şeklinde bir iyileşme mi?

Öte yandan analiz Marika Oi, Çin ekonomisi hakkında değerlendirmeler de bulundu. Mariko’nun değerlendirmelerine göre, Çin ekonomisi kilitlenmeden çıktığı dönemde dünya çapında beklenenden çok daha güçlü bir büyüme gösterdi. Marika sözlerine hükümet tarafından açıklanan teşvik paketlerinin olumlu bir etki yarattığını ve fabrikaların da öncekinden çok daha yoğun bir şekilde çalışmaya devam ettiğini aktardı.

Marika sözlerine ülkedeki endüstriyel üretimdeki verilerinde de büyümenin açık bir şekilde görüldüğünün altını çizdi. Fakat Mariko sözlerine, parakanda satışların ise beklentinin altında kaldığını ve ikinci çeyrekte bile ülkede bu anlam düşüşler yaşandığını insanların eski alışkanlıklarına dönmelerinin zaman alacağını aktardı.

Mariko aynı zaman Çin Hükümetinde devam eden büyüme ile birlikte Amerika ile aralarında yaşanan gerginliklerinin arttığını belirtti. Bu yüzden birçok analiz de Çin’de büyümeye V şeklinde bir toparlanma demek için erken olduğu görüşünde.

Öte yandan Deutsche Bank’tan ise Çin hükümetiyle alakalı çoktan V şeklinde iyileşmeyi tamamladığına dair bir açıklama geldi.

Ulusal İstatistik Bürosu ise tüm gelişmelerin altında 2020 yılının ilk yarısında ilk defa Çin ekonomisinde küçülme yaşandığını dile getirdi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı