Petrol varil fiyatlarında hareketli günler yaşanıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Petrol varil fiyatlarında hareketli günler yaşanıyor

FİNANS

2 Ekim 2020 Cuma 13:17:24

Son Güncelleme: 02/10/2020 13:17:41

Petrol varil fiyatlarında hareketli günler yaşanıyor

Petrol, ABD ham petrol stoklarındaki sürpriz düşüş ve doların değer kaybetmesi ve taleplerin azalmasıyla varil başına olan 40 doların üzerindeki kazançlarını koruyabildi. Vadeli kontratlar New York piyasasında çarşamba günü %2,4 oranında değer kazanarak iki haftanın en büyük yükselişini yakalamayı başarırken sonrasın da ise yatay seyretti.

Devlete ait Enerji Enformasyon İdaresi’nin verilerine bakıldığında ise Amerikan ham petrol stoklarının özellikle de geçen hafta 2 milyon varil civarında bir düşme yaşayarak Nisan ayından bu yana görülmüş en düşük seviyesine indi ve distile stoklarında olan düşüş ise bir sürprizin daha yaşanmasına sebep oldu.

Stokların geçen hafta azaldığını gösteren veriler, sürekli kötü giden talep toparlanmasına bir derin bir nefes aldırmış oldu.

Uçuşları gerçek eş zamanlı olarak takipte olan Flightradar24 verilerine göre, dünya çapındaki ticari uçuşların 7 günlük hareketli ortalaması ise ağustos ayı ortasından bu zamana kadar en düşük seviyelere geriledi.Tüm bu olanların hepsi birkaç büyük petrol şirketinin anlamlı bir toparlanmanın 18 aylık bir süreçte sürebileceğini söylemesi üzerine oldu.

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ FİYATI ETKİLİYOR

Petrolde Eylül ayında yaşanan sert fiyat dalgalanmalarından sonra, geçen aylarda seyrettiği fiyat aralığına geri dönüş yaptı ve zayıf talep ile birlikte riskler aşağı yönlü görünüyor. ABD’de seçimlerden önce bir mali teşvik paketinin çıkarılıp çıkarılmayacağı belirsiz durumdayken, bazı Avrupa ülkelerinde ise korona virüs vakalarını kontrol altına almak için karantina önlemlerini yeniden uygulamaya başladı.

OandaAsia Pacific kıdemli piyasa analisti olarak görev alan Jeffrey Halley ise aynı zaman da konu hakkında şu sözleri söyledi; ”Taleplerin 2019 yılından bu yana daha düşük bir seviyede sabitlendiğini belirtirken, oluşan bu durumda fiyatların bu ortamda daha yukarı hareket etmeyeceği anlamını taşıdığını aktardı” dedi ve “Avrupa’da uygulanmakta olanmobilete kısıtlamaları sebebiyle tüketimin düşeceğine dair oluşanendişelerinde artması sonucun da beklentilere ket vuruyor” değerlendirmesinde bulundu.

VARİL FİYATI 40,17 DOLAR

Kasım vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 11:12’de %0,1 oranında düşerek varil başına 40,17 dolar seviyesine düştü. Kontrat Eylül ayında %5,6 oranında değer kaybederek, Nisan ayından bu zamana kadar ilk aylık düşüşünü yaşamış oldu.

Aralık vadeli olanBrent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir önceki seansta %1,8 oranında yükseldikten sonra varil başına 42,29dolar seviyesinde yatay yönlü bir hareket seyretti. Kasım vadeli kontratlar çarşamba günü 40,95 dolar seviyesiyle vadesini doldurdu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı