Önümüzdeki yıl iflas oranları yüzde 35 artacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Önümüzdeki yıl iflas oranları yüzde 35 artacak

FİNANS

5 Ağustos 2020 Çarşamba 02:33:18

Önümüzdeki yıl iflas oranları yüzde 35 artacak

Yayımlanan Küresel İflas Endeks raporuna göre bakıldığında 2021 yılının sonunda geçmişe yönelik iki yıl ile karşılaştırma yapılınca iflaslar da %35 oranında artış yaşanacak. Bu artışların ise dünya tarihinde rekor kırması bekleniyor.

Euler Helmes ise yayımlanan rapora göre yaptığı açıklamalar da sonuçları değerlendirdi ve hassas bir dengeye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

2020 yılı küresel anlamda korona virüs ve diğer siyasi sebepler nedeniyle oldukça zorlu geçmekte. Çin ve Amerika arasındaki ticaret savaşları, dünya çağında yaşanan mevsim üstü doğal felaketler ve korona virüsü de eklenince ülkelerin ekonomileri oldukça hasar almıştı. Karantina ve devamında alınan önlemler de yine ülkelerin ekonomisini durulmasına sebep olmuştu. Yaz aylarının gelmesi ve karantina uygulamaların devam etmesi nedeniyle de yaz turizminden kazanç sağlamakta olan birçok sektör iflas noktasına geldi.

Euler Hermes Türkiye CEO’su olarak görev almakta olan Ahmet Ali Bugay ise yayımlanan Küresel İflas Endeksi’ni değerlendirdi. Yaptığı değerlendirmeler de Bugay, politikacıların çok daha hassas bir denge ile yönetime devam etmeleri gerektiğini ve dengeleyici tedbirlere gereğinden önce son vermenin küresel ekonomilerin durumunu daha kötüye iteceğini belirtti.

Yayımlanan rapor incelendiğinde ise bahsi geçen iflasların 2020 yılı sonu ile 2021 yılının ilk yarısında yaşanması tahmin edilmekte. Karantina tedbirlerinin hafifletilmesiyle ise dünyadaki her ülkede farklı stratejiler uygulanmakta bunların ise sadece yaşanacak bu iflasları geciktirdiği söylenmekte.

Yayımlanan endeks raporuna göre ise 2021 yılında yaşanacak olan iflasların 2019 yılına kıyasla Amerika’da %57 İngiltere’de %43, İspanya’da %41 virüsün ilk görüldüğü ülke olan Çin’de %40, virüsten oldukça zarar gören İtalya’da %27, Belçika’da %25 ve son olarak Fransa’da ise %25 oranında artması beklenmekte.

Bu durum ise hükumetlerin uyguladığı destekleyici politikaları erken sonlandırması seçeneğinde daha kötü bir hal alıyor. İflaslar küresel anlamda %5 ila %10 arasında artış da gösterebilir. Işin daha ciddi boyutu ise küresel anlamda geç toparlanmanın meydana gelmesi veya bunun tetiklenmesi ise iflas oranlarını %50 ila %60 oranında yukarı çıkartabilir.

ETKİLER KALICI OLABİLİR

Yayımlanan endekste ise korona virüsünün küresel ekonomiyi bir gök taşı misali vurduğu benzetmesi yapılırken raporda bu tarihi şokun etkilerinin kalıcı olacağından da bahsedilmekte.

Yine rapora göre, şirket iflaslarının 2021 yılının yarısına kadar ara vermeden devam etmesi beklenmekte.

Küresel anlamda alınan bu darbenin ise, krizden önce zorluk yaşayan şirketleri daha da zora soktuğu belirtilmekte. Ulaşım, perakende sektörlerinin yanı sıra ise otel ve restoranların öncelikli olarak etkilenmesi beklenilmekte.

Euler Hermes CEO’su Ahmet Ali Bugay ise yayımlanan raporu değerlendirdi ve şu yorumlar da bulundu;

Korona virüs krizinin ortaya çıkmasından ayrı olarak küresel ticari iflasların 2020 yılında dördünü kez artmasının beklendiğini belirtti fakat korona virüsü salgını ile birlikte iflaslar da olağanüstü bir yükselmenin kaydedileceğini belirtti.

Ali Bugay, politika yapıcıların çok daha hassas davranmak zorunda olduklarını ve dengeleyici tedbirlerin gereğinden erken bitirilmesinin küresel anlamda ekonominin daha geç toparlanmasına sebep olacağını ve bunun da mevcut durumu daha kötüye itebileceğini açıkladı.

Bugay, bir diğer açıdan ise firmalara sağlanan desteklerin artmasının iflasları sınırlayabileceğini ve bu durumunda orta ve uzun dönemde zombi olarak adlandırılabilen firmaların artmasına sebebiyet olacağını aktardı.

Bugay ise, sonuç olarak ileriki dönemler de ihracatçıların ticaret yaptıkları firmaları çok daha iyi incelemesi ve dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Bugay, bu aşama da sigorta işlemlerinin öneminin arttığını ve sigorta işlemleri ile firmaların kendilerini güvenceye alabileceklerini ve karşı firmayı çok daha iyi inceleyebileceklerini aktardı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı