Salgından sonra Avrupa'yı neler bekliyor?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Salgından sonra Avrupa’yı neler bekliyor?

FİNANS

11 Ağustos 2020 Salı 01:58:41

Salgından sonra Avrupa’yı neler bekliyor?

2020 yılında korona virüsü ile birlikte dünya çapında piyasalar alt üst oldu. Küresel dengeler meydana geldi ve ülkeler arasında bazı krizler meydana geldi.

Salgın insan sağlığını kötü şekilde etkilerken, insanlar evlere kapanıp karantina altın da yaşamak zorunda kaldı. Bunların yanı dışında tedarik zincirlerinde de yine aksamalar meydana geldi. Dev firmalar üretimlerine ara vermek ya da durdurmak zorunda kaldı. Ticari işlemler bu sebeple yavaşladı ülkelerin ekonomilerine ise demir bir yumruk etkisi yarattı.

Bazı ülkeler ise diğerlerinden daha çok zarar gördü. Korona virüsü salgınına karşın ise etkili bir tedavi yöntemi henüz bulunamadı. Bu da ayrı bir küresel gerilime sebep veriyor. Aşı veya etkili bir çözüm bulunamadıkça dünya çapında vaka sayısı da ölüm oranı da artmaya devam ediyor.

İşverenler ve çalışan kesim ise korona virüsünün ekonomiye olan etkisinden endişeli. Çalışan vatandaşlar işlerini kaybetme korkusu yaşarken iş verenler de işçi çıkartmadan bir şekilde işlerini idare etmeye çalışıyorlar. Avrupa Birliği ise yaşanan bu gelişmelerin arından 2020 yazı ve 2021 yılına yönelik varsayımlarını oluşturdu ve basınla bunları paylaştı.

Avrupa Birliği Komisyonu ise konuda dair bu mevsimine ilişkin tahminlerine yer verdiği raporunda Euro ile işlem gören ekonomi bölgelerine yaklaşık olarak %8,7 oranında daralma yaşanacağı ön görüldü ve 2021 yılında ise aynı ülkelerin %5,8 oranında büyüme ile bir toparlanma sürecinin başlayacağını aktardı. Aynı zaman da raporda Avrupa Birliği Ekonomisinin de benzer tarihlerde öncelikle küçülme daha sonra ise büyüme süreçlerini yaşayacağını aktardı.

Avrupa Birliği Komisyonu ise 2020 yılında enflasyonun bölge genelinde %0,6 oranında olacağını Euro bölgesi genelinde ise bu oranın yarısı yani %0,3 oranında olmasını beklediklerin açıkladı. Rapordaki diğer tahminler ise tutarlılıktan çok gelecek hakkında belirsizliklerin daha hâkim olduğunu göstermekte. Öte yanda raporda bahsedilenlere göre yeni tip korona virüs salgının yaratacağı ileri bir tepki veya ikinci bir dalga göre ise beklentilerin aşağı yönlü hareket edebilmesi çok kuvvetli bir ihtimal.

Yapılan bu tahminlerin gerçekleşmesi için öncelikli salgının tamamen kontrol altına alınması ve yeni bir dalganın yaşanmaması gerekmekte. Öte yandan ekonomiyi zayıflatan önlemlerin kalkması veya zayıflatılması da gerekmekte.

Öte yandan korona virüs salgınına karşı geçerli bir tedavi yönteminin ortaya konulmaması durumunda ise ekonomilerin tekrar eski haline veya normalleşmeye dönmesi için kurtarma programlarının da Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler tarafından onaylanmasının, etkili ve hızlı şekilde her üye için ve bölge genelinde olumlu sonuçlar doğuracağı belirtildi.

Raporda altı çizilen bir diğer detay ise yeni tip korona virüsünün para piyasalarındaki düzen ve akışı iş gücü maliyetlerine ve şirketlerin finansman açısından darbe yapma ihtimali. 2020 yılı için hala bu ihtimal büyük bir risk olarak gözükmekte ve göz ardı edilmemesi gereken bir senaryo olarak ele alınmakta.

İNGİLTERE İLE ANLAŞMALAR ÖNEMLİ

Komisyonda yer alan ve ekonomik alandan sorumlu olan PaoloGentiloni, korona virüs salgının ekonomiyi tahmin edilenden daha çok hasar getirdiğini ve Avrupa Birliğinden yakın zamanda ayrılan İngiltere ile ticari yönde anlaşmaların yapılamaması halinde tarafların mevcut durumdan karşılıklı olacak şekilde büyük ölçüde etkileneceğinin altını çizdi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı