ÖTV zammı herkesi etkiledi! İkinci el araç satmak isteyenler beklemede
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

ÖTV zammı herkesi etkiledi! İkinci el araç satmak isteyenler beklemede

FİNANS

9 Eylül 2020 Çarşamba 18:12:06

Son Güncelleme: 09/09/2020 17:10:50

ÖTV zammı herkesi etkiledi! İkinci el araç satmak isteyenler beklemede

Özel Tüketim Vergisi’ne getirilen yeni düzenlemeyle birlikte sıfır araç fiyatları astronomik rakamlara çıktı. İkinci el piyasasında ise aracını satmak isteyenler fiyatların daha da yükselmesini bekliyor. Talebin artmasıyla birlikte araç fiyatlarında önümüzdeki günlerde de yukarı yönlü fiyatlandırma görebiliriz.

ResmîGazete ’de yayımlanmasının ardından ÖTV düzenlemesi kısa bir süre önce yürürlüğe girmişti.

En son yapılmış ÖTV düzenlemesiyle birlikte piyasalar hareketlenmiş ve ikinci el araçların fiyatlarında artış yaşanmış, galerilerde tenhalaşmıştı.

Sıfır al araçların fiyatlarının artması da ikinci el araçları doğrudan etkiledi. Otomobil galericileri ise durgunluğun bir an önce sona ermesi için adımlar atılmasını talep etmekte.

Öte yandan bir kısım galericiler tarafından da yeni ÖTV düzenlemesi oldukça olumlu karşılandı. Fakat sürekli oynamalar nedeniyle birçok galerici fiyatların sabitlenmesi adına kış aylarının gelmesini beklemeye koyulmuş durumda.

Eskişehir Otomobil Sanayisinde bulunan galericiler ise yaptıkları konuşmalar da ÖTV düzenlemesi olmadan önce haftalık 10 araç sattıklarını şimdi ise bu rakamın 2’ye düştüklerini ifade etti.

“Otomobil satmak isteyen herkes beklemede”

Yılmaz Yalçınkaya ise 30 yıldır otomobil sektöründe çalıştığını ve son gelem zam ile birlikteyeni araçlar gelse de düzenlemenin ikinci el araçlarını da çok fazla etkilediğini ifade etti. Yalçınkaya, ÖTV zammıyla birlikte piyasaların iyice durduğunu bıçak gibi işlerinin kesildiğini anlattı. Araba fiyatlarının hali hazırda iki kez katlandığını ve ÖTV düzenlemesiyle fiyatların çok uçtuğunu belirtti. Yaşanan tüm gelişmelerin sonucunda Yalçınkaya, piyasanın durduğunu ne alanın ne de satanın olduğunu belitti.

“Sıfır zamlandı ise benim ikinci elim de zamlandı”

Yalçınkaya ÖTV düzenlemesinin normalde sıfır araçlara yansıması gerekirsen bu sefer ikinci el araç satıcısının da bundan pay almak istediğini belirtti ve örnek olarak 1.3’e kadar olan araçlara zam olmadığını 1.6’ya kadar olan araçlara zam olduğunu söyledi. Onlara da sıfır araçlar da %400 oranında zam olduğunu da bu da ikinci elleri ön plana çıkarıyor dedi. %40 değil, %10 bir zam yaşandığını belirten Yalçınkaya, 60 bin Türk lirası olan bir aracın 66 bin Türk lirası gibi bir fiyata yükseldiğini, insanların sıfır zamlandıysa benim ikinci el arabam da zamlandı kafasında düşündüğünü açıklıyor.

“Kışın fiyatlar yerinde kalırsa yeter”

Yaz sezonun bitimine yakın gelen yeni ÖTV düzenlenmesiyle birlikte durgunluk yaşayan esnaf iyice kışa ümit bağlamış durumda. Yalçınkaya ise, kışın piyasanın oturacağını şu an salgına bağlı da bir durgunluk olduğunu da belirtti. Vakaların ve ölüm oranlarının artmasıyla herkesin evlere çekildiğini ileriki günler de zam veya düşüş olacağını düşünmediğini açıkladı.

Yalçınkaya sözlerinin devamında, sabit fiyatların kendileri için daha iyi olduğunu diğer türlü sürekli bir oynama olduğunu ve günlerin birbirini tutmadığını açıkladı. Herkesin kendi kafasına göre zam getirdiğini belirten Yalçın, birisinin benim aracım daha iyi deyip 50 bin Türk lirası değerindeki aracı 60 bine sattığını ve bunun böyle devam ettiğini açıkladı. Yalçınkaya, bu durumun sona ermesinin herkes için daha iyi olacağını da belirtti.

“Biz daha zam getirmedik, diğerler yaparsa biz de zorundayız”

Eskişehir’de çalışan bir diğer galerici Safa Güngören ise, ÖTV düzenlemesini olumlu karşılayan galericilerden biri. Güngören, ÖTV düzenlemesiyle birlikte satışların hızlıca arttığını şu an düştüğünü ifade etti ve son bir ila bir buçuk yıllardır araç satışlarının yüksek olduğunu açıkladı.

Güngören, ÖTV’nin daha çok sıfır araçları etkilediğini fakat sıfır artınca haliyle ikinci elin de fiyatlarının arttığını belirtti. Güngören, kendi fiyatlarına çok zam yansıtmadıklarını ama meslektaşları yansıtınca kendilerinin de mecbur kalacağını belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı