Salgın milli gelire darbe vurdu! Yurtiçi hasılada %17 oranında daralma
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Salgın milli gelire darbe vurdu! Yurtiçi hasılada %17 oranında daralma

FİNANS

19 Temmuz 2020 Pazar 22:10:46

Son Güncelleme: 19/07/2020 22:10:44

Salgın milli gelire darbe vurdu! Yurtiçi hasılada %17 oranında daralma

Türk akademisyenler IMF için hazırlanan çalışmada, korona virüs küresel salgının Türkiye’ningayri safi iç hasılatından olan maliyetini belirtti. Çıkan sonuçta ise acil olarak makro ölçüde ekonomik ve yapısal reformlara ihtiyaç olunduğu açıklandı.

Türk akademisyenler Uluslararası Para Fonu için çalışma hazırladılar. Hazırlanan çalışma da ülkemizin gayr, safi yurtiçi hasılası yani GSYH’nin yıllık maliyeti üzerinden korona virüs küresel salgının ülkemize olan maliyeti hesaplandı. Hesaplamalara göre virüs ülkede %5,8 ila %1 oranında milli gelirden götürecek. Uzmanlar ise acil olarak ülkeye makro ekonomik ve yapısal reformların yapılması gerektiğini iletti.

Koç Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev alan Dr. Cem Çakmaklı, Prof. Selva Demiralp, Sevcan Yeşiltaş ve Dr. Muhammed Ali Yıldırım’ınkalıtımları olduğu bunun yanında ise Maryland Üniversitesi’nde görev alan ve Ekonomi ve Finans profesörü olan Şebnem Kalemli Özcan tarafından “Covid-19 ve Gelişmekte Olan Ülkeler adında bir rapor hazırlandı raporun alt başlığı ise Uluslararası Üretim Ağları ve Sermaye Akışlarıyla Bir Salgın Modeli olan çalışmada korona virüs küresel salgının gelişmekte olan ülkelere olan etkilerinin üzerinde duruldu.

Korona virüs salgının ülkemizden en yoğun olduğu süre olan ikinci çeyreklik dönemde ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasında %17 oranında daralmayı tahmin ettiklerinin altını çizen Türk akademisyenler karantina uygulamasın da meydana gelen gecikme ve gevşemelerin ekonomik anlamda maliyetinin fazla olacağının altını çizdiler.

MALİYET ARTTI

Türk akademisyenler ise klasik roman olan ve William Shakespeare tarafından yazılan Hamlet romanından alıntı yaparak “En iyi güvenlik korkuda yatar” sözlerine gönderme yaptılar. Akademisyenler, rakamların korkutucu bir seviyede olmasına rağmen bu rahatlığa dayanarak, sadece ölüm oranlarında azalma için değil aynı zaman da krona virüsü küresel salgının ekonomik anlamdaki maliyetini de en az indirmek için önlemleri kaldırıyoruz eleştirisinden bahsettiler.

DIŞ BORCU ÇEVİRMEK ZOR

Türkiye’nin yıl içinde gayrsi safi yurtiçi milli hasılası %23’üne denk olan 169 milyar dolar dış borç bulunmakta. Bu borcun ödenmesinin sadece para politikasında şeffaflık olmadığından değil aynı zamanda dış kaynak bulunamadığından zor olacağı belirtilirken çalışmada aynı zaman makro ekonomik ve yapısal reformların hazırlanmasının şart olduğu belirtildi. Raporda yine uluslararası kuruluşları fonlamanın ve uluslararası piyasalarla olan finansal boşluğa iyi geleceği bahsedilirken yine çalışma da bu salgın esnasında karşı karşıya gelinen finansal zorlukların aşılmasına da destek olacaktır ifadeleri kullanıldı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı