Salgın sonrası bankacılık sistemi değişecek!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Salgın sonrası bankacılık sistemi değişecek!

FİNANS

23 Haziran 2020 Salı 07:14:22

Son Güncelleme: 23/06/2020 02:18:30

Salgın sonrası bankacılık sistemi değişecek!

Uluslararası Finans Endüstrisi Düzenleyici Politikalar Sorumlusu ve Yönetici Direktörü Andres Portilla, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sonrasında bankacılık sisteminin değişeceğini belirtti. Salgın sonrası bankaların bireysel kararlar alma zorunda kaldığını belirten Portilla, esnekliğin azaldığını ifade etti.

Korona virüsü her anlamda küresel finans sistemi için risk oluşturmaya devam ediyor. Tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar, üreticilerin ürünlerini üretmede yaşadığı problem ve tüketicilerin ürünle olan taleplerinin azalması gibi birçok etken korona virüsü sebebiyle küresel finansmanı tehdit etmekteydi. Şimdi ise virüs sebebiyle finans sistemindeki denetleyici mekanizmaların yerelleşmesi uluslararası finans sistemini tehdit ediyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) bankacılık düzenleme kurallarını daha önce görülmemiş bir zararın küresel finans sisteminde olabileceği konusunda uyardı. Bankalar hali hazıra da korona virüsü nedeniyle kredi kayıpları yaşamaya başlamış durumda. Bu durumun ilerlemesiyle birlikte piyasa düzenleyicileri yerel piyasaları savunmak amacıyla yen, bariyerler koyarsa eğer bu durum küresel finans istikrarı için büyük bir darbe olabilir.

Uluslararası bankaların lobileri salgının başlarında piyasa düzenleyicilerinin yapmış olduğu eşgüdümlü düzenleyici yaklaşımdan çok memnun olduklarını her fırsatta dile getiriyorlar. Fakat, Uluslararası Finans Endüstrisi Düzenleyici Politikalar Sorumlusu ve Yönetici Direktörü Andres Portilla, farklı yaklaşımlar sebebiyle risklere karşı çok dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.
Kriz sonrasında bankalar daha bağımlı hale geldi.

Direktör Portilla’ya göre 2008 finansal krizinden günümüze kadar yaşanan gelişmeler ve Korona salgını ile birlikte bankalar her zamankinden daha çok bireysel şekilde karar almaya itildiğini belirtti. Uzman ekonomist bu durumun bankaların belli başlı pazarlar görülen stresi yönetilme esnekliğini azalttığını ifade etti.

ABD ve Avrupa Birliği şu an büyük bankaların bölgesel bazdaki operasyonlarında kaynaklarını korumalarını koşul olarak sürüyor fakat diğer de bu duruma yönelik bazı ulusal kurallar getirdiler.

Bankalar piyasadan destek talep ediyor

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere birçok ülkede salgının sebep olduğu kriz sürecinde finansal denetim kurumları bankları sermayelerini yönlendirerek ekonomiye destek vermeleri için teşvik etti hatta bazı ülkeler de bu teşvikler haddinden fazla olarak gerçekleşti. Fakat verilen bu destek bankaların kendilerini koruması için gerekli olan tampon sermayenin de tüketilmesi demek oluyor.

Denetçilerin odak noktası bankalar değil

IIF Yönetici Direktörü bu konu da gerekli kişiler tarafından yapılan ortak açıklamaların cesaret verici olduğunu belirtti fakat sözlerine tarih boyunca düzenleyicilerin kriz dönemlerinde her zaman önceliği kendi uluslarına verdiğini anımsattı. Bu durumu ise Portilla şu şekilde açıkladı, bu gibi durumlarda piyasa düzenleyiciler ve politika yöneticilerinin başka bir alternatif seçenek görmediklerini ve yerel istikrarı korumam gerek düşüncesiyle hareket ettiklerini belirtti.
IIF yaptığı araştırmada yaklaşık 50 bankaya danıştığını ve bankalara artan kredi talepleriyle aşırı derece yüklenilmemesi gerektiğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı