Petrol Fiyatlarında Hızlı Artış! Petrol Korona Virüs Aşı Onayı İle 9 Ayın Zirvesinde
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Petrol Fiyatlarında Hızlı Artış! Petrol Korona Virüs Aşı Onayı İle 9 Ayın Zirvesinde

FİNANS

17 Aralık 2020 Perşembe 19:39:23

Son Güncelleme: 17/12/2020 19:39:04

Petrol Fiyatlarında Hızlı Artış! Petrol Korona Virüs Aşı Onayı İle 9 Ayın Zirvesinde

Petrol fiyatları, Amerika Birleşik Devletlerin’de ilk korona virüs aşısının onayını alması ile birlikte 50 doların üzerinde seyretmeye başladı. Pandemi süreciyle biranda sert düşüş yaşıyan petrol varil fiyatları yeniden toparlamaya başladı.

Petrol fiyatları, Amerika Birleşik Devletlerin’de korona virüs aşısının kullanım onayının almasının ardından enerji talebinin iyileşeceğine dair beklentilerin oluşması ile beraber varil başına rakam 47 tam dolara doğru yükseldi. Korona virüs aşısı ile ilgili olan her durum ülke piyasalarını oldukça etkilemekte, petrolde en çok etkilenen türler arasında yer aldı. İşte o haber ve merak edilen detayları sizler için kaleme aldık.

Vadeli kontratlar New York piyasasında Cuma günü % 0,5 düşüş yaşamasından sonra yüzde 0,6 oran ile artış yaşadı. Dev şirketler arasında yer alan ve korona virüs aşısı ile ilgili ülkelere ve milyonlarca insana umut vaad eden Pfizer ve BioNTech şirketinin birlikte geliştirdiği aşı, acil kullanım için onay almasından sonra pazartesi günü kullanılması mümkün olacak. Asya hisse piyasaları yükselmeye devam ederken piyasaların Amerika Birleşik Devletlerindeki mali teşvik paketine odaklanması ile beraber doların zayıfladığını görüyoruz. Fakat iki partiden vekillerin sunacak oldukları paketin geçeceğine dair herhangi bir bir garanti ve teminatta bulunmuyor.

Petrol, New York piyasasında ise 2020 Ekim ayının sonundan bu zamana kadar tam yüzde 30 civarında bir yükseliş yaşarken küresel gösterge niteliğinde olan Brent petrol ise OPEC+’ın anlaşmaya varması sonucunda ve korona virüs aşısının gelişmelerinden sonra petrol dokuz ayın zirvesine yükselerek varil başına 50 dolar sınırını geçmişti.

Dünyayı saran ve ekonomik açıdan ülkelerin ekonomisini derinden etkileyen ve maddi manevi küresel ölçekte sorunlara yol açan olumsuz yönde birçok götürüsü olan korona virüs aşısının kullanıma sunulması benzin ve jet yakıtı üzerinde ise olumlu bir etkiye sahip olacaktır şeklinde tahminlerde yürütülmektedir.

Ocak ayı vadeli olan Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Singapur saatine göre saat 12:15’te 28 cent yükselerek varil başına tam tamına 46,85 dolara çıktı.
Şubat ayı vadeli olan Brent petrol ise Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir önceki seansta tam yüzde 0,6’lık bir düşüş yaşamasından sonra % 0,7 oranında bir değer kazanarak varil başına 50,34 dolar seviyesine gelmiş oldu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı