Özel okul ücretleri iade edilecek! KDV indirimi sonrası müjdeli haber
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Özel okul ücretleri iade edilecek! KDV indirimi sonrası müjdeli haber

FİNANS

3 Eylül 2020 Perşembe 17:12:19

Son Güncelleme: 03/09/2020 14:54:27

Özel okul ücretleri iade edilecek! KDV indirimi sonrası müjdeli haber

Özel okullar için KDV indirimi uygulamasının ardından ücretini peşin ödeyen velilere indirim yapılacak. Yapılan indirim 1 Eylül 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasındaki dönemi kapsıyor olacak. İşte özel okul velileri için geri iade süreci ve yaşanan gelişmeler.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Başkanı Emre Kartaloğlu, eğitim ve öğretim hizmetlerinde katma değer vergisi (KDV) oranının yüzde 8’den 1’e indirilmesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çocukları özel okulda okuyan velilerin okul ücretinin yeni KDV oranı ile birlikte yeniden hesaplanması gerektiğini ve önceden ödeme yapan velilere para iadesi yapılması gerektiğini belirtti.

Alınan KDV indirimi kararının 1 Eylül 2020- 30 Haziran 2021 döneminde eğitim ve öğretim hizmetleri için geçerli olacağı hatırlatıldı.Kartaloğlu, alınan kararı, veliler ve özel okullar için olumlu bir düzenleme olarak değerlendirdi.

Alınan kararla birlikte, özel okullarda okul ücretinin henüz fatura düzenlenmedi ise yüzde 1 KDV oranı ile birlikte düzenleneceği ve ödeme yapan velilere para iadesi yapılması veya yapılacak olan ödemelerden mahsup edilmesi gerektiği vurgulandı.

VELİLERİN KAFASI KARIŞIK

Kartaloğlu, düzenlemenin okullar açılmadan hemen önce yapılmasının bazı sorunları da beraberinde getirdiğini açıkladı. Birçok özel okul şubat-mart aylarında kayıt yenileme işlemlerine başlamış ve birçok veli erken ödeme indiriminden yararlanmak için okul ücretlerinin tamamını veya bazı taksitlerini ödemişti. Yani veliler yüzde 8’lik KDV oranına göre ödeme yapmıştı.

Durum böyle olunca, veliler daha önce ödedikleri paranın iade olup olmayacağını ve KDV indiriminden nasıl etkileneceklerini merak etmeye başladı.

Velilerin KDV kanunun ilgili maddesine göre,  henüz başlamayan bir eğitim öğretim yılı nedeniyle yapmış oldukları ödemelerle ilgili özel okulların bağlı oldukları vergi dairelerine başvurmaları gerektiği açıklandı.

Kartaloğlu, KDV indiriminin tüm velilere uygulanmaması durumunda öğrencilerin farklı ücretlerle okumasının büyük sorunlar yaratabileceğini belirtti. Gelir İdaresi Başkanlığının, erken ödenen okul ücretleri ile ilgili KDV iadesi konusunda KDV’lerin beyanname üzerinden indirimininsağlanması,  ücretiadelerinin okul tarafından yapılması veya taksitli ödemelerde gelecek taksitlerden düşülmesinin sorunları ortadan kaldıracağını vurguladı. Bu sayede veliler vergi dairelerinin muhatap olmak zorunda kalmayacak.

SERVİS, YEMEK VE YURTLARDA İNDİRİM YOK

Cumhurbaşkanı kararı sadece özel okul eğitim ücretlerini karşılıyor yani servis ücretleri ve öğrenci yurtlarına ilişkin herhangi bir indirim yapılmadı.Servis ve öğrenci yurtları için %8 KDV uygulaması devam ediyor. Yemek ücretlerinde 31 Aralık 2020’ye kadar yüzde 1 KDV uygulanmaya devam edecek. Kartaloğlu; servis, yemek ve yurt ücretlerinde 31 haziran 2021’e kadar KDV oranının yüzde 1’e indirilmesini beklediklerini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı