Patates ve soğan üreticileri rahat bir nefes aldı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Patates ve soğan üreticileri rahat bir nefes aldı

FİNANS

19 Temmuz 2020 Pazar 21:12:38

Son Güncelleme: 19/07/2020 18:13:09

Patates ve soğan üreticileri rahat bir nefes aldı

Kuru soğan ve patatestin önce yurtdışına ihracatı izne bağlı ürünler listesinden çıkarıldı. Karar ise üreticileripsikolojik olarak iyi geleceğinin altını çizen Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, 2019 yılının mayıs döneminde 550 bin ton patatesin sadece ihracatına izin verildiğini salgından ötürü de bu kotaya bile sahip olamadıklarını ihracatın önündeki engellerin kalkmasının olumlu olacağını fakat bunun patates fiyatlarına yansıması lazım sözlerini söyledi.

Suluova Soğan Üreticileri Birliği eski başkanı olan ve kendisi de soğan üretimiyle ilgilenen Haydar Karca ise konu hakkındaki değerlendirmeler de ilk defa çiftçinin yüzün bu yasağın kalkmasıyla güleceğini belirtti. Sözlerinin devamında KaracaTarım Bakanı da ilk kez iyi bir karar aldı dedi.

Ticaret Bakanı tarafından yapılan tebliğ değişikliği Resmî Gazete ‘de yayımlandı. İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğde Değişikliğe gidilmesiyle birlikte kuru soğan ve patates dış satımında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ön izni alınması koşulu artık alınmayacak. Kuru soğan ve patates dış satımına dair izin ise 7 Ocak 2020 tarihinde getirilmişti.

“UMARIM İHRACAT KAPATILMAZ”

Patates ve soğan dış satımında iz ön iznin kalmasıyla birlikte bunun olumlu bir gelişme olduğunu belirten Veli Kenar, patateste dış satımının önünün tamamen açılmasının olumlu olduğunu zaten mayıs döneminde de sadece 50 bin ton dış satım izni verildiğini belirtti. Salgın sebebiyle bu kotayı bile dolduramadıklarını ve şu an üretimdeki patateslerin iç pazara anca yeteceğini aktardı. Salgın gerçeğine de değinen Veli Kenar, hasadın %90’a yakının eylül ayında olacağını ve o zaman kadar ihracatın tekrar kapanmayacağını umduğunu ekledi.

“UMARIM ÇİFTÇİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAMAZ”

Veli Kenar alınan kararın üretici üzerinde olumlu bir psikolojik etkiye sahip olduğunu dile getirdi ve üreticinin zorluklara rağmen üretimden vazgeçmediğini ve ihracatın açılmasının olumlu olduğunu fakat bunun fiyatlara da yansıması gerektiğini iletti. Patates fiyatlarından bahseden Veli Kenar, anlık olarak patatesin tarladan 70 ila 80 kuruş arasında çıktığını ve çiftçinin girdi maliyetlerinin yükseldiğini de dile getirdi. Fiyatın en az 1 Türk lirası olması gerektiğini savunan Veli Kenar, ihracat iznini kalkmasıyla birlikte fiyatlar da artış yalanmasına dair de bir umut oldu açıklamasında bulundu. Kararın olumlu bir etki yarattığını ve umarım çiftçisinin bir hayal kırıklığına uğramaz açıklamasını yaptı.

“İHRACATIMIZ HIZLANACAK”

Patates üretici Doğan Eryılmaz ise ihracat öz inin kalmasını sevinçle karşıladıklarını belirtirken karar önümüzü açtı yorumunda bulundu. Sözlerine devam eden çiftçi Doğan Eryılmaz, patates üretimi yanında ihracatla da uğraştığını ve salgın nedeniyle zaten ihracatın olmadığını ve alınan karar ve normalleşme süreciyle birlikte de ihracatın hızlanacağını belirtti. Eryılmaz, tarlada patatesin 70 ila 80 kuruş arasında olduğunu fiyatın ise üreticiler için yetersiz olduğunu en az 1 Türk lirasına çıkması gerektiğini belirtti. İhracatla birlikte bu fiyatında patatese yansımasını beklediklerini aktardı.

İLK KEZ İYİ BİR KARAR ALDI

Kapatılan Suluova Soğan Üreticileri eski başkanı üretici Haydar Karaca ise alınan karara dair konuşmasında, devletin dövize ihtiyacı olduğu için bu kararı aldığını düşündüğünü, çiftçilerin uzun zamandır kötü halde olduklarını ve soğanın maliyetinin 80 kuruş olduğunu fakat çiftçinin 50 kuruşa sattığını dile getirdi. Eski Başkan Haydar Karaca, son zamanlar da soğan ve patatese fine vurduğu uzun zamandır ilk kez üreticinin yüzünün bu ön koşulun kalkmasıyla birlikte güldüğünü dile getirdi. Sözlerine devam eden Karaca, Tarım Bakan’ında ilk defa iyi bir karar aldığını ve salgın sürecinde Avrupa Birliği ülkelerinin bizim ürettiğimiz soğan ve patatese muhtaç olduklarını geç de olsa alınan bu karar için teşekkür ettiklerini dile getirdi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı