Özel sektör yeni yıl maaş zammı belli oldu! 2021 yılı zam oranları
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Özel sektör yeni yıl maaş zammı belli oldu! 2021 yılı zam oranları

FİNANS

26 Kasım 2020 Perşembe 17:20:19

Son Güncelleme: 26/11/2020 17:02:41

Özel sektör yeni yıl maaş zammı belli oldu! 2021 yılı zam oranları

2020 yılında patlak veren koronavirüs salgını sonrasında ülkemizde enflasyon çift haneleri zorluyor. Yapılan araştırmaya göre ise 2021 yılında özel sektör çalışanlarına yüzde kaç oranında zam yapılacağı belli oldu. İşte yapılan araştırmalar ve özel sektörde yaşanan gelişmeler.

Uluslararası danışmanlık şirketinin çalışması ve yapılan araştırmada, Türkiye’de korona virüs salgınına  rağmen özel sektör firmalarının bünyesindeki çalışanlarına %17  oranında  zam yapacağını ortaya koydu. Dünya genelinde ise tam 33 ülkede çalışmalarına ve faaliyetlerine devam etmekte olan Endeavor Derneği ile uluslararası danışmanlık şirketi olan Talentmelon’ın ortak hazırlamış olduğu Girişimci Şirketlere Özel Ücret ve Yan Haklar Raporu yayımlandı. Türkiye’nin en bilinen 46 şirketi ile yapılan bu araştırmada tam 3 binin üzerinde  çalışandan alınan bilgi ve veri paylaşımı üzerinden yapılan araştırma, pandemi sürecini gerekçe gösterip çalışanlarının maaşını zam yapmamayı planlayan, hatta çalışanlarını çıkarmayı düşünen şirketlerin tersine, girişimci nitelikte bulunan şirketlerin çoğunun çalışanlarını çıkarmama ve hatta çalışanlarına  zam yapma yönünde hazırlık yaptığını ortaya koydu.

YENİ YILDA MAAŞ ARTIŞI NE OLACAK? 

Rapor verilerinin sonuçlarına göre, pandemi sürecine  rağmen şirketler 2021 yılında da  çalışanlarına yatırım yapmaya devam edecek. Katılım sağlayan  şirketlerin %92’si 2021 yılı için maaş artışı planlarken, zam yapacak şirketlerin de % 86’sı ise maaşlarda enflasyonun üzerinde artış planlıyor.

Araştırmaya katılmış olan şirketlerin, önümüzde ki yıl için çalışanlarına ortalama % 17 oranında zam yapacakları da belirlenmiş durumda.

ŞİRKETLER İŞTEN ÇIKARMAYI SON ÇARE OLARAK GÖRÜYOR

Şirketler, bu süreçte şirklerinde ki çalışanlarını işten çıkarma veya maaşlarını düşürme seçeneğini ‘son çare’ olarak görüyor. Araştırmaya katkı sağlayan 46 şirketten yalnızca 6’sı maaşlara belirli bir dönem de çalışan maaşlarına kesinti uyguladığını, araştırmaya katılan diğer bir şirket ise belirsiz bir dönem kesinti yaptığını söyledi. İşten çıkarmak mecburiyetinde kalan şirketlerin ise çalışma hayatında kritik olmayacak derecede bulunan çalışanlarının işine son verdiği belirtildi.

UZAKTAN ÇALIŞMA MODELİ İÇİN DÜŞÜNCELER NELER?

Araştırmaya katkı sağlayan şirketlerin % 85’i üretkenliğin korona virüs pandemisi öncesi ile aynı veya daha yüksek olduğunu, şirketlerin yüzde 43’ü ise pandemi süreci ardından ise çalışanlarının en az yüzde 60’ına uzaktan çalışma imkanı sunacağını açıkladı. Pandemi döneminde mecburi olarak uygulamış oldukları esnek çalışma modelinden olumlu etkilenen şirketlerin esnek çalışmayı kalıcı hale getirmek istediği de tespit edildi. Araştırmaya katılan şirketlerin diğer yüzde 39’u ise esnek çalışmayı sürekli olacak şekilde planladıklarını, şirketlerin yüzde 80’den fazlası ise ofis alanlarını tekrardan gözden geçireceklerini bildirdiler.

EN İYİ YAZILIMCILAR KAZANIYOR

Yapılan araştırma sonuçlarına göre ise  yazılım geliştirme işinin en fazla talep aldığı ve en fazla maaş kazanan meslek olarak yine ön plana çıktı. Yazılım geliştirme takımlarının şirket içindeki diğer takımlara göre ortalama % 20 daha fazla maaş aldığı, giriş seviye yazılımcıların ise maaş ortalamalarının 3 .800 Türk Lirası ila 6.250 Türk Lirası, 1 ile 3 yıl deneyimi bulunan yazılımcıların maaşlarının ise 6 -8 bin lira arasında değişkenlik gösterdiği belirlendi. Özellikle kıdemli olan iOS mobil yazılımcılarının tam 21 bin Türk Lirasına kadar maaş aldığı tespit edildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı