Salgın sürecinde mesai saatleri artış gösterdi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Salgın sürecinde mesai saatleri artış gösterdi

FİNANS

6 Ağustos 2020 Perşembe 14:12:34

Salgın sürecinde mesai saatleri artış gösterdi

Son yapılan çalışmalara göre her ne kadar işsizlik artışından bahsedilse de çalışanların mesai sürelerinin de uzadığı ortaya konuldu. Yapılan son araştırmalara göre salgın dönemiyle birlikte günlük mesai süreleri 48 buçuk dakika uzama gösterdi.

Harvard ve New York Üniversitesi geniş çaplı araştırma yaptı. Yapılan araştırmada Kuzey Amerika, Avrupa ve Ortadoğu’dan 3,1 milyon fazla personel çalışmaya dahil edildi. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre ise salgın döneminde insanların çalışma süreleri günlük bazda ortalama 48 buçuk dakika kadar uzadı. Gerçekleştirilen toplantılar ise %13 oranında artış gösterdi.

Küresel anlamda dünya bir işsizlik dalgası ile karşı karşıya olsa da bazı sektörler de atak üstüne ataklar yaşanmakta. Bazı çalışanların da diğerlerinin aksine salgın dönemiyle birlikte çalışma yükü oldukça arttı. Harvard ve New York üniversitesi ise bu konu hakkında bir araştırma yaptı ve yapılan araştırma da Avrupa ve Ortadoğu’da 21 bin firmadan 3,1 milyondan fazla çalışanın dahil olduğu bir sonuç ortaya konuldu.

Çalışmanın sonuçlarına göre ise çalışanlar salgın boyunca evde durduğu süre boyunca ofis çalışmalarına göre her gün ortalama 48 buçuk dakika daha fazla mesaide kaldı.

GÜNDE ORTALAMA 1.4 MAİL FAZLA ATILDI

Araştırmacılar ise karantina süresi başlamadan hemen önce ve sonraki sekiz haftalık dönemi inceledi. Karşılaştırılan dönemlere bakıldığında ise atış gösterenin sadece mesai süresi olmadığı aynı zaman da iş toplantılarının da %13 oranında arttığı göz önüne konuldu.

Bunun yanı sıra çalışanlar da yine günlük bazda ortalama bir buçuk kata yakın daha fazla mail gönderiminde bulunuldu. Yapılan araştırma neticesinde Chicago ve Los Angeles gibi şehirlerde ise günlük çalışma süreleri salgın öncesi dönemi yakalamaya başladığı da belirtildi.

Yine aynı araştırmaya göre New York, San Jose ve Avrupa’nın büyük bir bölümünde bu uzun çalışma sürelerinin mayıs ayı boyunca da devam edildiği de belirtildi.

‘KISA SÜREDE SALGIN ÖNCESİNE DÖNEMEYİZ’

Öte yandan firmalar ise şu anda evden çalışma döneminin moral, üretkenlik, maliyet ve diğer etkenler gibi özelliklerini incelemekte.

İnceleme sonuçlarına göre ise birçok firma ileriki dönemlerinde çalışma modellerinde değişikliğe gidebilir.

Öte yandan konu hakkında yorum yapan Harvard Ekonomi Okulu’nda profesör olarak görev alan Jeff Polzer, insanların yeni çalışma düzenlerini ayarladıklarını belirtti.

Polzer değerlendirmesinde, bu yeni edilen alışkanlıklarının kalıcı olup olmayacağının belirlenmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu fakat yakın süre içerisinde çalıma davranışlarının salgın öncesindeki sürece dönmeyeceğini düşünmediğini belirtti. Jeff Polzer şu anlık normal zamana dönmediklerini belirtti.

Konu hakkında şimdiye kadar yapılmış en geniş çaplı olarak görülen çalışma ise haziran döneminde Ulusal Ekonomik İlişkiler Bürosu tarafından paylaşılmıştı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı