Normalleşme süreci sonrasında esnaf neler söylüyor?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Normalleşme süreci sonrasında esnaf neler söylüyor?

FİNANS

12 Temmuz 2020 Pazar 14:32:28

Normalleşme süreci sonrasında esnaf neler söylüyor?

Haziran ayıyla birlikte normalleşme adımlarına ülke genelinde başlatıldı. Bu kapsamda ise kepenkler tekrar açıldı fakat esnafların yüzü ise gülmedi. Masrafları artan esnaflar gelir dengesini sağlamakta zorlanıyorlar.

Vatandaşların salgından dolayı hijyene verdiklerini önem ise arttı bu endişeler yüzündense restoran ve berberlere talep maalesef beklenildiği kadar değil. Bu da borçlu bir şekilde dükkanlarını açan esnafı iyice zora soktu.

Yeni normalleşmeyle birlikteyse 40 güne yakındır kapalı olan esnaflar tekrar dükkanlarını açmaya başladı. Fakat esnaflar 3 ay boyunca iş yapamadıkları halde kira ödemek zorunda kaldılar bunların yanı sıra giderleri oldu ve personel maaşlarını da vermeleri gerekti. Bu tür sorunlar sebebiyle ise esnaf dükkanlarını açtı açmasına ama yüzü gülmedi.

ANTALYALI ESNAF: DÜKKANIMI AÇTIM AMA İŞ YOK

Antalya’da berber olarak hayatını devam ettiren Âdem Güzelyurt, salgın süresince birikmiş olan borçları olduğunu belirtti ve dükkanının uzun bir süre kapalı kaldığını anlattı. Güzelyurt, dükkân kirası, BAĞ-KUR, kredi ve diğer borçlarının üst üste geldiğini ekledi. Güzelyurt, dükkânını açtığını ama iş olmadığını ekledi. Güzelyurt, insanların berberlere gelmeye korktuğunu ve birçok berber arkadaşının da siftah bile yapamadan günü kapattığını anlatıyor. Günde sadece bir iki müşteri geldiğini belirten Güzelyurt, bu şartlarda ise giderlerini karşılamaya gücünün kalmadığını belirtiyor. Güzelyurt ayrıca bu masraflara bir de dezenfektan gibi temizlik ve salgına karşı alınan hijyen ürünlerinin eklendiğini ve maliyetlerinin çok daha fazla arttığını belirtiyor. Güzelyurt, işlerin çok kötü olduğunu daha ne kadar dayanabileceğini bilmediğini ve acil olarak esnafa yardım edilmesi gerektiğini söyledi.

ESKİŞEHİRLİ ESNAF: MÜZELER AÇILMADI, TURİST GELMİYOR

8 yıldır Eskişehir ilinde tarihi bölge olan Odunpazarı da hediyelik eşya dükkânı işleten Ayla Özbey ise yine normalleşmeyle birlikte umduklarını bulamadıklarını dile getirdi. Özbey, haziran ayından normalleşme sürecine geçildiğini ama beklentilerin karşılanmadığını aktardı. Özbey bölgedeki müzelerin açılmadığını ve insanların ulaşım alanında yaşadığı problemler sebebiyle de neredeyse şehre hiç turistin gelmediğini aktardı. Turist olmayınca iş yapamadıklarını belirten Özbey, evinin ve dükkânın kira olduğunu ve 4 aya yakın bir süredir borç içinde geçindiklerini belirtti. Özbey ise turistleri çekecek adımların atılması gerektiğini belirtti.

MERSİNLİ ESNAF: ÇARKIMIZ KREDİ İLE DÖNÜYOR

Yine Mersin ilimizde yaşayan başka bir esnaf vatandaşımız Ayhan Kuş, kundura tamircisi olarak çalışmakta ve kiradan muaf talebinde bulunmuş. Kuş, durumun berbat olduğunu belirtirken ilk iki ay boyunca kötü durumda olduklarını normalleşme sürecinden sonra da ilk günler sadece ilk günler bir kıpırdanmanın olduğunu iletti. Kuş, devletin üç ay boyunca ertelediği SGK ve vergi ödemelerini bir üç ay boyunca ertelemesini beklediklerini iletti. Belediyeye kira ödediklerini ve bir yıl boyunca kiradan muaf olmak istediklerini iletti. Kuş, ayrıca çarklarını esnaf kefalet ve bankalardan aldıkları kredilerle devam ettirdiklerini aktardı.

Ayhan Kuş, ayrıca salgının başlangıcı ve şu an arasında bir fark olmadığını ve halkın parası olmadığını belirtti. Ayhan Kuş, salgın sürecinde temel gıdaya abanan vatandaşın parasının kalmadığını bu yüzden de ekstra masrafla yapamadıklarını tardı. Ayhan Kuş ayrıca, berberin, kuaförün, fotoğrafçılar ve müzisyenlerin aylarca işsiz kaldıklarını ve bu alanlardaki kısıtlamaların devam ettiklerini belirtti. Vatandaşın sokağa çıkamadığını bu durumunda ekonomiyi kitlediğini ve yaz sezonuyla birlikte vatandaşın denize veya yaylalara gitmesinin de ikinci bir etken olduğunu ekledi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı