Restoranlar ne zaman açılacak sorusu yanıt buldu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Restoranlar ne zaman açılacak sorusu yanıt buldu

FİNANS

26 Mayıs 2020 Salı 02:16:36

Restoranlar ne zaman açılacak sorusu yanıt buldu

TURYİD Başkanı Kaya Demirer normalleşme planları kapsamında restoranların açılış tarihleriyle ilgili bilgiler verdi. Pandemi sonrasında restoranların nasıl etkilendiğine değinen Başkan, Haziran ayında açılacak restoranlar için hangi güvenlik önlemlerinin alındığı hakkında da açıklamalarda bulundu.

Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği Başkanı Kaya Demirer kararname ile tekrar açılmanın başladığı haberini verdi.Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği Başkanı Kaya Demirer, İçişleri bakanlığı tarafından yayınlanan kararname ile kapatılan restoran ve işletmelerin Kültür ve Turizm Bakanlığının hazırladığı genelge ile tekrar açılacağını duyurdu. Açılmaların adım adım olacağı da belirtildi. Aynı zaman Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen insan sağlığı için belirtilen kararlara da uyulacak.

Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, korona salgını ile mücadele de Türkiye’nin iyi bir noktaya gelmesi ile tekrar açılmaya adım adım başladıklarını duyurdu. Yeniden açılmaya başlanan işletmeler ise Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı tedbirlere uyarak gerekli hijyen koşullarını ve sosyal mesafe kurallarını yerine getirecek.
Kaya Demirer, internet üzerinden katıldığı söyleyişte, restoran ve turizm işletmelerinin yeniden hizmet için açılacağını belirtti.

En Çok Hasar Alan Sektörlerin Başında Geliyor

Corona salgını sebebiyle yerel ve bölgesel turizmin daha da ön plana çıktığını ve bu şekilde devam edeceğini ifade ederken Demirer, geleceğin, geçmişin yalınlığını özleyen bir noktada olduğunu belirtti. Özellikle gastronomi alanında bu durumun geçerli olduğunu söylerken önemli olanın sadeliği güzel ve mükemmel bir şekilde sunmak olduğunu belirtirken bir restoranın ve şefin en önemli özelliği bu olmalıdır yorumunda bulundu. Bunun önümüzdeki dönem için aranan bir özellik olacağını da ekleyen Demirer, turizm ve gastronomi sektörünün salgından en çok hasarı alan sektörlerin başını iple çektiğini söyledi ve bunu tersine getirmek için elinden geleni yaptıklarını ifade etti.

Restoranlar Ne Zaman Açılacak?

Salgın sebebiyle restoran ve işletmelerin sıkıntılı dönemlerden geçtikleri aşikâr. Demirer bu konuda, restoran ve işletmelerin bazı problemleri açılacağını ve Haziran 15’e kadar restoranlarında açılacağını ifade etti. İçişlerin yayınladığı genelgeyle kapatıldıklarını fakat Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile de yeniden hizmet vermeye başlayacaklarını söyledi. Genelge ile yavaş yavaş açılmaların yaşanacağı ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen kurallara uyulacağı vurgulandı.
Demirer ayrıca Türkiye’de 100 bine yakın yeme-içme işletmesi olduğunu belirtirken salgınla mücadele kapsamında hem işletme sahiplerine hem çalışanlara hem de vatandaşlara hayati sorumluluklar düştüğünü belirtti.

Bu sürecin pozitif bir şekilde atlatılması için bilinçli işletmelerin yanında bilinçli tüketicilere ihtiyaç olduğunu ifade eden Demirer, bir süre boyunca mevcut kuralları uygulamamız gerektiğini ifade etti. Salgının sonuna doğru kuralların gevşeyeceğini fakat açılış için belirlenen kuralları aşikâr olduğunu söyledi. Sandalyeler arası 60 santimetre olurken masalar arası da bir buçuk metre mesafe olması gerektiğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı