O illerde yaşayanlara müjde! 3 ay daha fatura erteleme kararı geldi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

O illerde yaşayanlara müjde! 3 ay daha fatura erteleme kararı geldi

FİNANS

21 Ağustos 2020 Cuma 20:12:50

Son Güncelleme: 21/08/2020 19:45:03

O illerde yaşayanlara müjde! 3 ay daha fatura erteleme kararı geldi

Ülkemizin en büyük problemlerinden bir tanesi olan ekonomik bozukluk sebebi ile toplam 13 ilde fatura ödemelerinde ciddi sorunlar yaşandı. Özellikle özel sektör çalışanlarının evlerine ya da işyerlerine ait elektrik, doğalgaz ve su faturalarının ödenmesinde ciddi sorunlar yaşandı.

Ülkemizin en büyük problemlerinden bir tanesi olan ekonomik bozukluk sebebi ile toplam 13 ilde fatura ödemelerinde ciddi sorunlar yaşandı. Özellikle özel sektör çalışanlarının evlerine ya da işyerlerine ait elektrik, doğalgaz ve su faturalarının ödenmesinde ciddi sorunlar yaşandı. Faturaların ödenmemesinde hem sağlayıcı şirketlerin hem de fatura ödemesi yapmayan kişilerin büyük ortak mağduriyeti vardı. Başta sadece ödeyemeyen kişileri ilgilendiren faturaların şu aşamada ise hem sağlayıcı şirketlerin gelirlerinde ciddi bir düşüş yaşanmasına sebebiyet verdi. Buna istinaden devletten yeni bir hamle daha geldi. Yapılacak olan uygulama ile beraber vatandaşlarımızın faturalarını ödeyememeleri durumunda 3 ay daha yani 90 gün daha erteleyebilecekleri ifade edildi. Yapılacak olan işlemlerin tamamı ilgili sağlayıcı şirketlere başvuru yolu ile başlayacak. Ödeme yapamayacak olan, işsiz olan ve şu aşamada fatura ödeme gücü olmayan kişilerin ilgili sağlayıcı şirketlere başvuru yapmaları halinde faturalarının 90 gün daha ödenmemesi söz konusu olabilecek.

Fatura ödeyememek büyük bir sorun gibi görünse de Türkiye’de toplam 13 ilde ödenmeyen faturalar sebebi ile hem kişilerin mağdur olduğu hem de sağlayıcı şirketlerin mağdur olduğu görüldü. Sağlayıcı şirketlerin elde ettiği gelirlerdeki düşüş, faturasını ödeyemeyen kişilerin ise hizmetlerinin durdurulması sonucu her iki taraflı da mağduriyet yaşandı. Devletimizin bu aşamada yapabileceği tek yardım paketi ise faturaların üç ay daha yani toplam 90 gün daha fatura ödenmesinde gecikme kararı alındı. Bu karar kapsamında Türkiye’de toplam 13 ilde yaşayan ve fatura ödemesi yapamayan kişilerin gönül rahatlığı ile 90 gün daha ek olarak toplam 3 ay daha fatura ödemesi yapmalarına gerek kalmadan hizmetleri almaya devam edecekler. Sağlayıcı şirketler ise bu gecikmeden dolayı herhangi bir ek faiz uygulaması başlatamayacak. Ancak sağlayıcı şirketlerin tamamına devlet tarafından ek ödemeler yapılacak. Bu sayede hem sağlayıcı şirketlerin hem de faturalarını ödeyemeyen vatandaşlarımızın hizmet kesintisinden doğan mağduriyetleri son bulmuş olacak. Eğer o 13 ilden herhangi birinde yaşıyor ve fatura ödemesi yapamıyorsanız hemen kısa bir başvuru sonrasında hizmetleri almaya devam edebileceksiniz.

HANGİ İLLERDE FATURA ERTELEME OLACAK?

Türkiye’de toplam 13 ilde elektrik, doğalgaz ve su faturalarını ödeyemeyen vatandaşlarımızın toplam 90 gün daha borç erteleme kararı ile beraber faizsiz erteleme yapabilecekleri belirtildi. Bu kapsamda işsiz olan kişiler, iş bulamayan kişiler ve fatura ödeme gücü olmayan kişiler gönül rahatlığı ile 90 gün boyunca daha faturaların erteleyebilecekler. Devletimizin ilk hamle olarak attığı ve Korona virüs mağdurlarına yardım amacı ile başlatmış olduğu bu yardım paketi kapsamında kimsenin faturaları devlet tarafından ödenmeyecek. Ancak sağlayıcı şirketlerin gelirlerindeki düşüşe destek vermek amacı ile destek ödemeleri başlatılacak. Peki, hangi illerde fatura erteleme yapılabilecek?

 • Şanlıurfa
 • Gaziantep
 • Muş
 • Artvin
 • Afyonkarahisar
 • Yozgat
 • Çorum
 • Çankırı
 • Siirt
 • Elazığ
 • Van
 • Diyarbakır
 • Kırıkkale

NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

Elektrik, doğalgaz ve su faturaları için erteleme kararı alabilmek adına öncelikle ilgili sağlayıcı şirketiniz ile iletişime geçmeniz gerekiyor. İletişim esnasında fatura erteleme talep ettiğinizi belirterek ilgili başvurunuzun başlamasına olanak sağlayabilirsiniz.

 

 

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı