Restoranlarda yemek yemek lüks hale gelecek! İşte restoranlarda yeni fiyatlar
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Restoranlarda yemek yemek lüks hale gelecek! İşte restoranlarda yeni fiyatlar

FİNANS

9 Temmuz 2020 Perşembe 04:48:55

Son Güncelleme: 09/07/2020 01:51:05

Restoranlarda yemek yemek lüks hale gelecek! İşte restoranlarda yeni fiyatlar

Restoranlarda yeni normalleşme süreci kapsamında fiyatlara zam gelmesi bekleniyor. İşte restoranlar ve benzer işletmeler hakkında yaşanan son gelişmelerin ayrıntıları..

Uzun bir süredir kapalı olan lokantaların açılmasıyla birlikte haziran ayındaki enflasyon verileri yükseldi.

Lokantalar çalışmadıkları süre sebebiyle dükkanlarını yüklü bir borç ile açtıklarını ve bu sebeple yeni zamların söz konusu olduklarını belirtti.

Bursa Esnaf Sanatkârlar Odası Birliği BESOB ve Lokantacılar Odası tarafından zamların kış aylarında derinden hissedileceğini belirtti ve sebze fiyatlarının şu an ucuz olarak görülse bile kış aylarında pahalılığın artacağını belirtti.

“KIŞ AYINI GÖREMEYECEĞİZ”

Haziran ayı itibariyle ülke genelinde yeni bir normalleşme süreci başladı. Bu normalleşme süreciyle birlikte ise lokanta gibi birçok hizmet sektörü kapılarını açtı ama yüklü bir borçla. Lokantacılar ise çalışmadıkları aylarda alınan dükkân kiraları, ödedikleri sigorta primleri ile bellerini doğrultamadıklarını üstelik hali hazırda az olan müşterinin ise zam fiyatları yüzünden gelmez korkusuyla zam da yapamadıklarını belirtti. Lokantacılar ise “bize karışmayın yoksa kış ayını göremeyiz” diye kendilerini ifade ediyor.

“AÇMADIĞIMIZ DÜKKANIN KİRASINI ÖDEDİK”

Bursa’da bir lokanta işletmecisi Soner Akdağ, salgın sürecinde kısıtlamaların olduğunu ve bu sebeple lokanta gibi işletmelerin kapandığını belirtirken, bu süre zarfında ise etten, bakliyattan, suya kadar her şeye zam geldiğini belirtti ve açmadıkları dükkanların kirasını ödediklerini anlattı. Akdağ sözlerine, kapalı oldukları süre boyunca 24 Türk lirası değerinde tereyağının 58 Türk lirası olduğunu, eskiden 20 Türk lirasına aldıkları kellenin 48 Türk lirasına çıktığını belirtti fakat bunlara karşın kendilerinin yemekle zam yapmadıklarını zam yaparlarsa bu kez müşterinin gelmeyeceğini olmayan işinde daha da çıkmaza gireceğini belirtti. Akdağ sözlerine “şu an lokanta ve kafelere el atılmasın kimse bu kışı görmez” şeklinde devam etti.

“SİNEMİZE ÇEKTİK BEKLİYORUZ”

Bursa Esnaf Sanatkârlar Odası Birliği ve Lokantacılar Odası Başkanı Arif Tak ise fiyat tariflerinin çok değişik olduğunu üyelerin ihtiyaçları doğrultusunda kademeli şekilde artışa gittiklerini belirtti. Verilen fiyatların ise üst tarife olduğunu bu dönemde kendilerinin zam vermediklerini belirttiler. Arif Tak sözlerine devam ederken diğer ürünlere zam geldiğini, lokantaların kapalı kaldıklarını belirti. Kira, vergi, sigorta primi, çalışanın maaşının düşünün diyerekten çok sıkıntılar çektiklerini belirtti bu sıkıntıların da sineye çekildiğini ekledi.

“İNSANLAR TÜKETİM NOKTASINDA TEDİRGİN”

Öte yandan Elâzığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Zülfü Tarhan ise salgın sürecinin ardında fiyatlarda artış olduğunu özellikle etin kilosunun 42 Türk lirasından 46 Türk lirasına yükseldiğini belirterek sektör olarak bir yemeği sattıklarını fakat yemeğin içinde tuz, salça, yağ derken on çeşit ürün kullanıldığını hemen hemen her ürüne de zam geldiğini belirtti. Bununla birlikte kendilerinin de zam uygulamaya mecbur kaldıklarını dile getiren Tarhan yine de fazla bir zam yapamadıklarını insanların da salgın ile birlikte tüketim açısından çok tedirgin davrandıklarını dile getirdi.

ESKİŞEHİR ESNAFI: ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ZAM YAPACAĞIZ

Eskişehir Lokantacılar Oda Başkanı Bahar Bilen konu hakkında değerlendirmeler de bulunurken şu an itibariyle Eskişehir genelinde fiyatların zamsız olduğunu belirtti fakat ileriki günler zamların geleceğini de ekledi. Bilen, neredeyse 4 aydır salgın sebebiyle dükkanlarının kapalı olduğunu ve ek geliri olmayan meslektaşlarının bu dönemde sıkıntılı bir duruma düştüklerini belirtti. Bir yandan bakliyat ve dövize gelen zamlar ve temel gıda malzemelerine gelen zamlar olduğunu dile getirerek bunlar sebebiyle kendilerinin de kaçınılmaz bir zam yapacaklarını belirtti. Aynı zaman Bilen kendilerinin de üst kuruluşlara müracaat yaptıklarını ve bu ay zarfında bir değerlendirme yapacaklarını iletti. Kendilerinin üst kurulların bilgisi olmadan zamları yapmadıklarını belirtirken otobüsler, uçaklar gibi hemen zam yapamadıklarını bu sektörlerin gidecekleri yol mesafeleri de maliyetleri de belli şeklinde konuştu.

“ZAM KAÇINILMAZ”

Bahar Bilen, ileriki günlerde yeni tarifleri yansıtmak mecburiyetine kalacaklarını ve zor günler geçirdiklerini belirtti ve bu süre zarfında bazı destekler aldıklarını da aktardı. Bilen, Büyükşehir belediyesi, Odun pazarı ve Tepebaşı belediyelerimizin destekler aldıklarını belirtti. Ve. Eskişehir Kent Konseyi, Rumeli İş Adamları Derneği ve çeşitli sivil toplum örgütlerinden de yine benzer şekillerde destek gördüklerini iletti. Bilen ise sözlerine fiyatların zamsız fiyatlar olduğunu fakat ileriki günlerde zammın kaçınılmaz olduğunu ekleyerek sonlandırdı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı