Projeden ev alanlar dikkat! Dolandırıcıların bu tuzağına düşmeyin
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Projeden ev alanlar dikkat! Dolandırıcıların bu tuzağına düşmeyin

FİNANS

29 Temmuz 2020 Çarşamba 05:12:03

Son Güncelleme: 28/07/2020 21:55:42

Projeden ev alanlar dikkat! Dolandırıcıların bu tuzağına düşmeyin

Konut faizlerinin düşmesi ve fiyatların yükselmesiyle birlikte vatandaşlar sıfır konut almak için projeler yöneldi. Vatandaşların dışında yatırımcıların da oldukça ilgilendiği projeden konut satın alımında ise dolandırıcılıklar oldukça arttı.

İşte konut satın almayı düşünen her vatandaşın mutlaka okuması ve dikkat etmesi gereken ayrıntılar.

Konut dolandırıcılığı artık günümüzde oldukça sık yaşanan bir durum haline geldi. Müteahhitler çift şirket oyun ile vatandaşları mağdur duruma düşürüyor. Düşen konut faizleri sonrasında binlerce vatandaş ev sahibi olmak için adım atmıştı.

Fakat inşaat sektörü son iki yılda yaşanan gerilimler yüzünden duraksamıştı. Bir anda artan konu talebi ise dolandırıcıların işine geldi. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşları hedef alan dolandırıcılar bazı müteahhitler ile çift şirket oyunu ile mağdur durumuna düşürüyor.

Konut satışları arttıkça dolandırıcılık da maalesef artmaya devam ediyor.

MÜTEAHİHTLER SAHTE ŞİRKET KURUYOR, AYNI DAİREYİ İKİ EVE SATIYOR! 

Konu hakkında ise değerlendirme Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukatı Ali Güvenç Kiraz tarafından yapıldı. Avukat Ali Kiraz, sürecin nasıl başladığını ve bu durumların nasıl olduğunu ise bizlere şöyle aktardı;

Ali Kiraz, bazı yüklenicilerin bir inşaat projesine girerken arsa sahipleri ile arsa payı karşılığında inşaat sözleşmesi yaptıklarını ve bu sözleşmeyi de X şirketini imzaladığını düşünelim dedi. Olaylar ise buradan sonra değişmekte.

Avukat Kiraz, bunun ardından proje mahallinde bulunan satış ofisinin ise Y şirketi olarak tanıtıldığını aktardı. Bahsi geçen bu iki şirket yani X ve Y şirketleri arasında herhangi bir ilişki olmadığını sadece ortaklarının farklı ve adreslerinin de farklı olduğunu aktardı.

Bu sayede çift şirket kurarak dolandırıcılık yapıldığına dikkat çekti. Avukat Kiraz, bahsi geçen dolandırıcılık olayında ise art niyetli bazı müteahhitlerin en başta inşaat yapacağı arsanın sahibi ile sözleşme imzalayarak bahsi geçen proje için şirket kurduğunu ve ardından ise müteahhittin başka bir şirket daha kurduğunu ve kâğıt üstünde birbirinden bağımsız olan bu şirketlerin aynı projede üretimi yapılan daireleri sattığını aktarıyor. Bu yöntem ile art niyetli müteahhitlerin çifte konut sarımı yaptıklarını ve yarım bırakılan projeler üzerinden vurgun yaptıklarını aktardı.

Vatandaşlarımızı ise projeden konut alırken özellikle proje alanını ziyaret etmeleri gerektiğini ve inşaat şirketinin ya da müteahhittin daha önce yaptığı satışlar hakkında bilgi edinmeleri gerektiğinin altını çiziyor ve uyarıyoruz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı