ÖTV sonrası ikinci el araç fiyatları uçuşa geçti! 50 bin liraya hangi araçlar alınabilir?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

ÖTV sonrası ikinci el araç fiyatları uçuşa geçti! 50 bin liraya hangi araçlar alınabilir?

FİNANS

7 Eylül 2020 Pazartesi 17:12:43

Son Güncelleme: 07/09/2020 16:32:08

ÖTV sonrası ikinci el araç fiyatları uçuşa geçti! 50 bin liraya hangi araçlar alınabilir?

2020 ÖTV düzenlemesi sonrasında ikinci el araç fiyatları resmen uçuşa geçti. Özel Tüketim Vergisi’nin artmasıyla birlikte ikinci el araç sahipleride fiyatları yükseltti. Yeni fiyatlar ise araç alacakları isyan ettirdi. Peki 50 bin liraya kadar satın alınabilecek araç modelleri hangileri?

Korona virüs salgınıyla birlikte küresel anlamda tedarik zincirlere durma noktasına gelmişti. Ülkelerinde giriş çıkışlarını kapatması hatta ticareti sonlandırmaya kadar aldıkları önlemler de cabası olmuştu. Üstelik birçok araba firması korona virüs nedeniyle üretime ara vermişti ve adeta piyasada 0 el araba bulunamaz olmuştu. Hal böyle olunca da ikinci el araba fiyatları yükselmeye başlamıştı.

1 Haziran normalleşme ile birlikte de kamu bankaları aracılığıyla devlet uygun faiz oranlı kampanyalar başlattı. Bu kampanyalarla birlikte de ikinci el taşıtların fiyatları daha da artmaya başladı. Her ne kadar sektör üretim fabrikalarının tekrar açılması ve yavaş yavaş tedarik zincirinin işlemesiyle birlikte fiyatların düşmesini beklese de yükselen dolar kuru ve ÖTV düzenlemesiyle birlikte bu beklenti de hayal oldu.

Duraksayan iki el otomobil fiyatları dolar kuru ve özellikle de ÖTV düzenlenmesiyle birlikte tekrardan tırmanmaya başladı. Fiyatları gören vatandaşlar ise başlarının döndüğünü ve fiyatlar karşısında nutuklarının tutulduğunu anlattı.

ResmîGazete ’deyayımlanan yeni düzenlemeyle birlikte ÖTV için yeni oranlar devreye girdi. Yürürlüğe giren bu yeni oranlarla birlikte cari açığa olumsuz etkisi olan otomobil dış alımını azaltılması ve yerli üretim markası olan TOGG’un desteklenmesi amaçlanarak ÖTV oranlarında artışa gidildi.

Yapılan yeni ÖTV düzenlemesiyle birlikte de ikinci el araç fiyatları kısa sürekli duraksamalarından sonra artışa gitti. Vatandaşlar ise duraksamadan istifade ikinci el arabalara yönelmek isteseler de ikinci el pazarının tekrar yükselişe geçmesiyle hevesleri kursakların kaldı.

Bursa’nın ikinci el otomobil pazarı her pazar günü olduğu gibi bu hafta da hareketliydi. Araç almak ve satmak isteyen birçok insan günün erken saatlerinde alana dolmuştu dolmasına fakat erken saatlerde gelip yarışmaya alışkın olan vatandaşlar bu sefer erken gelmenin hiçbir faydasını göremediler.

Özel Tüketim Vergisi’ne yapılan yeni düzenleme araçlara beklenildiğinden daha hızlı yansıtıldı.  Bekledikleri fiyatlar ile karşılaşamayan vatandaşlar ise bu durumda çareyi araçları sadece gözden geçirme imkânı bulabildiler.

“Fiyatlar yüksek, başımız döndü”

İkinci el pazarındaki uçuk fiyatların insanlara ne yapacaklarını şaşırttığından bahsediyor birçok vatandaş. Birkaç aydır otomobil alma düşüncesinde olan ve bu hususta fiyat araştırmaları yapan bir vatandaş, almak istediği otomobilin 40 bin lira bandında olduğunu fakat son değişikler ile birlikte aynı aracın 50 bin liradan alıcı bulduğunu belirtti.

Otomobillere yapılan Özel Tüketim Vergisi zammı 2. el otomobil fiyatlarına da paralel olarak yansıdı ve artış da kaçınılmaz oldu.

Başka bir vatandaş da ayrıca kişilerin araçlarını kullanmaya devam etseler bile asla değer kaybına uğramadığını aksine araçlarının değer kazandığını ve satış yaptıklarında kar ederek araçları bir nevi ücretsiz olarak kullandıklarını ve üstüne üstlük kazanç sağladıklarını belirterek bu durumdan yakındı.

50 Bin TL’ye Hangi Araçlar Alınabilir?

Piyasada 50 bin liranın altında satışa sunulan marka ve modeller şu şekilde;

1- Fiat Linea 2008 – 45.000 TL – 205 bin km

2- Renault Symbol 2009 – 49.000 TL – 255 bin km

3- Fiat Albea 2010 – 40.000 TL – 300 bin km

4- Fiat Punto 2009 – 49.000 TL – 277 bin km

5- Fiat Palio 2011 – 43.000 TL – 224 bin km

6- Peugeot 206 – 2010 – 49.000 TL – 222 bin km

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı