Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Pazar Yerlerindeki Kurallar Değişiyor! İşte Yeni Kurallar

FİNANS

8 Mayıs 2020 Cuma 18:56:42

Pazar Yerlerindeki Kurallar Değişiyor! İşte Yeni Kurallar

Koronavirüsa salgını sonrasında alınan tedbirler kapsamında pazar yerlerinde çeşitli uygulamalar gerçekleştiriliyordu. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 11 Mayıs tarihi itibariyle pazar yerinde yeni uygulamalar hayata geçirilecek.

İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge gönderdi. 81 il valiliğine gönderilen genelgeye göre Pazar yerlerindeki bazı kısıtlamalar kalkıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelgeye göre, Pazar yerlerinde kısıtlama getirilen giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye malzemelerinin kısıtlamaları kalkıyor. Genelgeye göre kısıtlamalar 11 Mayıs’tan itibaren kalkmaya başlayacak.

GENELGE GÖNDERİLDİ

İçişleri tarafından gönderilen genelge ile 11 Mayıs’tan itibaren pazarlara getirilen ürün kısıtlaması kalkıyor. İçişleri tarafından valiliklere gönderilen genelge de yeni tip korona virüsü (KOVİD-19) salgınla mücadele kapsamında alınan bir diğer önlem olan virüsün Türkiye’de kamu düzenini ve salgının kamu sağlığında yaratacak olumsuz etkisini önlemek amacıyla il, ilçe ve beldelerdeki mahalle ve semt pazar yerlerinde uyulması gereken bazı kurallar olduğu hatırlatıldı. Bu kurallar gereğince valiliklere genelge ile, pazarlarda giyim, oyuncak gibi hayati olmayan ihtiyaçların satışlarının kısıtlandığı hatırlatıldı.

Genelgenin devamında ise, ülke genelinde kaydedilen olumlu gelişmeler sonucunda Bilim Kurulunca alınan öneriler doğrultusunda da pazarlar da daha önceden kısıtlama getirilen hayati olmayan ihtiyaçların satışına yönelik kısıtlama önlemlerinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından toplanan Kabine Toplantısında değerlendirildiği belirtildi.

Genelgeye göre ise, yapılan değerlendirmeler ışığında, virüs salgının etkileri düşünülerek, belirlenen şartlara uyulması koşuluyla, Mayıs’tan itibaren, genelgenin başında hatırlatılan, bahsi geçen ve Pazar yerlerinde uygulanan kısıtlamaların kaldırılabileceğine yönelik karar alındığı duyuruldu.
İçişleri Bakanlığı tarafından 81 şehrin valiliklerine gönderilen genelge de 11 Mayıs tarihinden itibaren Bilim Kurulu tavsiyelerine yönelik alınan ve pazarlar da uygulamaya konulacak olan kurallardan da bahsedildi.

Alınan kararlar doğrultusunda, il, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazar yerlerinde hayati malzemelerin satışı hariç getirilen kısıtlamalar da kaldırıldı.

3 METRE KURALI

Pazar yerlerinde kısıtlamaların kalkmasının ardından ise, Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda yeni kurallar getirildi. Pazar yerlerinde satışlarına devam edecek esnaf vatandaşlarımızın, daha önceki genelgelerde belirtilen, tezgahlar arası 3 metre kuralı ve özellikle satış yapan esnafın ağız ve burnun kapatan şekilde maske kullanması gibi tedbirler başta gelerek alınan diğer tüm kurullara uyulması gerektiği belirtildi.

Alınan önlemler doğrultusunda valilikler ve kaymakamlıklar il, ilçe ve beldelerde mahalle/semt pazar yerlerinde 11 Mayıs 2020 Pazartesi günü sabah 09.00 itibarıyla daha önceden kısıtlama getirilmiş olan, zücaciye, oyuncak, giyim gibi hayati ihtiyaç teşkil etmeyen malzemelerinin satışlarının devam edebilmesi için Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’nci ve 72’nci maddelerine göre yeni uygulamalar getirilecek.
Ayrıca Bakanlık tarafından valiliklerin düzenli olarak Pazar yerlerini denetlemeleri istendi. Daha önceki genelgelerde belirtilen ve alınacak yeni önlemlerin de sıkı bir takibi yapılacağı duyuruldu.

Tedbirlere uymayan vatandaşlara ise para cezalı kesilecek. Davranışlara suç teşkil eden vatandaşların ise Türk Ceza Kanuna kapsamında gerekli görülen işlemleri başlatılacağı duyuruldu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı