Sakın Para Ödemeyin! O da Artık E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Olarak Kullanılacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Sakın Para Ödemeyin! O da Artık E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Olarak Kullanılacak

FİNANS

19 Aralık 2020 Cumartesi 14:49:12

Son Güncelleme: 19/12/2020 14:49:25

Sakın Para Ödemeyin! O da Artık E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Olarak Kullanılacak

Günümüzde en düşük kredi notu öğrenme bedeli 8 TL’dir. Bu kredi notu sorgulaması içerisinde sadece kredi notunuz yazar, herhangi bir risk durumunuz, neden kredi notunuzun düşüp yükseldiği herhangi bir şekilde yazmaz. İşte bunun üzerine geliştirilen bir uygulama sayesinde çok rahat bir şekilde çok daha fazla detaylı ve gelişmiş bir seçenek ile e-Devlet kapısı sistemi üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Günümüzde en düşük kredi notu öğrenme bedeli 8 TL’dir. Bu kredi notu sorgulaması içerisinde sadece kredi notunuz yazar, herhangi bir risk durumunuz, neden kredi notunuzun düşüp yükseldiği herhangi bir şekilde yazmaz. İşte bunun üzerine geliştirilen bir uygulama sayesinde çok rahat bir şekilde çok daha fazla detaylı ve gelişmiş bir seçenek ile e-Devlet kapısı sistemi üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. İşte tüm detaylar…

Bankaların kredi hizmetlerinden faydalanabilmek için her zaman yüksek kredi puanına ihtiyacımız var. Bu nedenle kredi notumuzu yükseltebilmek için düzenli kredi borcu ödemelerini gerçekleştirmemiz lazım. Ancak 12 ay boyunca düzenli ödeme yapmak kredi notumuzu yükseltmeye tek başına yetmeyebilir. Bu nedenle kredi notumuzu düzenli olarak takip etmemiz gerekiyor. Daha önceki örnek uygulamalardan bir tanesi olan Findeks, tüketicilere hem net kredi notunu bildiremiyor hem de uçuk fiyatlardan hizmet veriyordu. Yıllarca tek kaynak olarak kullanılan uygulama olan Findeks, insanlara hem net bir şekilde yanıt veremedi hem de uçuk fiyatlardan satış yaptı. En ucuz Findeks raporu ki o en detay içermeyen rapor oluyor o dahi 8 TL iken en detaylı Findeks raporu 56 TL’ye satılıyor. İşte buna alternatif çıktı hem de devlet destekli bir şekilde. e-devlet sistemi üzerinden ücretsiz bir şekilde kredi notu sorgulaması yapılabilmektedir. Bu bağlamda kredi notu sorgulama için ücret ödenmesine gerek olmamaktadır. E-devlet üzerinden kredi notu sorgulaması yapılması durumunda her ay 1 kere rapor başvurusunda bulunulabilmektedir. Başvuruların yapılması ardından 1 aylık süreçte yeniden başvuru yapılamamaktadır. Diğer aylarda kredi notları yeniden sorgulanabilmektedir.

KREDİ NOTU NEDİR? NASIL HESAPLANIR?

Kredi notu bizim kredi kullanabilmemiz için en gerekli puan ortalamamızdır. Banka tüketicilerinin geçmiş ve güncel borç ödemeleri, bankada bulunan nakit ve diğer varlıklara göre belirlenen kredi notu sayesinde bir bankanın bize kredi verip veremeyeceği belli olur. Kredi notunu olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi kesinlikle gecikmeli ödemeler ve hiç yapılmayan ödemelerdir. Ayrıca çeşitli bankalara kredi başvurusu yapıldığında eğer sonuç olumsuz olursa bu kredi notuna olumsuz yansıyabiliyor. Bu bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilir bu nedenle kredi notunun düşmesi için bu seçenek bankaya özel bir durumdur. Bankalara kredi başvurusunda bulunduğunda da bu kredi notuna bakılarak banka tarafından verilen karar neticesinde kredi çekilebilecek ya da çekilemeyecektir. Bu bağlamda kredi notlarının banka müşterileri açısından önemi büyüktür.

E-DEVLET ÜZERİNDEN KREDİ NOTU ÖĞRENME

E-Devlet üzerinden kredi notu sorgulama yapabilmek için öncelikle e-Devlet şifrenizi biliyor olmanız gerekiyor. Eğer e-Devlet şifrenizi biliyorsanız E-devlet sitesi olan www.turkiye.gov.tr girilmelidir. TC kimlik numarası ve şifrenizi girilmelidir. Açılan sayfada sizi büyük bir arama yeri karşılayacaktır. Buraya “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazarak direkt sorgulama sayfasına gidilmelidir. Açılan sayfada Risk Merkezi Raporu Başvurusu tıklanması gerekmektedir. Sağ kısımda bulunan YENİ BAŞVURU bölümüne girilmelidir. Başvuru bu şekilde tamamlanmış olacak.

Yukarıda yazdığımız adımları tamamladıktan sonra kısa bir süre içerisinde e-Devlet kredi notu sorgulama sistemine hem kaydınız tamamlanmış olacak hem de kısa bir süre içerisinde kredi notunuz ulaştırılmış olacaktır. Bu rapor ayda bir defa olacak şekilde ücretsizdir eğer 30 gün içerisinde yeni bir rapor talep ederseniz bunun için ücret ödemek zorunda kalacaksınız. Türkiye Bankalar Birliği resmi internet adresi üzerinden de yapılabilmektedir. Bu adres aşağıdaki kısımda yer almaktadır.  www.riskmerkezi.org Müşteri hizmetleri numarası olan 444 99 69 numarasının aranması da rapor hakkında bilgi alınabilmesi adına kullanılmaktadır. Bankalardan Kredi Notu Öğrenilir mi? Bankalar üzerinden kredi notu öğrenme işlemi sadece internet bankacılığı ile mümkün olmaktadır. Findeks aracılığıyla yapılan sorgulama işlemleri içi ücret tahsil edilmektedir. İnternet bankacılığı üzerinden risk raporu oluşturulması ardından bir süre sonra kredi notu hakkında bilgi edinilebilmektedir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
4 Yorum yapıldı

4 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı