Piyasalarda son durum! Tarihi rekorlar kırılmaya devam ediyor - HaberKredi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Piyasalarda son durum! Tarihi rekorlar kırılmaya devam ediyor

FİNANS

8 Ağustos 2020 Cumartesi 16:30:17

Son Güncelleme: 08/08/2020 16:30:29

Piyasalarda son durum! Tarihi rekorlar kırılmaya devam ediyor

Altın, dolar ve borsada piyasalarda uzun bir süredir düşük hacimli işlemler gerçekleşiyordu. Geçtiğimiz hafta itibariyle piyasalarda sert ataklar gözlemlendi. İşte dolar, altın ve borsalarda son durum..

Piyasalardaki olağanüstü gelişmeler sonucu döviz kurlarına genel bakışta da yeni gelişmeler meydana geldi.

Belirsizliklerin hâkim olduğu ve her gün bir yeni olağanüstü durumla karşı karşıya gelinen piyasalarda bugün de oluşan öngörülemeyen derecede sıçramalar devam etti.

TARİH REKORLAR KIRILIYOR

Dolar 7,37 Euro ise 8,71 seviyelerinin üzerine çıktığında ise uzun süredir sessizliğini koruyan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası örtülü faiz oranı artışı ve piyasadaki Türk lirası fazlalığını düşürmek üzere aldığı önlemler ile yükselişe bir nokta koydu.

Borsada ise dövizin aksine hisse senetlerinde hızlı bir değer kaybı yaşanırken geçtiğimiz gün %5 bugün ise %4 oranlarında düşüşler yaşanması BİST 100 endeksini 100 puanın aşağısına düştüğü görüldü.

MERKEZ BANKASI MÜDAHELE ETTİ

Yaşanan bu düşüş ise Merkez Bankasının verdiği kararlar doğrultusunda duraksayarak öğleden sonraki seansta Borsa İstanbul’un 100 puanın üzerine tekrar çıkmasına yardımcı oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı ve Merkez Bankası Başkanı geçtiğimiz günün akşamı bankacılar ile bir kriz toplantısı gerçekleştirdi. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal yapılan toplantıda yeni düzenlenen fonlama aşamalarından da söz etti.

Küresel olarak para piyasalarında kritik bir değişim dalgalanmasının yaşandığı su götürmez bir gerçek ve bu günlerde Türk lirası diğer para birimlerine karşın yüksek oranda değer kaybı ile karşı karşıya.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası popüler döviz birimlerinin Türk lirası karşısında durmak bilmeyen rekor seviyelere ulaşmasının ardından uzun süreli sessizliğini bozdu ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ile birlikte toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Piyasadaki para fazlalığını ortadan kaldırarak Türk lirasının değerini yüksek tutma yolunu izleyeceklerini belirtirken faiz artırımı yolu ile döviz karşısındaki değer kaybını durduracakları mesajını verdi. Merkez Bankası tarafından alınan örtülü faiz artırımı kararı sonrasında dolar 7,13 Euro ise 8,43 bandına geriledi.

ALTIN REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRIYOR

Altın tarafında ise ons fiyatına yönelik tüm dünyanın endişesini üzerine toplamış olmasına rağmen 2063 dolarlık değeri ile yeni bir rekor imza atarken gram altın fiyatları 484 Türk lirası seviyelerine ulaştı.

Belirsizliğin hâkim olduğu döviz tarafında ise asla öngörülemeyen dalgalanmalar barındıran hareketlilik mevcut. Türk lirası tüm popüler döviz birimleri karşısında 30-40 kuruş arası ani değer kayıplarına maruz kaldı.

Merkez Bankası ise bu dalgalanmaların küresel piyasalardaki küresel korona virüsü salgını sonrası normalleşme sürecinde normal olduğunu, ellerindeki verilerin ekonomik toparlanmanın güçlü bir şekilde ilerlediğini bu işaretleri dikkate alarak bu ay itibariyle hedefli olarak belirlenmiş likiditenin seviyeli bir şekilde düşürüleceğini belirtti.

Piyasalardaki dengesiz dalgalanmaların azalmasına bağlı olarak Merkez Bankası ayrıca elindeki tüm araçları hizmete sunacağını da ekledi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı