Özel okul velileri dikkat! Para iadesi hakkında flaş gelişme yaşandı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Özel okul velileri dikkat! Para iadesi hakkında flaş gelişme yaşandı

FİNANS

7 Ekim 2020 Çarşamba 13:12:57

Son Güncelleme: 07/10/2020 02:13:27

Özel okul velileri dikkat! Para iadesi hakkında flaş gelişme yaşandı

Koronavirüs sonrasında eğitim faaliyetlerinin online olarak devam etmesi özel okul ve veliler arasında okul ücretleri tartışmasına neden olmuştu. Eğitimlerin online devam etmesi sebebiyle veliler kullanmadıkları bazı hizmetler için ücret iadesi talep ediyorlardı. Tüketiciler Birliği Başkanı olarak görev alan Mahmut Şahin, özel okul ücretleri ile ilgili açıklama yaptı.

Korona virüs salgınının ülkemize girişiyle birlikte mart döneminde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin uzaktan eğitim şeklinde devam edeceği açıklanmıştı. Ardındansa vakaların tekrar hızlıca artışa geçti ve 2020 – 2021 güz döneminin de uzaktan eğitim şeklinde yapılmasına karar verildi. Fakat özel okullara yüklü meblağlar da ödeme yapacak veliler ise durumdan memnun değil.

İyi bir eğitim için çocuğunu özel okullara gönderen velilerimize ise beklenen açıklama Mahmut Şahin’den geldi. Velilerimiz 3 aylık bedeli geri alabilirler… işte haberin ayrıntıları;

Tüketiciler Birliği Başkanı olarak görev alan Mahmut Şahin açıklamalarından çocukların okula kaydedilirken uzaktan eğitim maddesinin yer almadığını bu sebeple de yüz yüze eğitim verilmediği geçen sezondan bu yana tüketicilerin 3 aylık bedeli geri alabileceklerini belirtti. Mustafa Şahin sebep olarak da uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim arasındaki kıyaslanamayacak farkı gerekçe gösterdi.

Tüketiciler Birliği Başkanı olarak görev alan Mahmut Şahin korona virüs salgını boyunca tüketicilerin hayati hakları olduğunu ve bunların bilinmesi gerektiğini savundu.

Mahmut Şahin bu olağan dışı durumlar da vatandaşların önceden yaptırmış oldukları rezervasyonları iptal etme hakkı olduğunu anlatan Şahin, eğitim alanında ise bir yasaklamanın olmadığını, yüz yüze eğitimden farklı olan uzaktan eğitim dönemine başvurulduğunu açıkladı. Fakat buradaki asıl önemli ayrıntının çocukların okula kaydedilirken yapılan sözleşmelerin yüz yüze eğitim koşuluyla olmuş olması. Mustafa Şahin, sözleşmelerin uzaktan eğitim maddesine yer vermediğini belirtti.

Mustafa Şahin, yüz yüze eğitim yapılamadığı için bir önceki sezonla birlikte tğketicilerin3 aylık bedeli geri alabileceklerini söyledi.

Mustafa Şahin sebep olarak da yüz yüze eğitim ile uzaktan eğitim arasındaki kıyaslanamayacak olan farkı gösterdi. Devletin yasakladığı dönem olduğundan dolayı ayriyeten bir yazılı bildirime gerek olmadığını fark ücretini talep etmek adına yazılı bildirim yapmak gerekiyor yorumunda bulundu.

‘YEMEK VE SERVİS PARASI İADE EDİLİR’

Mustafa Şahin aynı zaman da velilerimizin farklı hakları olduğunu da belirtti ve eğitim de yemek ve servis parasının bir olmadığını aktardı. O paraların her halükârda iade edilmesi gerektiğini belirtti. Yüz yüze eğitime geçilmediği için paranın iade edilmesi gerektiğini bu talebin geçerli olması içinde kuruma yazılı müracaatın yapılması gerektiğini belirtti.

Olumsuz cevap alınmış ise burada velilerimizin tüketici hakem heyetlerine veya tüketici mahkemelerine başvuru yapmalarını ve paralarını talep etme hakları olduğunu da anlatan Mustafa Şahin, bu konuda tüketicilerin para idesi alacaklarına inandıklarını belirtti.

Bu sebeple de Şahin, velilerin müracaat yapmalarını istediklerini aktardı.

KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e düştü.

Tüketiciler Birliği Başkanı olarak görev alan Mahmut Şahin eğitim alanındaki KDV oranın %8’den %1 oranına düştüğünü belitti. Arabada bin veya 2 bin Türk lirasına denk gelen bu farkın da tüketiciler tarafından geri alınabileceğini açıkladı. Özel okulların paraları iade etmek istemediklerini duyduklarını bunun için mağdur olan vatandaşların hakem heyetlerine başvuru yapmalarının yeterli olduklarını aktardı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı