Normalleşme sonrası fiyatlar artıyor! Rekor otobüs fiyatlarında
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Normalleşme sonrası fiyatlar artıyor! Rekor otobüs fiyatlarında

FİNANS

2 Ağustos 2020 Pazar 14:11:20

Normalleşme sonrası fiyatlar artıyor! Rekor otobüs fiyatlarında

Yaz aylarında normalleşme planlarının devreye alınmasıyla birlikte birçok işletme karantina sürecindeki zararını karşılamak için fiyat artışına gitti. Rekor fiyat artışı ise otobüs fiyatlarında yaşandı.

Otobüs-uçak bileti, konaklama, yiyecek içecek gibi hizmetlerdeki fiyat artışı Merkez Bankası tarafından üç kategoride incelendi. Normalleşme döneminde en çok fiyat artışının yüzde 20 zamla birlikte otobüs ve uçak biletlerinde yapıldığı ortaya çıktı. Merkez Bankası, salgın sürecinde artan maliyetlerin normalleşme dönemindeki fiyatlara yansıdığını belirtti.

Pandemi öncesinde, karantina döneminde ve normalleşme döneminde yaşanan fiyat artışları Merkez Bankası tarafından araştırıldı. Enflasyon Raporu’nda bulunan ‘Son Dönem Birim Maliyet Gelişmeleri Üzerine Bir Değerlendirme’ çalışmasında öncelikle yiyecek içecek, şehirlerarası yolcu taşıma, uçakla yolcu taşıma, konaklama ve kuaför-kişisel bakım hizmetlerindeki fiyat artışı pandemi öncesi, karantina dönemi ve normalleşme dönemi olmak üzere üç kategoride incelendi.

HAZİRAN AYINDA ZAM ÜSTÜNE ZAM

Yapılan çalışmada dönemsel kararlaştırmanın daha iyi yapılması için fiyat değişimleri mevsim etkisinden arındırıldı. Çalışmadan elde edilen verilere göre Ocak-Mart 2020 aralığında,salgının etkisi henüz yiyecek içecek hizmetlerinde görülmüyorken fiyatlar aylık ortalama yüzde 1.1 artıyordu. Nisan ayında karantina uygulamalarının başlamasıyla birlikte bu rakam yüzde 0,2’ye geriledi. Mayıs ayında ise bu hizmetlerde hiç zam yapılmadı. Haziran ayında normalleşmeyle birlikte yiyecek içecek fiyatlarında yüzde 2,5’lik zam görüldü.

OTOBÜS FİYATLARINDA REKOR ARTIŞ!

Normal dönemde ortalama yüzde 0,5 zam yapılan konaklama hizmetlerinde, Haziran ayında 1,4’lük zam yapıldı. Mayıs ayında yüzde 6,6’lık rekor bir zam görünen kuaför ve kişisel bakım hizmetlerinde Haziran ayında yüzde 3,1’lik zam görüldü. Uçak biletleri ise normal dönemde aylık yüzde 0,8 oranında zam yaparken, Haziran ayında yüzde 9,4’lük zam gözlemlendi. En büyük artış şehirlerarası otobüs fiyatlarında görüldü. Aylık ortalama yüzde 1,4 artan otobüs biletleri fiyatları Haziran ayında yüzde 20 arttı.

SALGIN DÖNEMİNDEKİ MALİYET ARTIŞI NORMALLEŞME DÖNEMİNE YANSIDI

Normalleşme döneminde görülen fahiş fiyat artışlarının sebebinin salgın döneminde iş hacminin düşmesiyle birlikte işletme ve üretim maliyetlerinin artması olduğu Merkez Bankası tarafından belirtildi. Kira, enerji, işgücü gibi nedenlerle maliyetlerin yükseldiğini ve işletmelerin normalleşme döneminin ilk zamanlarında, bu maliyetleri fiyatlara yansıtmak zorunda kaldıkları vurgulandı. Merkez Bankası, maliyet kaynaklı zamların yükselmesini engellemek için kısa çalışma ve ücretsiz izin gibi uygulamaların hayata geçirildiğini vurguladı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı